Pravidlo 90/10 – Pravidlo, které vám změní život

3

Nad 10 % věcí, které se nám přihodí, nemáme žádnou kontrolu. Zbylých 90 % ale ovlivnit můžeme. Jak? Naší reakcí. O tom je pravidlo 90/10.Autorem principu 90/10 je uznávaný lektor a trenér leadershipu, Stephen Covey. Ještě donedávna přednášel na univerzitě Jon M. Huntsman School of Business v Utahu, USA a vydával jeden bestseller za druhým (např. dílo s názvem 7 návyků skutečně efektivních lidí, kterého se prodalo přes 20 milionů ve 40 světových jazycích.).

Nedokážeme ovládnout 10 % všech událostí v našich životech. Nezabráníme zpožděnému letu, rozbití  Zbylých 90 % událostí jsou výsledky našich reakcí.

Představte si situaci

Stephen Covey ukazuje fungování principu na vynikající modelové situaci:

Máte rodinnou snídani. Tvoje dcera ti omylem na košili vylila tvůj šálek kávy. Ty vyskočíš, seřveš jí a nakonec vyčteš manželce, že ti šálek postavila tak blízko ke kraji stolu. Utíkáš do ložnice se převléct, a když přijdeš zpět, uvidíš, že dcera brečí, snídani nesnědla a do školy si nezabalila věci.

Výsledkem je, že zmešká autobus do školy. A tak jí musíš vzít autem. Máte zpoždění, takže ve spěchu sis zapomněl vzít důležitou složku na firemní jednání. Jako by to nestačilo, chytnete navíc na silnici zácpu a tak přijíždíš do práce pozdě. Začátek dne byl příšerný, a tak máš po celý den zkaženou náladu. Přijdeš domů a dcera i manželka jsou stále podrážděné.

Proč jsi měl špatný den?

A. Tvoje dcera ti rozlila kávu.
B. Tvoje dcera zmeškala autobus a musel si jí hodit do školy.
C. Na silnici byla zácpa a přijel si do práce pozdě.
D. Reagoval si na situaci špatně.

Správnou odpovědí je samozřejmě D. Den sis totiž v podstatě zkazil sám. S tou kávou si sice nic dělat nemohl, ale mohl si kontrolovat své emoce.

Příště, až ti rozlije dcera kávu na oblečení a rozbrečí se, stačí říct: „Nic se neděje, příště ale buď opatrnější.“ Zajdeš se převléct, vezmeš věci do práce, dáš dcerce pusu na rozloučenou, rozloučíš se s manželkou. Do práce dorazíš o 5 minut dříve a s dobrou náladou se přivítáš s kolegy.

Situace, která začala stejně, může mít dva i více různých průběhů. Ve většině životních situacích je třeba, abyste emoce drželi zkrátka a jednali klidně a rozvážně. Může vám to život velmi usnadnit. Naučte se správně reagovat a už nikdy nemusíte mít zkažený den.

Další situace

Někdo vás znenadání předjede na silnici – Není potřeba troubit na auto před vámi a nadávat mu do vykastrovaných sudokopytníků. Ten rozdíl několika vteřin vás už nevytrhne.

Váš let má zpoždění – Personál letiště za to nemůže a proto není potřeba se na ně vztekat. Scénou let nezrychlíte, proto využijte čas navíc a přečtěte si třeba knihu.

Přišel jste o práci – Ve většině případů už práci zpět nezískáte. Neztrácejte energii zuřením a zaměřte se na hledání nové, lepší práce.

Pravidlo 90/10 v praxi

Tento princip se dá převést do mnoha dalších situací, kde jdou emoce stranou a jde čistě o vaše rozhodnutí. Může to být např.:

  • Jako designér vím, že 90 % uživatelů bude užívat 10 % funkcí webu. Proto bych měl zaměřit 90 % času k tomu, aby těch 10 % funkcí fungovalo perfektně.
  • Jako podnikatel bych měl mít kontrolu nad 90 % svých příjmů, zatímco pouhých 10 % bych měl nechávat náhodě.
  • Jako člověk, který drží dietu, bych měl 90 % času jíst opravdu zdravě a kontrolovat příjem kalorií, 10 % času bych pak měl vyhradit něčemu nezdravému, co mi opravdu chutná.
  • Jako investor bych měl investovat 90 % majetku do nízko-rizikových a 10 % do vysoko-rizikových.

Pravidlo 90/10 (a jeho variace, např. Paretův princip 80/20) můžeme naleznout všude kolem nás. A v mnohých případech jsme jím učeni už od mala („Když půjdeš do obchodu a koupíš mi máslo, můžeš si zbytek z padesátikoruny nechat“ anebo „Alespoň 10 % peněz si schovávej do prasátka a neutrácej je.“)

Příště, až budete přemýšlet o tom, jak na situaci reagovat či jak plánovat, vzpomeňte si, jak může vaše rozhodování ovlivnit vývoj budoucích událostí.

 

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here