Jak na firemní večírek?

0

Firemní večírek. Jeden z mála dnů v práci, na který se často zaměstnanci těší. Proč by taky ne? Konečně den volna, kdy se s kolegy můžeme lépe seznámit, probrat co je kde nového nebo si prostě jít pořádně užít. Ať už jsou naše úmysly jakékoliv, měli bychom vědět, jak se na takových akcích chovat, či co se od nás očekává. A na to se podíváme v dnešním článku.

Jistě mnoho z vás během pár dnů čeká firemní vánoční večírek, či ho již dokonce měli. Firemních večírků je mnoho druhů. Můžeme zmínit např. vánoční, novoroční, oslavu narozenin ať už firmy či šéfa, odchod kolegy do důchodu a jiné. Místem se může také odlišovat. Já osobně preferuji firemní večírky přímo v prostorech dané firmy, či na přilehlé zahrádce s grilem. Někteří však mají raději firemní večírky v restauracích či barech. Avšak každý firemní večírek má svá pravidla, které bychom měli dodržovat.

1) Nechodíme s prázdnou

Ačkoliv firemní večírky jsou většinově placené zaměstnavatelem, nikdy nepřicházíme s prázdnou. Pokud máme večírek v kanceláři je obvyklé, že každý zaměstnanec donese něco ze seznamu, ať už chlebíčky či víno apod. I když víme, že bude plno jídla i pití, stejně něco drobného bereme s sebou. Jedná se totiž o naši slušnost. Výjimkou jsou pak formální večírky, kde se dary nenosí.

2) Nepomlouváme kolegy

Je mi jasné, že tam kde je alkohol, tam je upřímnost. Člověk říká, co si myslí. A nemusí se jednat právě o velmi příjemné věci. Proto se raději zdržíme komentářů na cizí účet a snažíme se těmto tématům vyvarovat. A přeci jen, jste na večírku za účelem, aby jste se lépe poznali, ne se víc rozhádali.

3) Oblečení

Co se týče oblečení, zapomeňme na pravidlo, čím déle je, tím tmavější oblek si oblékneme. Nikdo od nás ani ve většině případů neočekává, že nějaký oblek budeme vůbec mít. V mnoha pracích i tento klasický bod vymizel. Dokonce i u vedoucích pozic. Nedávno jsem četl v některém článku, že je to především z důvodu, že oblek již nepřidává na autoritě. Pro nás to však znamená, že na firemní večírek si vezmeme takové oblečení, ve kterém se cítíme pohodlně a nestydíme se za něj ve společnosti (což může být klidně i oblek). Minimální je však smart casual, a to vždy.

Některé firemní večírky jsou co se týče dress codu velmi ležérní, některé však mohou lpět na velké formálnosti – a to především pokud se jedná o večírek novoroční, kde je často vyžadován i smoking, a to zvláště v případě galavečerů a podobných akcí formálnějšího rázu. Pokud nevíte, zeptejte se.

4) Nepřeháníme to s alkoholem

Jak na teambuldingách, tak i večírcích teče alkohol proudem. Nemusí se však jednat primárně o oslavu svátků, počet k odchodu zaměstnance apod. Říká se, že alkohol stmeluje lidi. A to je vlastně i cíl zaměstnavatele, aby zaměstnanci drželi za jeden provaz a měli mezi sebou dobré vztahy. Avšak s alkoholem to nepřeháníme. Rozhodně nepřekračujeme naši pomyslnou hladinku alkoholu. Zábava sice musí být, ale jsme lidé, a tak bychom se měli i chovat ve společnosti. Některé firmy toto pravidlo dokonce řeší tak, že zaměstnanci dostávají poukazy na určitý počet drinků. To samé platí pro jídlo. Na večírek se navzdory zdání nechodíme opít ani najíst.

5) Včasný příchod není podmínkou

Možná se teď divíte. Přeci každý gentleman by měl chodit včas, avšak tady bych si dovolil udělat menší výjimku. Dokonce i na společenské podniky, které navštěvují např. diplomaté, není vyžadován včasný příchod. Má totiž spousty výhod. Po práci si zajdeme domů, vezmeme si na sebe pohodlnější oblečení, zároveň se vrátíme již na rozjetý večírek, ne však tak pozdě, aby zmizely chlebíčky, ale ne tak brzy, abychom viděli ponuré obličeje, které pomalu přecházejí z práce do večírkové pohody. Přijdeme vlastně o to nejhorší z celého večera a nasedneme na rozjetý vlak. Výjimkou samozřejmě je, pokud večírek organizujete, či zastáváte jednu z vedoucí pozic, která např. program zahajuje. Pokud nechcete hostitele urazit, doražte včas, abyste stihli kompletní program.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here