Ženy a vztahy

Základy etikety: vše co je potřeba k okouzlení ženy vašich snů


Etiketa, neboli soubor společenských pravidel, je důležitá součást komunikace ve společnosti. Slovo etiketa pochází ze starofrancouzského „estiguer“, což znamená „vyvěsit“ nebo „připevnit“. Ve staré Francii se totiž pravidla na panských dvorech a ve vojenských jednotkách věšela na zeď, aby si je lidé mohli přečíst. Těmto denním pravidlům se říkávalo „l’estiquette”. Ačkoliv se slovo etiketa do češtiny nepřekládá, i český překlad může prozradit něco o původu etikety. Etiketa, neboli zdvořilost, se kořenem slova váže k dvorskému životu ve středověku.

Základy etikety

Ačkoliv se etiketa může zdát zastaralá v našem moderním věku, není tomu tak. Ženy ještě stále hledají gentlemany s dobrou společenskou etiketou. Příklady toho, jak důležitá je etiketa k tomu získat ženu, se dají najít i ve světoznámé literatuře. Například Giacomo Casanova, známý milovník žen, se proslavil svým šarmem. Součástí tohoto šarmu byla i znalost toho, co je a není dovoleno v každodenní etiketě. Casanova žil v letech 1725 – 1798 a jeho autobiografického dílo „Dějiny mého života (italsky Storia della mia vita)“ je považováno ze jeden z nejrozsáhlejších popisů etikety v jeho době. Prostě a jednoduše, etiketa je důležitá pro všechny gentlemany.

Setkání

Etiketa se skládá z několika okruhů: držení těla a gesta, oblečení a účes, pozdravy a gesta při setkání a loučení, chování při jídle, chování vůči osobám druhého pohlaví, řeč a rozhovor. V tomto článku vás seznámíme s nejzákladnější etiketou, ať jste připraveni na příští setkání se ženou vašich snů.

Jedno ze základních pravidel, které se uplatňuje především v romantických situacích, je líbání ruky. Podle etikety pouze muž může políbit ruku ženě. Žena může tento polibek odmítnout a muž to musí akceptovat. Je-li ve společnosti více než jedna žena, je slušné buď nepolíbit ruku žádné ženě, nebo všem. Výjimkou jsou ženy, které jsou nadřazeny všem ostatním ženám, což by mohla být i vaše partnerka. Muž by měl políbit hřbet ruky. Polibek musí být vždy krátký a jemný, jinak by si to vaše společnice mohla špatně vyložit.

Etiketa je důležitá k ustanovení kdo, kdy, a jak vchází a vychází z budov. Základem je, že lidé vždy nejdříve vycházejí a teprve potom je možné vejít. Vcházíte-li do budovy, vždy by měla jít první žena. Nicméně pokud vcházíte do hospody anebo baru, žena by měla jít až za vámi. Toto pravidlo vzniklo, aby ochránilo ženy před úrazem z potenciální rvačky uvnitř. Každá žena zajisté ocení, když jí otevřete dveře.

Podobná pravidla existují ohledně chození po schodech. Scházíte-li se ženou po schodech, je potřeba jít před ní, jdete-li se ženou po schodech nahoru, je naopak potřeba jít až druhý. V obou případech se tak ujistíte, že pokud se ženě zatočí hlava, můžete ji zachytit, než spadne.

V podniku

Až dojdete do restaurace, poté co správně ženu pozdravíte, otevřete jí dveře, a povedete ji po schodech, alespoň minimální znalost etikety při stolování přijde vhod. Etiketa stolování je velmi komplikovaná. Vždycky je dobré pamatovat si tato čtyři základní pravidla.

Půjdete-li do dražší restaurace, pravděpodobně budou na stole látkové ubrousky. Látkový ubrousek je vždy potřeba rozprostřít na klín. Nebojte se však tento ubrousek použít na otření rtů, bude-li to třeba. No konci jídla nedávejte ubrousek na talíř, ale pokládejte ho vedle něj.

I když se příbory v takových restauracích mohou zdát složité, mají jednoduché řešení. Příbory prostě odebírejte z vnější strany dovnitř, jak na pravé, tak na levé straně. Nad talířem jsou většinou pouze čajové lžičky a dezertní lžíce. Dokončíte-li jídlo, položte příbor na talíř paralelně. Překřížíte-li příbor na talíři, znamená to, že v jídle ještě budete pokračovat.

Jedna z nejčastějších chyb při stolování je pozice rukou. Nejhlavnější je, že ruce by měly stále být vidět, není možné položit si je do klína. Lokty se nikdy nesmí opírat o stůl a měli byste je držet blízko u sebe. V nepolední řadě se ujistěte, že si vyberete jídlo, které se dá jíst jednoduše. I když byste si třeba rádi dali něco jiného, je dobré hrát na jistotu a okouzlit vaši slečnu.

 

Foto: Wikipedia, Pexels

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

Odpovědět