Jak poznat manipulaci

1

Manipulace je schopnost nepřímo ovlivňovat chování druhého, aniž by si to druhá osoba uvědomovala. Je proto dobré umět manipulaci odhalit a včas ji zastavit. Jak na to se dozvíte právě teď!

Taktiky manipulátora

Manipulátor využívá pocitu viny („To mě necháš jet samotnou domů?“) klamů („Už máme pouze dva poslední kusy!), výmluv, nevinnosti („Já vůbec nevím jak se to dělá a nestíhám!“), lichotek („Tato košile vám opravdu padne jako žádná jiná!“), vydírání („Jestli se mnou nepojedeš, ublížím si!“) a dalších nátlakových metod, které mu dokáží plodit ovoce. Některé z těchto taktik často využívají i prvotřídní prodejci a vyjednávači. Některé jsou prakticky neškodné, některé již na pokraji etiky. Ty nejběžnější si dnes zjednodušeně popíšeme.

Foot-in-the-door

První z oblíbenou technik manipulace je tzv. foot-in-the-door metoda. Její podstatou je požadavky stupňovat, a tím pádem postupně respondenta připravovat na požadavek nejvyšší. Lidsky řečeno, nebude to pro něj taková „rána“. („Nemáš padesátikorunu na taxi?“ následováno „Aha, tak ono to stačit nebude, nemáš ještě jedno pade?“ namísto žádosti o stokorunu.)

Door-in-the-face

Daleko úspěšnější metodou je tzv. door-in-the-face taktika, kterou využijete i při běžném vyjednávání. Tato taktika je vlastně opakem metody foot-in-the-door. Nejprve sdělíte iracionální „přemrštěný požadavek“ („Nechcete přispět tisícikorunu?“) a po negativní odpovědi mírnější požadavek („Nechcete přispět padesátikorunu?“). Pokud iracionální požadavek přeskočíte, je méně pravděpodobné, že vám druhá osoba vyhoví na požadavek druhý. Osoba má totiž dojem, že jim slevením z požadavků prokazujete službu, a oni mají tendenci vám službu oplatit.

Zavděčení

Nejoblíbenější metoda manipulace v profesním životě, obvykle ve vztahu nadřízený-podřízený. Váš nadřízený na vás deleguje práci, která může být i nad vaše síly či schopnosti, ale vy ji neodmítnete. Chcete ukázat, že zvládnete cokoliv a že se na vás může spolehnout. Jedna věc je, pokud nabídnete pomoc v krizovém období, kdy je zkrátka pomocná ruka nadmíru vítaná. Druhá, pokud se takto snažíte přetrhnout den co den. V očích svého nadřízeného spíše klesnete, protože vždy budete jen ten pomocník, a ne rovnocenný partner.

Gaslighting

Gaslighting je manipulativní taktika, kde manipulátor zapírá své činy a slova. To se nestalo, to jsem nikdy neřekl, to sis vymyslel. Funguje, protože zpochybňuje vnímání reality a paměť toho druhého. Manipulovaný se tak ptá sám sebe, jestli náhodou opravdu nemá pravdu manipulátor. Obvykle tato technika zakrývá další manipulaci.

Emoční vydírání

Zde už se přesouváme k méně příjemným technikám manipulace. Manipulátoři často využívají hněvu, studu, pocitu viny či výhružek. Často se nebojí ve vás vyvolat pocit hanby. („Ve tvém věku už si nikoho jiného nenajdeš.“), („Pokud se se mnou rozvedeš, už nikdy neuvidíš své děti!“) nebo třeba („Kdybys mě miloval, udělal bys to.“)

Emoční vydírání je, jak už je z ukázek patrné, nejčastější právě ve vztazích. Funguje, protože zde nefiguruje pouze myšlení racionální, ale i emoční. Nezapomeňte, že vždy je na výběr. I když se zrovna můžete cítit ztraceni a sami, zůstávat v nezdravém vztahu není tou správnou cestou. Nezapomeňte, že domácí násilí nemusí být pouze facky. Obrátit se můžete na nepřetržitou linku DONA pro pomoc obětem domácího násilí. Vztah ukončete a obraťte se na lidi, kterým na vás záleží.

Jak manipulaci poznat a bojovat s ní

Nejčastější techniky manipulace jsme si již popsali. Jaké jsou další znaky, že je s vámi manipulováno? Zkuste zanalyzovat požadavek, který vám druhá strana vznesla a jeho následky. Manipulátoři následky nikdy nenesou, jelikož požadavky delegují na druhé a v momentě, kdy se něco zvrtne, dávají ruce pryč. Manipulátoři jsou obvykle (ne však nutně) impulzivní lidé, narcističtí lidé, často však velmi úspěšní ve svém oboru. Sami upozorňují na vaše nedostatky, kritizují, často i ponižují. Výsledkem jejich chování je to, že si často připadáte vy, že jste ti špatní.

Manipulátoři sami nemají žádné bariéry. V mnohých případech často stačí, pokud je stanovíte a umíte říct ne. Není to jednoduché. Manipulátoři však cítí slabiny, a pokud se ukážete jako dostatečně silný a jim rovný jedinec, manipulaci s vámi omezí. Pokud se vám něco snaží vnutit, dostatečně se zamyslete. Ticho dokáže často dělat divy a pár vteřin rozhodování v klidu vás může zachránit od zbrklých iracionálních rozhodnutí.

Předchozí článekJak žehlit košile
Další článekWrangler – módní značka, která nikdy neomrzí
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here