Rozhovor: Milan Polák

3

Milan Polák je skvělým příkladem moderního renesančního člověka. Inženýr, blogger, podnikatel, otec, a v neposlední řadě také úspěšný model. S Milanem jsem měl v plánu udělat rozhovor už pár měsíců, a nyní je konečně zde.

Zdravím, Milane. Děkuji, že jsi přijal naši nabídku na rozhovor. Mohl by ses našim čtenářům představit?

Též zdravím a přemýšlím, kde začít 🙂 Mé jméno je Milan Polák, je mi 31 let a ač jsem vystudovaný inženýr elektrotechniky, tak se do montování zásuvek raději nemontuji.

Jsem totiž majitelem firmy Different.cz, která v ČR a na Slovensku už od roku 2008 prodává a zastupuje ty nejzajímavější světové módní značky 😉 Oproti loňskému roku jsme obratově vyrostli o 200%, a tak už si začínám myslet, že nám to celkem jde 😉

Different.cz není jen e-shop s krásnými módními značkami, ale natáčíme i svou módní internetovou televizi DifferentTV.cz, píšeme náš módní magazín. Mám také podíl v módním magazínu FashionMagazin.cz.

A za poslední dobu jsem jako investor vstoupil do dvou zajímavých projektů. Jeden je módní – Alfons.cz, což je e-shop prodávající opravdu stylové pánské módní doplňky jako kapesníčky, kravaty, motýlky atd.

A druhý skvělý projekt je EasyHomes.cz. Společnost, která vyrábí menší modulové dřevostavby, které se díky ocelovému rámu mohou postavit v hale a na pozemek zákazníka se odvezou jako hotový dům. Jejich ceny začínají od 390.000Kč, a tak myslím, že má tenhle projekt potenciál přesunout pár lidí z nehezkých paneláků trošku blíž přírodě. A to je prostě super, ne?

No a kromě toho, že mám půlroční dcerku, super manželku a bezva přátele, kteří mi díky smíchu stále prodlužují o kousek život, tak je to asi teď všechno.

milanpolak1

Jak to všechno vlastně stíháš? Jak vypadá tvůj běžný den?

Čím dál tím hůře. Hlavně nechci přijít o dětství naší dcery, a tak teď plánuji svůj den o to více.

Vstávám kolem 07:00. Snídaně, pomazlení a jedu do kanceláře. Z domova mi moc pracovat nejde, protože se tam neumím soustředit a přepnout do 100% pracovního módu.

V kanceláři si píšu body do diáře, které si odškrtávám. Používám stále papírový diář, ač se teď zrovna snažím přejít na mobilní verzi. Abych ho nemusel všude tahat.

Schůzky už domlouvám jen ty důležité, zbytek do mailu. A snažím si je domlouvat kolem oběda. Dokonce jsem se teď párkrát přistihnul, že jdu sám na oběd a přijde mi to jako strašně nevyužitý čas 🙂

Z kanceláře jedu kolem 17:00 a párkrát v týdnu to beru přes fitko nebo jiný sport. To chci od jara přesunout na ráno, abych tak začínal den. Četl jsem, že to tak dělají všichni top manažeři, tak to musím také zkusit. Ale ten pocit ve sprše, že už to mám za sebou je super, tak myslím, že to bude fungovat.
A můj největší relax jsou moji přátelé a moje rodina. Jsem rád mezi lidmi a už tomu jinak nebude.

milan polákJak ses k módě vlastně vůbec dostal?

Móda mě tak nějak bavila vždy. Důvod byl myslím jednoduchý – chtěl jsem se líbit holkám 🙂 A pak jsem se tak nějak náhodně v 17 letech dostal k modelingu a bylo to. Módní přehlídky, spousta skvělých módních kousků, zážitků, kontaktů atd. A tím jsem tak nějak nastoupil do módního kolotoče, ze kterého se mi už nikdy nebude chtít vystoupit. To už vím.

