Káva a čaj

0

Další díl ze série společenských podniků je tu. Tentokrát si detailně rozebereme dva společenské podniky, a to kávu a čaj. Tyto podniky jsou zajímavé v tom, že jako jediné jsou určené převážně pro ženy, případně pro páry. Nikdy však pro samotné muže. Ale jelikož většina z nás je či bude ženatých, měli bychom vědět, co od takového podniku čekat, když na něj jsme pozváni.

Jedná se o podniky méně formální, koná se většinou z čistě přátelských důvodů – popovídat si, navázat nové vztahy, upevnit ty staré. Ženy jej také využívají jako jedinečnou příležitost, jak se ostatním předvést se svým porcelánovým servisem. Tyto společenské podniky jsou velmi oblíbené v politických kruzích, v normálním životě totiž většinou spíše dojdete na kafčo nebo čaj někam do kavárny či cukrárny. A pokud přece, tak například ku příležitostí svatby nebo třeba narození potomka. Tam často ale jdou formality stranou 😉

Čaj o páté

Pokud jste na tento podnik pozváni v Anglii, dejte si s přípravou opravdu záležet. Pro Angličany je totiž čaj něco jako pro nás hokej.

Začíná odpoledne mezi 16 a 17 hodinou, trvá přibližně hodinu. Pro uspořádání podniku je potřeba mít hezký slavnostní servis (z porcelánu), květiny, hezké prostírání a také salonek, kde se samotný čaj pije.

Koná se u hostitelky doma, a jelikož se jedná o malou akci, přijít by nemělo více než 20 lidí. Podnik může doprovázet malá módní přehlídka nebo soukromý koncert.

Hosté by měli přijít včas. Po přivítání všech hostů se hostitelky vmísí mezi hosty a všichni z foyer odchází do salónku. Hostitelka by měla pobízet hosty ke konzumaci čaje (čaj může nalévat) a drobných zákusků. Občerstvení v podobě jídla by mělo být předem připraveno na stolech a o přinášení/odnášení nádobí by se měl starat číšník.

Občerstvení
Jídlo: Drobné zákusky sladké i slané (kanapky), suché plody (oříšky/mandle), ovoce
Nápoje: Čaj, nealkoholické nápoje (voda, džus), příp. dezertní vína a lehčí likéry

Oblečení
Ženy: Vycházkové šaty, společenský kostým
Muži: Vycházkový oblek, případně tmavý univerzální oblek

V Číně se s tímto podnikem můžeme setkat pod názvem Yum cha. Jedná se v podstatě o to samé, ale pořádá se téměř výhradně v restauracích. V Japonsku je zase velmi oblíbený tzv. „Čajový obřad,“ jež je skutečně obřadem, i když se ve své podstatě stále jedná pouze o přípravu horkého nápoje.

Kávový dýchánek

Koná se dopoledne mezi 10 a 11 hodinou. Trvá přibližně hodinu (maximálně hodinu a půl), důležité je, aby končil před polednem. Toto pravidlo je zde z toho důvodu, že od 12:30 může začínat slavnostní oběd.

V zásadě je velmi podobný čaji:

Koná se u hostitelky doma, a jelikož se jedná o malou akci, přijít by nemělo více než 20 lidí. Podnik může doprovázet malá módní přehlídka nebo soukromý koncert.

Hosté by měli přijít včas. Po přivítání všech hostů se hostitelky vmísí mezi hosty a všichni z foyer odchází do salónku. Hostitelka by měla pobízet hosty ke konzumaci kávy (kávu může nalévat) a drobných zákusků. Občerstvení v podobě jídla by mělo být předem připraveno na stolech a o přinášení/odnášení nádobí by se měl starat číšník.

Občerstvení
Jídlo: Drobné sladké zákusky, suché plody (oříšky/mandle), ovoce
Nápoje: Káva (Cappuccino, Espresso, Mocaccino, Latté Macchiato), nealkoholické nápoje (voda, džus), příp. dezertní vína a lehčí likéry

Oblečení
Ženy: Vycházkové šaty, společenský kostým
Muži: Vycházkový oblek, případně tmavý univerzální oblek

 

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here