Určitě si každý dokážete představit typického gentlemana. Co na sobě má? Smoking, frak, oblek, klobouk… Zkrátka formální oblečení. Na volnočasové nošení se tedy vůbec nehodí. Teď přichází otázka co si na sebe vzít, abyste vypadali stejně elegantně jako v oblečením formálním? Nic se neblíží k formálnímu oblečení více, než poloformální móda skládající se ze saka, casual kalhot, bot a všemožných doplňků.
Saka/blejzry
Ke svému poloformálnímu outfitu si můžete vzít jak formálnější, tak casual sako. Záleží na vašem vkusu a celkovém vzhledu, kterého chcete dosáhnout. Výběr může být pracnější, ale přesně kvůli tomu máme na našem webu článek Moje první sako, který vám s výběrem pomůže. Casual saka často i jen jeden knoflík a jsou ušita z různých látek (od kašmír až po len). Určitě berte v potaz, že sako by mělo být jiné barvy, než vaše kalhoty. Minimálně alespoň jiného odstínu. Vynikající jsou saka z tvídu.
Triko/košile/svetr
Ať zvolíte tričko, košili nebo svetr, pamatujte, že byste jej měli sladit s kalhotami nebo se sakem přeci nechcete vypadat jako lentilka. 😀 Určitě bych doporučil držet se stejného materiálů, hlavně se ale v tom všem ale musíte cítit příjemně.
Kalhoty/rifle
Někdo rád nosí rifle a někdo zase kalhoty. Já patřím spíše do té druhé kategorie, rifle mi nejsou pohodlné. Ani jednou z možností však nic nezkazíte. Kalhoty se více blíží formálnímu outfitu, nejlepším typem kalhot jsou dle mého názoru chinos. Vypadají velmi elegantně a můžete si je vzít téměř kamkoliv.
Kalhoty vybírejte kromě střihu také podle materiálu, protože v nich budete chodit častěji, hlavně je důležité si říct v jakém ročním období je chcete nosit, na parné léto se dá zkombinovat i třeba sako s kraťasy. 😉
Střihy
Skinny – úzce obepíná nohy, určený je spíše pro dámy, v poslední době je populární i u mužů (bohužel)
Slim – nejlepší varianta pro většinu mužů, kalhoty jsou dole užší, vypadají velmi elegantně
Taper – volnější verze slimového střihu, je ideální pro muže s širšími stehny
Straight – jak již název napovídá, kalhoty jsou rovné, čili ideální pro muže se širšími lýtky
Bootcut – zvonáče, aneb střih, kterému se obloukem vyhněte
Boty
Většina mužů boty opomíjí, berou ty, co vypadají nejvíce cool, nejvíce sportovně a masivně. Bez nadsázky tvrdím, že ČR má jeden z nejhustších výskytů tenisek na světě. Tenisky nemusí být nutně špatné, čím jednodušší, tím lepší.
Už několikrát se mi stalo, že mi byly pochváleny boty i neznámou ženou, takže určitě nemluvím naprázdno. Při výběru bot je důležité vědět, k jaké barvě a druhu oblečení je budete nosit. K saku a chinos kalhotám bych volil kožené či semišové polobotky a třeba k saku s kraťasy bych volil mokasíny.
Inspiraci či informace k botám do každé sezóny naleznete v našem článku 5 základních druhů obuvi pro celoroční nošení.
Doplňky
S doplňky se v poslední době roztrhl pytel a je opravdu z čeho vybírat. Já volím hodinky, řetízek a hlavně brýle (dioptrické), které dotváří moji celistvou image. Rozhodně se nebojte využít příležitosti, že můžete nosit dioptrické brýle.
Proč jsou brýle tak důležité? Mohou výrazně změnit Váš vzhled. A často právě k lepšímu. Určitě jste se někdy pozastavili nad tím, jak vypadá váš kamarád, když si pro jednou sundá brýle. Proto byste si měli na výběru brýlí dát záležet a investovat do nějakých opravdu pěkných.
Do saka či blejzru se také skvěle hodí kapesníček. A na ruku krom hodinek také náramek. Pánské náramky v poslední době zažívají zlaté časy, velký výběr má například značka Decorus. Do práce se pak hodí třeba kravata se sponou.
Pro další zajímavé doplňky se podívejte na náš článek Tvorba Image díl 2.: Jak vyniknout v davu.
Opět super článek 🙂
Jen si nějak nedokážu představit, že bych chodil do školy (na střední) v saku, a to v jakémkoliv. Už když nosím košile a casual kalhoty, dívají se na mě jako na blázna 🙂
To jest pravda,já to do školy u dělal ta že nosím trika z límečkem 😀
Na mé střední škole to také nebylo běžné, ale spousta lidí nosila normálně oblek, spousta lidí pak sako 🙂
Rozhodně záleží na zaměření školy, lokaci a tak podobně.
u nás na gymnasiu sako nosili jen punkáči, obsypané odznáčky kapel. Tam pokud někdo řešil styl tak už to bylo ve čtvrtém ročníku před maturitním večírkem. Bohužel myslím, že to tak je dnes stále běžné.
Ale jak píšete, záleží na druhu školy. Kamarád na hotelovce měl smart casual skoro podmínkou.
Souhlasím s Danem, taky chodím na střední a nedokážu si představit, že bych tam přišel v saku (blazeru).
Jinak jsem si díky vašemu článku koupil chelsea boots a nemužu si je vynachválit… díky za super články 🙂
Jsme rádi, že se vám článek líbí, vždy nás potěší zpětná reakce. Ohledně nošení poloformálního stylu, záleží o jakou střední školu se jedná a jaká móda se v dané společnosti nosí. Mimo určitou společnost (vyhraněnou jedním stylem oblékání) si samozřejmě můžete obléci poloformální outfit. Nicméně byste měli nosit to, v čem se sami dobře cítíte a co se vám líbí. David
Měl bych dotaz k barvám saka/kalhot. Jsou zde nějaká pravidla?
Je pouze jedno pravidlo a to, že sako a kalhoty nesmí mít stejný odstín dané barvy, protože byste tak sklouzli do formálního stylu. Nicméně doporučuji, abyste vzájemné části oblečení spolu kombinovali a zjistili, zdali-li se k sobě barvami hodí, velkou roli hraje také vzor. Sám jsem si koupil slim-fit navy modré chinos kalhoty, které kombinuji s tmavě šedým nebo se světle modrým sakem.