Koktejl měsíce – Gin&Tonic a Grog

0

Máme tu další měsíc, a to znamená další Koktejl měsíce. V minulém díle jsme si namíchali pravé Martini a v dnešním díle ještě u ginu zůstaneme a namícháme si Gin&Tonic. Na závěr dnešního dílu, protože venku jsou stále velké mrazy, se ještě podíváme na tradiční námořnický Grog.

Historie G&T

Jako první se podíváme trochu do historie. Konkrétně do 19. století. Do doby, kdy britská armáda okupovala Indii. Právě v té době udeřila epidemie malárie. Nemocným vojákům se proto začal podávat chinin. Chinin je látka, o níž se od počátku 18. století vědělo, že pomoci jí lze léčit malárii. A právě chinin způsobuje onu hořkost v toniku. Obsah chininu v toniku dnes je nesrovnatelný, s tím, co používali vojáci v Indii. Právě z toho důvodu začali chinin míchat s vodou, cukrem, limetkovou šťávou a samozřejmě také s ginem. A nestárnoucí klasiku máme na světě.

Gin&Tonic

Teď něco k přípravě. Povídá se, že v jednoduchosti je krása. To ve světě koktejlů nejvíc sedí na Gin&Tonic. Asi nemá smysl tady vypisovat vyloženě nějaký návod. Máme nepřeberné množství ginů ale i toniků, ze kterých můžeme koktejl připravit.

Můžeme jej podávat do vysoké sklenice jako long drink nebo jeho menší verzi v oldfashioned glass (v Česku ji známe jako whiskovka). Ve Španělsku se můžeme setkat i se servírováním ve sklenici na víno, tímto způsobem lépe vynikne vůně ginu a všech ostatních přísad.

Je jen na vás, jaký zvolíte poměr ginu/tonicu. Já obvykle volím 1:2, ale pokud máte rádi něco drsnějšího můžete zkusit 1:1 nebo naopak 1:3. Určitě jej nemusíme podávat jen s plátkem citronu nebo limetky. Třeba Hendrick’s Gin se hodí k podávání s řezem okurky. Je na vás abyste našli dokonalou kombinaci, která vám bude vyhovovat. Zkuste třeba toniky od firmy FeverTree. Zde můžete k vašemu ginu najít ideální tonik. Stojí za zkoušku třeba místo okurky nebo limetky zkusit plátek zázvoru. Nebo například přidat nějaké koření, například skořici, badyán nebo dokonce pepř. Je třeba nějaký čas experimentovat a zjistit co vám vyhovuje nejvíce.

Ještě na závěr bych chtě zmínit český BETON. Je to drink inspirovaný G&T, ale gin nahradíme Becherovkou. Myslím, že také stojí za zkoušku.

Historie Grogu

A jako druhý nápoj tu dnes máme GROG. Od 17. století bylo britské námořnictvo zásobované rumem, někdy to bylo až půl litru rumu na den. Takže si dovedete představit, jak to asi na těch lodích vypadalo. Proto admirál Vernon vydal nařízení, že námořníci musí ředit rum horkou vodou. Později zjistili že po přidání trochu cukru a horké vody nechutná vůbec špatně. Samotný název Grog nejspíše vzniknul kvůli tomu, že admirál Vernon nosil kalhoty z grogénové látky. Proto se mu přezdívalo Old Grog.

Grog

Teď k receptu. Samozřejmě všichni umíme tu českou klasiku zalít panáka tuzemáku vodou. Ale jde to i lépe. Do hrnce přidáme 2dl vody, celou skořici a trochu hřebíčku. Přivedeme k varu a přidáme 4cl pravého rumu. Poté přelijeme do skleničky a osladíme podle chuti.


V dalším díle se podíváme do světa whiskey a to přímo na Old Fashioned.
Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here