Smoking a frak

1

Mezi nejformálnější pánské obleky řadíme pochopitelně smoking a frak. Tyto obleky se v mnoha věcech liší (doba nošení, znaky atd.), tak proto si tady popíšeme, jak by takový smoking a frak měl vypadat, a také co by měl obsahovat.

Smoking

Začneme tedy smokingem. Doba nošení smokingu je od 18. hodiny, ale obvykle až po 19. hodině. Což nám říká, že smoking využijeme pouze pro večerní společenské podniky a to např.: slavnostní formální večeře, večerní recepce a další slavnostní večerní příležitosti. Mezi typické znaky smokingu patří černé vlněné sako a kalhoty stejné barvy a materiálu. Nadále lampasy na kalhotách a lesklý límec saka ve tvaru šálovým, nebo špičatým. Ke smokingu si bereme černý hedvábný motýlek, bílou košili, smokingovou vestu či smokingový pás. Na nohy si vezmeme pochopitelně vyleštěné černé lakýrky.

Frak

Doba nošení fraku je vždy po 20. hodině, ale nemusí tomu být tak vždy, protože v diplomacii je nošen s černou vestou i ve dne. Frak si pánové vezmou pouze na nejformálnější večerní společenské příležitosti za předpokladu, že na pozvánce je v dolním pravém rohu napsáno „White tie.“ Mezi typické znaky fraku patří kabát se šosy, který se nikdy nezapíná, lesklé špičaté klopy, bílá hluboce vykrojená vesta a motýlek v bíle barvě a černé kalhoty s lesklými lampasy. Panové si dále na sebe vezmou bílou košili s frakovým límcem a manžetami, bílý kapesníček a dále si mohou vzít bílé rukavice s hůlkou, či cylindr.

Další druhy pánských obleků, jako je například vycházkový oblek či tmavý univerzální oblek, si popíšeme v dalším článku.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here