Jak v práci podat výpověď

5

Říká se, že není vhodnější doba na změnu práce, než je nyní. Nezaměstnanost v České republice se pohybuje na svém minimu a nabídka práce je mnohonásobně vyšší než poptávka po ní. Pokud si nehledáte svoji první práci a uvažujete také o změně, mohlo by se vám hodit pár tipů, jak se zachovat, když podáváte výpověď.

Ujasněte si důvody, proč odcházíte

Jeden z nejdůležitějších bodů, které musíte udělat. Ujasněte si, proč vlastně chcete opustit vaši dosavadní práci a pokuste se to, trochu přeformulovat. Pokud vám vadí, že se v práci nemáte kam dál posunout, nebudete přeci říkat, že opouštíte místo, protože vás za 5 let nikdo nepovýšil. Raději zvolíme odpověď ve stylu, že chcete čelit větším výzvám a že se chcete více zdokonalovat. Je jasné, že se vás na to kolegové zeptají, proto je vhodné dát si pozor na to, co jim povíme. Přeci jen je to lepší, než když si po vašem odchodu budou šuškat, no on podal výpověď, protože…

Povězte to nejprve svému nadřízenému

Tak jste se rozhodli odejít, vaším dalším bodem je, to říct svému přímému nadřízenému. I když to může být lákavé jít a okamžitě šířit dobrou zprávu svým pracovním kamarádům, slovo cestuje rychle a vaši nadřízení nebudou ohromeni, až to zjistí z druhé ruky. Prvně to oznamte jim, nejenže se zbavíte toho nejtěžšího bodu, ale také jim dokážete, že stále respektujete jejich autoritu. Pochopitelně jsme na svého nadřízeného hodní, má to své výhody. Za prvé můžeme dostat dobrou referenci a za druhé, kdo ví jestli s ním někdy v budoucnu nebudete ještě spolupracovat. Také bychom se měli vyvarovat donášení na kolegy, emočním výlevům a neustálému stěžování si.

Odolejte protinabídkám

Pokud jste se pevně rozhodli odejít, měli byste odolat protinabídkám. A je jasné, že ve většině případů na ně dojde. Když zůstaneš, dám ti o něco málo větší mzdu, dostaneš o týden dovolené navíc, budeš mít služební mobil apd. Často se nabízí, protože váš nadřízený zpanikaří anebo z důvodu, že neumí lépe zareagovat na danou situaci. Nabídka, že dostanete více peněz, zřídka funguje a často znamená jen druhou podanou výpověď o šest měsíců později. Výjimkou z tohoto pravidla je taková nabídka od nadřízeného, která vás uspokojí na stejné úrovni jako nabídka nové práce.

Nenechte za sebou nepořádek

Rozhodně není v našem zájmu, abychom byli zapamatováni u svých kolegů jako chlapi, kteří opustili dva nedokončené projekty a hromadu problémů, které se dostanou na povrch o šest měsíců později. Měli bychom být fér vůči ostatním a dokončit veškeré své povinnosti. Pokud to však není možné, pokusíme se alespoň hladce předat svému následovníkovi svoji práci, případně ho do všeho zasvětit a pomoct mu. Určitě to ocení a kdo ví, třeba se z vás za pár let stanou opět kolegové.

Dejte si pár panáků

Běžte to někam ven oslavit. S kolegy v práci trávíte 40 hodin týdně, což je více jak se svými přáteli či dokonce i přítelkyní či manželkou. Řešíte s nimi své strasti a jsou to právě oni, kteří vám tu práci zpříjemňují. Proto s předstihem pozvěte své kolegy na drink po práci a se všema se osobně rozlučte. Říká se, že dnešní svět je hlavně o kontaktech na lidi, proto využijte této možnosti a nasbírejte jich, co nejvíce.

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here