Patinace bot

1

Pokud vlastníte kvalitní obuv a řádně o ni pečujete, možná jste si všimli, že s věkem vypadá čím dál tím lépe. Patinace časem přirozeně vzniká vrstvením různých přípravků v podobě krémů a vosků. Patinovat však můžeme i na počkání, a právě o tom je tento článek.

Patinování je způsob jakéhosi barvení a stínování kůže bot. Díky patinaci boty nemusí mít obyčejnou jednolitou barvu, ale mohou se pyšnit třeba krásným přelivem z hnědé do černé. Jedná se o poměrně složitou úpravu bot, bez tréninku ji rozhodně nezvládne každý. Ti, co mají kreativního ducha a malířský talent si mohou patinování vyzkoušet sami. Těm ostatním pak doporučuji využít profesionálů, kteří vám přesně podle vašich představ patinaci udělají.

Způsobů, jak patinu vytvořit existuje velké množství. Následující postup tedy pravděpodobně nebude ten nejlepší, jaký můžete svým botkám dopřát (nejlépe uděláte, když si je necháte patinovat profesionálně), ale rozhodně dostupný a jednoduchý. Zkrátka takový, který si může zkusit takřka každý.

Jak se patinuje

1. Odstranění původní barvy

Tomuto kroku můžete jednoduše předejít tak, že si koupíte boty nebarvené (crustové). Např ve Friendly Suits si můžete pořídit oxfordky, monky nebo wholecut. Pokud si ale chcete upravit nějaký kousek, který už máte koupen, čtěte dál. Odstranění patiny bude potřeba, pokud chcete mít novou barvu světlejší, než je ta aktuální.

K odstranění můžete použít třeba čistící mýdlo od Saphiru. Mýdlo nanesete na obuv a kartáčem je začněte čistit. Barva nezmizí úplně, některé části půjdou hůře než jiné. Už čištěním samotným se vám ale vytvoří patina, se kterou můžete dále pracovat.  Někteří mí známí vyzkoušeli i odlakovač na nehty či malé množství naředěného bělidla. Odlakovač úspěch neměl, bělidlo ano. Otázka však je, jak šetrné ke kůži vlastně je. Ve všech případech na závěr doporučuji použít čistič a výživu, opět od Saphiru.

2. Aplikace nové barvy

Na další fázi si připravte barevný lesk/krém/vosk, minimálně ve dvou barvách – světlejší a tmavší. Může to být kombinace červené a černé nebo třeba žluté, hnědé, červené a černé. Barvy můžete ale použít samozřejmě jakékoliv, ti extravagantnější z vás se mohou pustit třeba do modré, fialové či zelené.

První vždy aplikujte barvu světlejší. Aplikovat ji můžete štětcem či hadříkem, dobře ale funguje třeba tričko, které už nenosíte. Obalíte jej kolem prstů a začněte s barvením. První nános aplikujte s tlakem a krouživými pohyby roztírejte po botě. Co se týče stylistické stránky, je obvyklé používat tmavou barvu u švů, která postupně přechází ve světlou, čím dál se od švů nachází.

Barvu aplikujte pomalu a neskákejte z jedné strany na druhou. vždy se zaměřujte pouze na menší oblast. Jedině tak bude barva vypadat hladce. Na aplikaci barvy ve švech rozhodně použijte kartáček.

3. Lesk a závěrečná péče

Barvu necháme uschnout a začínáme s konečnou fází. Do uzávěru od krabičky s voskem napusťte vodu. Na prsty si dejte trochu vosku a ten lehce ponořte do vody. Stejně jako v druhé fázi krouživými pohyby roztírejte po celé ploše bot, hezky od místa k místu. Tato část zabere hodně času, postupně snižujte  množství vody i vosku. Nakonec pak stačí použít pouze maličké množství vody, abychom dostali finální lesk.

Je důležité mít trpělivost a používat opravdu malé množství vody. Čím déle budete leštit, tím více se bude bota lesknout. Profesionální „malíř“ vám z boty dokáže udělat prakticky zrcadlo 😀

Kde si nechat boty patinovat?

Boty si samozřejmě můžete nechat patinovat i profesionálně. Patinace je svým způsobem umění a dobře boty patinovat zvládne jen málokdo.

U nás tuto službu nabízí třeba Friendly Suits. Krom bot si můžete nechat patinovat i tašky, spisovky, pásky nebo třeba peněženku. Výsledkem je pak jedinečný kousek, který máte pouze a jenom vy. Vše si ale můžete nechat udělat ve stejném odstínu a stylu. Jednoduše tak můžete získat perfektně sladěný outfit.

Sami si vyberete typ bot (Oxford či Derby) a jednu z 8 základních barev. V poznámce se pak můžete vyřádit a detailně popsat, jak by bota měla vypadat. Můžete jít cestou jednoduché elegance nebo třeba výrazné extravagance.

Samotná umělecká patinace probíhá na crustové botě, na níž se „maluje“ lihovými mořidly. Celý proces vyžaduje jistou zručnost, zkušenost s prací se štětcem a cit pro barevné kombinace. Klíčem k úspěchu je pevná a rychlá ruka. Barva se na kůži velmi rychle vpíjí a nezbytné ji rychle roztírat, protože jinak je výsledkem flekatá patlanice :). Proto bychom moc nedoporučovali snažit se o domácí patinaci bez alespoň základní průpravy. – Kryštof Kodl z Friendly Suits

 

Foto: Friendly Suits

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here