5 opravdu exkluzivních rumů

1

Na světě existuje několik tisíc značek rumů, výrobců pak rozhodně několik stovek. Lahodné chuti rumů propadlo nespočet lidí a kolem rumů se vytvořila podobná komunita, jako kolem dobrého vína.

Pokud s rumy nemáte zkušenosti, může být celkem složité do tohoto světa proniknout. Abyste věděli, s jakými rumy začít a které patří mezi špičku, připravili jsme pro vás malý náhled do světa těch nejlepších rumů.

Rumové základy

Na začátek se hodí zmínit několik faktů o rumech, které by měl znát každý, kdo jim chce alespoň trochu rozumět. Jako pravý rum označujeme nápoj získaný z melasy nebo ze šťávy z cukrové třtiny. Pokud je nápoj vyrobený z něčeho jiného, o skutečný rum nejde, přestože tak může být nabízen.

Ty opravdu exkluzivní rumy pak pocházejí právě ze států, kde se díky podnebí daří pěstování cukrové třtiny. Jde tak především o nejrůznější karibské státy, Filipíny nebo části Jižní Ameriky. V každé takové zemi najdeme obrovské množství místních značek rumů.

1.  Rumy Diplomático

Venezuelská značka rumů Diplomático si právem získala své místo mezi prémiovými rumy. Diplomático vzniká v podhůří venezuelských And, kde palírna využívá místních přírodních zdrojů čisté minerální vody a velmi kvalitní cukrové třtiny.

Na každé láhvi rumu Diplomático je vyobrazen Don Juancho Nieto Meléndez, který se neobyčejně zasloužil o rozvoj daného regionu a byl to zároveň vášnivý sběratel rumů.

Značka Diplomático zdobí hned několik druhů rumů, jeden z nejoblíbenějších je Diplomático Reserva Exclusiva.

2.  Zacapa

Pokud se bavíme o prémiových rumech, není možné vynechat guatemalský rum Zacapa. Ten je velmi silně spojen se stejnojmenným městem, kde je od roku 1976 vyráběn.

Vzniká zde z velmi cukernatého třtinového medu za použití speciálních kvasinek z ananasu. Následně dochází k zrání a mixování hotových rumů, pro které se využívají sudy od whiskey, bourbonu a sherry. Výsledkem je neobyčejný rum Zacapa Centenario 23, který pětkrát zvítězil v soutěži International Rum Festival a byl uveden do Síně slávy tohoto festivalu.

3.  Don Papa

Jeden z mála opravdu výborných nekaribských rumů. Don Papa vzniká na ostrově Negros, který náleží Filipínám. Na tomto ostrově se pěstuje nejsladší cukrová třtina na světě, proto je i chuť rumu z ní vyráběného velmi specifická.

Don Papa pak zraje přes 7 let v dubových sudech na svazích hor Kanalon. V jeho chuti můžeme rozeznat vanilku, med a kandované ovoce. Patří mezi rumy se sladkou chutí a silným aroma, proto je oblíben mezi širokou veřejností.

4.  Blackwell rum

Receptura na výrobu jamajského rumu Blackwell pochází už z roku 1625. A přestože jsou její detaily zahaleny tajemstvím, faktem zůstává, že výsledkem je opravdu výtečný rum. Barva tohoto rumu je jantarová, v chuti můžeme rozpoznat vanilku a karamel.

Chris Blackwell, jehož jméno rumy nesou, založil mimo jiné slavné vydavatelství Island Records, které se zasloužilo o popularizaci reggae hudby a především slavného Boba Marleyho.

Jméno Blackwell je také spojeno se slavným filmovým hrdinou Jamesem Bondem. Autor Bonda Ian Fleming a Chris Blackwell byli přátelé a k bondovce No time to die byla dokonce vydána speciální limitovaná 007 edice rumu Blackwell.

5.  Appleton Estate

Rumy se na jamajském panství Appleton vyrábějí už od roku 1749. A přestože palírna během staletí mnohokrát změnila vlastníka, tradice výroby rumů zde pokračuje nadále. Pro výrobu exkluzivních rumů se využívá cukrová třtina rostoucí poblíž vápencového krasu, ve kterém se nachází i samotná palírna. Rumy Appleton tak nejen chutnají výtečně, ale i vznikají na unikátním místě. A navíc pod rukama Joy Spence, první ženy na světě, která získala titul master blender.

Čeká vás silná dřevitá chuť s tóny ovoce a mandlí a kakaa. Pokud máte rádi whisky, tenhle rum by vám mohl chutnat.

Reklama

1 komentář

  1. Zdravím,

    většinou se mi Vaše články líbí, ale přiznám se, že když jsem četl nadpis, tak jsem čekal něco trochu jiného… asi si každý představuje pojem opravdu exkluzivní jinak 🙂 škoda, myslel jsem, že tu budou nějaké zajímavé kousky, které člověk třeba jen tak neobjeví a neochutná a ne diplomatico a zacapa, které zná každý, o don papa ani nemluvím…

    Bude nějaké pokračování? 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here