Pak během studia na vysoké se to propojilo s mým podnikatelským duchem, kde jsem už jako malé dítě prodával s kamarádem před vchodem cokoliv, co jsme kde našli. A s tím, že jsem už od svých 16 let nahlížel do podnikání na internetu. A byl na světě Different.cz 😉

Když člověk teprve objevuje svět módy, je běžné, že někde udělá chybu – koupí si špatnou velikost, špatně ladí doplňky… Udělal si také někde chybku?

Znáte někoho, kdo se podívá na své staré fotky a je na sebe pyšný za to, jak vypadal? Já své staré fotky nesnáším. Vypadal jsem hrozně. A jen doufám, že za pár let nebudu koukat na fotky z letošního roku a nebudu si říkat to samé 🙂

Čili chyb jsem udělal stovky. Do dneška si pamatuju chvíli, kdy jsem v klidu šel na molo se zapnutým spodním knoflíkem saka a na poslední chvíli mě zastavil návrhář, rozepnul mi ho a řekl: tenhle se NIKDY nezapíná! A teď o tom píšu články a dělám chytrého 😉

Jaké nejčastější chyby dělají muži při oblékání? Co ti vadí nejvíce?

U většiny můžů v ČR to bohužel není o jedné chybce. Většina módu prostě úplně ignoruje. A ono se vlastně není čemu divit. 40 let jim tu říkali, že není dobré vyčnívat a že všichni jsou si rovni. A tak si všichni byli rovni, všichni byli dělnická třída a ta módou úplně opovrhovala. A přitom se podívejte na fotky z první republiky – to byla paráda, ne? I dělník chodil v saku a klobouku, ženy byly opravdové dámy a všem to moc slušelo.

Ale já věřím, že se to vrátí. Bude to chvíli trvat, ale pánové si tady zase začnou věřit a zase jim dojde, že jsme super země plná schopných lidí a začnou se podle toho i oblékat.

Úroveň oblékání se v ČR v posledních letech výrazně zlepšuje. Myslíš si, že jednou budou ulice velkých měst vypadat jako jedna velká přehlídka Pitti Uomo?

Přesně tak. Teď se mi zdá, že je to na českých ulicích rok od roku o hodně lepší.

Kamarádi, kteří dřív nevyšli ven bez mikiny s kapucí, se mě teď najednou ptají, kde si nejlépe mají koupit elegantnější a zajímavé pánské oblečení, jako košili, sako a doplňky. No spíš tedy hlavně, zda nemám slevy v Blažkovi, když pro ně prý fotím 🙂

Píšeš jeden z nejúspěšnějších pánských blogů v ČR. Co tě vedlo k jeho založení?

On člověk moc nemá šanci veřejně vyjádřit svůj názor, když zrovna nepracuje v médiích. A tak můj osobní blog se mi zdál jako fajn kanál pro mé názory. A jelikož byly měsíce, kdy můj blog četlo 250tis unikátních návštěvníků, tak myslím, že mé názory pár lidí zajímají.

Párkrát jsem asi dloubnul do vosího hnízda, ale tak to k tomu patří.

Co vzbudilo nejvíc komentářů/největší rozruch?

Největší rozruch vzbudil článek „Pravidla gentlemanů, kterými se už příliš neřídíme„. 12 pravidel, kterými se dříve gentlemani řídili a dnes na ně zapomínáme. A mě se zdá, že je to trošku škoda, a tak jsem je shrnul do jednoho článku a snažil se tím lidi donutit k zamyšlení, zda by nebylo super zase některá z těch pravidel začít používat a udělat tak náš svět zase o kousek hezčí.

Článek má teď 27tis lajků na Facebooku, takže to vypadá, že ho sdílely všechny ženy v ČR, aby nás chlapy trošičku navedl na správnou cestu.

