Nový rok, start podnikání

1

Velké množství lidí si se začátkem nového roku spojuje změny. Hubnutí, konec se zlozvyky nebo třeba start podnikání. Proč by člověk měl podnikat, a proč třeba zrovna na začátku roku?

Začněme trochu zlehka. Říká se, že nejlepší dobou pro začátek podnikání je začátek nového roku. Proč? Může to být z několika důvodů:

 1. Venku je zima a tak trávíte mnohem více času doma, kde můžete na svém projektu pracovat.
 2. Pokud chcete na trh přijít s vlastním produktem, máte spoustu času na to jej do Vánoc rozjet.
 3. Dali jste si start podnikání jako Novoroční předsevzetí a nechcete s tím otálet.

Podnikat však můžete začít kdykoliv, nikdy není pozdě. Nejlepší je začít až tehdy, kdy se na to cítíte.

Proč podnikat?

Pro: Odvádíte státu méně peněz, ovlivňujete směr podnikání, vlastní řízení času

Proti: Obvykle ze začátku delší pracovní doba, nejistota, byrokracie, vyšší zodpovědnost

Pravděpodobně vám ke každému pro vymyslím i opačné proti. Řídíte si vlastní čas, ale máte delší pracovní dobu. Máte jistotu místa, jelikož vás nevyhodí, můžete však zkrachovat. Můžete dosáhnout zázračných příjmů, ale také můžete mít mnohonásobně nižší příjem, než byste měli v klasickém zaměstnání.

Jeden kamarád se mě nedávnou zeptal, jak má vydělat svůj první milion. S trochou nadsázky lze odpovědět takto:

 • Prodej produkt za 200 Kč 5 000 lidem
 • Prodej produkt za 500 Kč 2 000 lidem
 • Prodej produkt za 1000 Kč 1 000 lidem
 • Prodej produkt za 2000 Kč 500 lidem
 • Prodej produkt za 5000 Kč 200 lidem

Ještě zajímavější čísla jsou pak u prodeje předplatných služeb.

 • 17 Kč měsíčně po dobu jednoho roku od 5 000 lidí
 • 42 Kč měsíčně po dobu jednoho roku od 2 000 lidí
 • 83 Kč měsíčně po dobu jednoho roku od 1 000 lidí
 • 167 Kč měsíčně po dobu jednoho roku od 500 lidí
 • 333 Kč měsíčně po dobu jednoho roku od 200 lidí

To přece není tolik, ne? Samozřejmě, nejedná se o čistý zisk, nýbrž o obrat. O něco nás okrouhne stát a něco nás obvykle stojí i samotná výroba či provoz produktu. Výše zisku se odvíjí od vašeho podnikatelského plánu. Přesto však částky nevypadají tak šíleně a věřte mi, že dobrý produkt se k 5 tisícům lidí dostane poměrně snadno.

Penězi se však nesmíte nechat unést, na papíře vypadá vždy všechno růžově, při podnikání však často lidé klopýtají a mohou si pořádně narazit. Statistika tvrdí, že velká většina podnikání je neúspěšných. Jedním z důvodů může být také to, že cílem lidí, proč začali podnikat, byly peníze. Těžko tento fakt ověříme, ale většina úspěšných podnikatelů tvrdí, že do podnikání nešli kvůli penězům, ty byly až druhotný faktor. Většinou chtěli něco změnit, přinést lidem nový produkt, zjednodušit či zpříjemnit život či za sebou zanechat odkaz, jméno.

Jak začít podnikat?

Co se týče vašeho věku, říká se, že nejlepší je začít podnikat jako student. Máte většinou zajištěnou stravu i střechu nad hlavou a to, jestli jste zaměstnaný nebo ne, není potřeba řešit. Jako student se navíc vaše podnikání bude brát jako vedlejší činnost, což pro vás ve výsledku znamená nižší odvody státu. Pokud však máte svá studentská léta za sebou, není nutné sklápět hlavu. I při full-time zaměstnání se dá rozjet podnikání, které se časem může stát vaší hlavní činností.

Ve spoustě odvětví vám k podnikání stačí pouze živnostenský list (resp. výpis z živnostenského rejstříku). Ten si za poplatek 1 000 Kč můžete udělat na Živnostenském úřadě. Stačí doložit plnoletost a do několika dnů si jej můžete vyzvednout. Jednotným registračním formulářem provedete všechny potřebné i volitelné registrace a ohlášení, tedy zahájení živnosti, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Jakmile výpis získáte, můžete začít podnikat. Pár dní však ještě potrvá, než z Živnostenského rejstříku vyčtete své IČ a DIČ. Pak už vám však nic nebrání ani vystavovat plnohodnotné faktury.

Velká většina podnikatelů pracuje samostatně, žádnou firmu neřídí. Mohou to být designéři, programátoři ale i třeba řemeslníci. Často ani nemají svůj vlastní produkt, prodávají tedy pouze svou práci (navrhování, kódování, manuální práce), kterou si shánějí jak přes internet (osobní portfolio, inzerce, katalogy) tak po staru (osobní doporučení, letáčky, reklamy).

Co třeba e-shop?

Pokud však chcete prodávat produkt, nejjednodušším způsobem je prodávat jej přes internet. Prodej přes internet roste právě proto, že je jednoduše dostupný komukoliv, s minimálními náklady. Nepotřebujete zázemí pro kamennou prodejnu a často nepotřebujete ani sklad (e-shop můžete navázat přímo na dodavatele, který bude zákazníkům doručovat a vy jste tedy pouze prostředník prodeje). Vlastní e-shop můžete rozjet do několika minut a začít prakticky hned vydělávat. Na to doporučuji třeba nástroj Shoptet, se kterým mám velmi pozitivní osobní zkušenosti. V posledních letech jsou velmi oblíbené třeba tzv. jednoproduktové e-shopy. Na takových e-shopech se prodává pouze 1 produkt (popř. variace stejného produktu – různé barvy nebo velikosti). Oblíbený je především kvůli tomu, že vám k jeho rozjetí stačí pouhopouhý jeden produkt – obvykle za použití minima nákladů. Stačí jen vymyslet, co budete vlastně prodávat. Právě třeba na výše zmíněném Shoptetu je vytvoření 10 položek zcela zdarma, takže je na jednoproduktový e-shop ideální.

Pokud máte o start podnikání zájem, doporučuji důkladnou studii všech možných náležitostí. Různé obory podnikání mohou mít různé nároky a požadavky a jak jistě dobře víte, neznalost práva neomlouvá. Proto si radši vše potřebné k vašemu podnikání předem vyhledejte a dvakrát měřte, jednou řežte. Do začátku mého podnikání mi pomohl portál Jakpodnikat.cz, který doporučuji i vám.

 

1 komentář

 1. Moc děkuji za rady, já jsem se rozhodl do toho také jít. A láká mě založení e-shopu. Bojím se ale, že v Čechách už je tenhle trh dost presycený. E-shopů je tady na tak malou zemičku opravdu obrovské množství. Říkám si, jestli by nebylo dobré se obrátit na někoho abych měl jistotu, že e-shop bude vidět a že třeba do půl roku bude někde v top 10. Jako zní to lákavě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here