Základy gentlemanova jednání a chování k ženám, díl druhý

7

Definovat gentlemana není úplně jednoduché. V zásadě se ale jedná o člověka vybraného chování. Slušné chování by mělo být naprostou samozřejmostí, kterou by měl ovládat každý muž, nehledě na věk. Zdvořilé chování neboli etiketu by měl muž projevovat především k ženám, poněvadž jsou nejdůležitější součástí našeho života a my jejich. Proto jsme pro vás přichystali 10 základních pravidel etikety týkající se chování k ženám. Vybrali jsme ty, se kterými se setkáte v životě nejčastěji.

1. Chovejte se k ženám s úctou

Ženy, a to především matky či partnerky si zaslouží naši naprostou úctu. Bez nich bychom totiž často byli úplně ztraceni 🙂 Celý život se o nás starají, sdílí s námi strasti, city a hlavně nám pomáhají k seberealizaci. Proto bychom jim měli dokazovat naší úctu prostřednictvím slušného chování a jednání. Samozřejmě to neznamená, že si necháme vše líbit, když se nás něco dotkne, dejme to vědět, ale slušnou formou. Hanlivým i sprostým pojmům, pomluvám a nedej bože násilnému chování se hned vyvarujte.

2. Držte deštník

Jestliže jdete se ženou po boku je všeobecně známé, že by měl muž držet deštník. Zejména byste tak měli konat do té doby, dokud se žena neschová kamkoliv do sucha nebo nepřestane pršet, i za předpokladu, že byste sami zmokli.

Pokud narážíte často na problém, jak se ve dvou lidech smáčknout pod jeden deštník, pořiďte si třeba deštník pro dva (Adam doporučuje deštník senz°).

3. Otevírejte dveře

Jako správný gentleman ženě otvírejte dveře a nechte ji vstoupit první. Pravidlo, které si pamatuje snad každý.

Pravidlo však má své výjimky a měli byste je znát, abyste si neudělali ostudu. Do dveří vcházíte první, pokud se jedná o dveře vchodové. Toto pravidlo se dochovalo z dávných časů, kdy hospody a podobná místa mohla být nebezpečná, údajně proto, že vzduchem létaly talíře :-D. Z toho důvodu je přijatelné vejít jako první a ubezpečit se o situaci uvnitř k zamezení možné hrozby.

Nicméně, pánové, určitě se nehrňte za každou cenu přes davy lidí, jen abyste otevřeli dveře, základ je vše provádět s naprostou elegancí a být přirozený.

4. Pomozte do svrchníku (kabátu)

Oblékání kabátu je občas problematické, zejména pokud máme na sobě více vrstev. Určitě to znáte, pokud přes sako nosíte kabát. Ženy se ve většině případů vrství ještě více, než my, proto jim prokážeme velikou službu, když jim do svrchníku pomůžeme. Co si budeme také povídat, tento úkon vypadá velmi elegantně sám o sobě a určitě jím svému okolí dáte jasně najevo, kdo je tady pán 😉

5. Choďte i seďte nalevo

Je obecně známo, že máme chodit vedle ženy nalevo. I zde však platí pár výjimek, např. pokud je cesta na pravé straně značně horší (ať už z případu nebezpečí z vozovky nebo špatného stavu cesty). Sedět (např. v divadle) bychom měli také nalevo, výjimku tvoří situace, kdy by měla sedět žena do uličky. V tom případě jí necháváme významnější místo nalevo. Místa si také vyměníme, pokud se osoba sedící z druhé strany ženě nelíbí. Specialitkou pak je, když si jdou sednout dva páry. Pánové by měli hlídat ze stran, zatímco dámy si uprostřed mohou v bezpečí užít představení.

6. Do schodů choďte za ženou

Do schodů se za ženou chodí z důvodů možného upadnutí, proto nedej bože, když se to stane, jste na řadě vy, abyste ji zachytil do své náruče. Je dobré si dát pozor na vzdálenost rozestupu od ženy dle jejího outfitu. Pokud žena zvolí sukni, je vhodné se na běžných schodech moc nevzdalovat, jelikož by se to mohlo jevit dojmem, že máte zvědavé oči. To však neznamená, že se přilepíte hned za její pozadí, což je též špatně. Doporučuji dodržovat osobní zónu (45-120 cm), takže rozestup jednoho či dvou schodů by neměl činit slečně problém. Dolů chodí ze schodů první vždy muž.

7. Podávání ruky a tykání

Ruku ve společnosti vždy podává první žena, pokud nebereme v potaz především pracovní prostředí. Možnost volby zdali si budete se ženou tykat nebo zůstanete pouze u vykání, je výhradně na ženě, nikoliv na vás. Ve společnosti mladých lidí je ale jasné, že rovnou přejdete k tykání, nežijeme za Viktoriánské doby. Stejně tak to platí v případě příbuzných (za předpokladu, že je vidíme prvně). Toto samozřejmě neplatí v případě tchán-tchýně a dalších nepokrevních příbuzenských vztahů.

8. Nenechávejte ženu samotnou

Jestliže jste se ženou ve společnosti, ať už v restauraci, hospodě, divadle nebo na plesu, nikdy by neměla zůstat osamocená, poněvadž jste její doprovod. Výjimky se týkají návštěvy toalety nebo závažné události (první pomoc, velmi závažné problémy mimo místo konání aj.).

K události by také měl patřit doprovod domů, především kvůli bezpečnosti, a to zvláště v noci.

9. Pomozte s taškami či těžkým nákladem

Ženy nejsou biologicky stavěny stejně jako muži, proto bychom je neměli nechat nosit nic těžkého. Nebojte se nabídnout, že ponesete batoh, knížky nebo tašku plného nákupu. Co by však muž nosit neměl, jsou kabelky. Jistě, není problém kabelku krátce podržet, když žena potřebuje mít volné ruce. Kabelku však nenoste dlouhodobě.

10. Věrnost nadevše

Z mého hlediska bych tento bod řadil mezi ty nejdůležitější. Až neuvěřitelně velká část dnešních dětí pochází z neúplných rodin a co si budeme povídat, často za konec vztahu může právě nevěra. Nikdo nechce být podveden tím koho, miluje nebo od osoby, ke které chová hlubší city, ať se jedná o muže či ženu. Jednoduše nedělejme ostatním to, co bychom nechtěli, aby udělali oni nám. Dle mého by měla být věrnost nedílnou součástí našeho života. 🙂

První článek série Gentlemanovo chování si můžete přečíst zde.

 

7 KOMENTÁŘE

 1. Skvělý článek! Pochvala autorovi.

  Chci se zeptat, jestli první část je článek, který byl napsán 18. září. Je dobré sériové články provázat odkazy 🙂
  A ještě posunout číslování (dvě dvojky).

  Přeji hezký zbytek dne!

 2. Parádní článek, hodně mi to připomnělo videa od pana Špačka o etiketě. 🙂 Mimochodem, přítel nosí deštník ne proto, že by byl gentleman, ale protože je vyšší a já ho těmi konci téměř píchám do oka. 😀

  • Jsme rádi, že se líbí, hlavně za takové reakce. 🙂 Pan Špaček a Guth Jarkovský patří mezi otce etikety, dle mého mínění.
   To by se stávalo většině mužům, kteří mají menší partnerky, ale i přesto je to pěkné gentlemanské gesto, si myslím. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here