Rozhalenka

0

Sako bez vázanky? Proč ne. Pokud máte pocit, že je oblek na danou událost příliš formální, můžete jeho formálnost lehce snížit tím, že si jej vezmete bez kravaty. Jak tento styl nošení uhrát tak, aby vypadal dobře?

Ty tam jsou doby, kdy sako bez kravaty bylo naprosto nepřípustné. Ty tam jsou i doby, kdy bylo nepřípustné rozepnout si jeden či více knoflíčků. Rozhalenka je perfektní ležérní styl, který si může dovolit každý. Pokud s ní chcete vypadat dobře, pamatujte na několik jednoduchých pravidel.

1. Hodí se?

První věc, kterou byste měli zvážit je, jestli se rozhalenka na danou událost hodí či nikoliv. Nejlépe odpovídá stylu smart/business casual. Ideální na letní večery, kde není formální dress code vyžadován, avšak stále chcete vypadat k světu.

2. Noste ji k neformálnímu saku

Zapomeňte na smoking či saka, která jsou šita k formálnímu nošení. Rozhalenka se nejlépe hodí k blazeru, který obvykle bývá délkově kratší, než běžná saka z dvojdílných obleků.

Toto je však velmi individuální záležitost. Mám saka/obleky, ke kterým rozhalenka zkrátka dobře nevypadá, a naopak mám saka, kde na kravatu ani nepomyslím. Určitě předem na svém šatstvu vyzkoušejte, ke kterým kouskům vypadá rozhalenka nejlépe.

Stejně tak byste se měli vyhnout formálně vypadajícím košilím. Teď si můžete dovolit klidně i lněnou.

3. Rozepněte knoflíčky

Jeden nebo dva? Pokud jste Tom Ford a náhodou čtete tento článek, můžete i tři. Většině z nás však bude jeden, maximálně dva stačit.

Opět záleží na formálnosti události, a trochu také na vašem sebevědomí. Pokud se rozhodnete rozepnout více než jeden, pamatujte, že byste měli mít adekvátně upravenou hruď. Pokud pod košilí nosíte tričko, mělo by mít dostatečně velký výstřih, aby nebylo vidět ani s rozepnutými knoflíčky.

4. Límeček je vše

Jste bez kravaty a knoflíčků, které by límeček držely u krku dohromady. Límeček proto musí fungovat perfektně sám o sobě, měl by tedy být dostatečně silný, perfektně vyžehlený. Nesmí vylézat nad klopy. Určitě také nezapomeňte na výztuže límečku, které mu dodají dostatečnou strukturu.

5. Dodejte šmrnc doplňky

Jelikož kravata bývá jakýmsi pomyslným středem pozornosti druhých, při pohledu na vaše ošacení budete muset vymyslet střed nový. Ideálně hned kousek nalevo. Kapesníček. V případě rozhalenky by měl být vzhledem dostatečně výrazný, aby dokázal dobře upoutat pozornost.Zapomeňte na složité skládání. Rozhalenkou říkáte, že jste pohodář, precizně složeným kapesníčkem byste říkali přesný opak. Ideálním stylem skládání je tedy puff – kapesníček uchopte dvěma prsty uprostřed, druhou rukou utvořte „O“ a protáhněte ji kolem kapesníčku. Dole přehněte a s výsledkem rovnou do kapsičky. Dalším jednoduchým stylem je square fold, kdy kapesníček složíte do menšího čtverečku.

Stejný signál byste měli dávat i dalšími kousky oblečení – hlavně botami. Zvolit můžete třeba nějaké výrazné, ať už brogue, loafers či boat shoes.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here