Jenže pak mi došla jedna věc. A totiž, abychom dámám mohli pomoci do kabátu nebo přidržet dveře, tak potřebujeme, aby se i ony zamyslely a daly nám k tomu šanci. Tak jsem teď napsal článek „Chovejte se jako dámy, když z nás chcete gentlemany„. Aby si i ženy uvědomily, že když chceme něco měnit, tak musíme společně.

milanpolak3

A co vedlo tvou manželku k založení vlastního blogu?

Simonu jsem do jejího blogu www.SimonaPolakova.cz tak trochu natlačil já. Hodně lidí se jí neustále ptá, co si má vzít k tomu a tomu. A kde koupila tohle a tamto. A tak jsem jí stále říkal, ať si také založí blog, kde bude moci lidem předávat své zkušenosti a zážitky z 8 let práce v módním byznysu. Myslím, že i lidi mohou zajímat názory maminky, která 8 let prochází tím zákulisím, veletrhy, fashion weeky atd.

Jenže Simona je jiná. Ona se k tomu strašně těžko dokopává 🙂 Třeba ji tenhle rozhovor (jestli najde čas si ho přečíst) konečně nakopne k tomu, aby se blogu začala věnovat trochu víc. Na druhou stranu je to pochopitelné – má strašně práce v rámci Different.cz, kde je hlavní nákupčí a šéfuje produktové části webu, k tomu teď má naši malou dcerku… to je trochu náročnější, než když si 17 letá holka ve škole 5 hodin promýšlí co nafotí a napíše odpoledne na blog a pak si sedne k PC a prostě to udělá, protože ji nic moc jiného netíží.

Já si sednu k psaní článku na blog a mezitím mi přijde 5 e-mailů, dvakrát mi někdo zavolá, že něco je nutné teď hned vyřešit a psaní je rázem odloženo, protože blog je vůči jiným prioritám nepříliš podstatná věc. Proto jsem přes Vánoce na blog nepsal. Bylo mnohem zásadnější všem zákazníkům doručit ty krásné módní kousky pod stromeček 😉

Máš v šatníku něco, na co nedáš dopustit? Co by měl každý muž mít ve svém šatníku?j13

Saka a blejzry. Podle mě by každý muž měl mít v šatníku pár kousků, protože neznám jediného chlapa, který nevypadá v saku dobře. Samozřejmě sako musí mít hezký padnoucí střih, nesmí mít o 10cm delší rukávy, než je potřeba a nesmí vypadat jako, když je půjčené od staršího bráchy.

Dále pár košil a kalhot. U těchto věcí jde také o to, aby nám seděly. Když jsou volné a široké, nevypadá to dobře.

A pak spoustu doplňků. To nejsou věci, které jsou nutné, ale přesně díky nim můžeme ukázat, že nám móda není lhostejná. Můžeme si tak se svými outfity trošku pohrát a docílit toho, že náš outfit v daný den ukáže jakou máme momentálně náladu a jak se cítíme.

Pokud vás to nebaví, tak to není nutné hrotit. V každém lepším obchodě vám dnes poradí, co se k čemu hodí, a tak si domu donesete kousky, které ať namixujete jakkoliv, tak budete vypadat dobře.

Jak bys popsal svůj aktuální styl?

Svůj styl bych popsal jako Smart casual. Slimové džíny nebo chinos kalhoty, kožené boty, padnoucí košile a sportovnější sako doladěné kapesníčkem z Alfons.cz. Tak se cítím nejlépe a nemusím se během dne bát, když si se mnou někdo akutně domluví byznys schůzku nebo když se rozhodnu zajít večer na drink.

Máš nějakého oblíbence, kterého sleduješ? Nějakou svojí módní ikonu?

Na Instagramu sleduji kluka, který se jmenuje Mariano Di Vaio. Ten má styl a dělá to dobře. Chytil včas éru Instagramu a teď je z něj čistokrevná světová módní ikona.

A pak spoustu lidí v ČR. Baví mě třeba moje kamarádka Zorka Hejdová – tím jaké má obrovské nasazení pro svou práci i v tom, jak se jí také podařilo zachytit včas Instagramovou vlnu. Baví mě Leoš Mareš a jeho nový styl vytvořený ve spolupráci s Blažkem.

Já se inspiruji celý svůj život. Pořád něčím a někým. Strašně mě baví potkávat a poznávat lidi, kteří mě můžou jakkoliv obohatit. A teď nemyslím finančně.

Je nějaký aktuální módní trend, který se ti nelíbí?

Outdoorové věci nošené do města – do kaváren, restaurací atd. Když prodáváte outdoor a děláte si tím reklamu, tak to chápu. Pokud neprodáváte outdoor, tak se zkuste občas obléknout trochu elegantněji. Pánové budou frajeři a ženy budou dámy. A na ulicích bude radost se dívat kolem sebe.

V první řadě jsi ale podnikatel. V roce 2008 jsi založil módní portál Different.cz, s úkolem změnit českou módu na zajímavější, barevnější. Jak se vám to daří?

Přesně tak, byl jsem ve čtvrťáku na vysoké, dělal modeling a dostal se náhodně ke značce, která nám změnila život. Šlo o Desigual – zajímavou a originální španělskou značku, která dělala všechno jinak. A nás v té době štvala móda obrovských nápisů přes celá prsa, kde jediným cílem bylo ukázat na diskotéce, že mám triko za dva tisíce. A tak jsme se rozhodli to tady zkusit trošku změnit a trošku prozářit české a slovenské ulice.

Láska k módě, můj podnikatelský duch, obrovské nasazení a fajn tým lidí z Different.cz udělal e-shop, který dnes prodává 21 zajímavých a originálních světových značek oblečení, bot i doplňků do bytu a má už desítky tisíc spokojených zákazníků.

Musím neskromně říci, že jsem fakt hrdý na to, kam jsme to z nuly dotáhli. Zatím bez investora, jen tím, že nás to prostě 100% baví a že jsme měli jasný cíl a velký drive. A hlavně myslím, že Different ještě zdaleka neřekl poslední slovo.

Podle čeho si vybíráte značky, respektive produkty, které na Different prodáváte?

Jen a pouze podle naší intuice. Neumíme prodávat obyčejné a nudné značky, a tak každá značka, kterou zařazujeme do portfolia, musí v první řadě nadchnout a pobavit nás. Pak víme, že bude bavit i naše zákazníky.

milanpolak2

Different má třeba dvě kamenné prodejny v Plzni. Plánujete jej rozšířit také do dalších měst? Chystáte nějaký boom?

Popravdě v tuto chvíli kamenné prodejny nechceme rozšiřovat. Baví nás online a jeho skoro nekonečné možnosti. Loni jsme ve velkém investovali do nové platformy našeho e-shopu. Zavedli jsme desítky nových funkcí, a i když to stálo spoustu peněz, tak věříme, že to naši zákazníci ocení.

E-shop jsme také připravili na vstup do nových zemí, protože víme, že módu milujeme a online dělat umíme, tak proč nedat ochutnat i dalším částem Evropy 🙂 Slovenská verze Differentu byla první vlaštovka a letos bychom chtěli spustit dvě nové země. Zatím nebudu prozrazovat jaké, ale díváme se spíše směrem na východ, kde máme pocit, že jsou lidé tak nějak ve stejné fázi jako Češi před 8 lety. A tak jim trocha barev a originality určitě také neuškodí 😉

Děkuji za rozhovor! Je tu něco, co by si rád našim čtenářům vzkázal?

Jak jsem nám napsal na vizitky už někdy před 5 lety: „Život je příliš krátký na to, abychom nosili nudné oblečení.“

Tak se nebojte oblékat tak, jak se to líbí vám. Komunismus je naštěstí pryč, a tak už nemusíme chodit všichni v šedých ponurých věcech bez nápadu a kousku elegance.

Jo a … BUĎTE DIFFERENT 😉

Reklama

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here