Výjimečné sekty potřebují svůj čas. A to jak na samém začátku své šumivé cesty, kdy ve vinohradu teprve dozrávají hrozny pro jejich výrobu, tak i při svém zrání ve sklepích. Vinohradníci na Moravě nechávají hrozny, ze kterých se rodí prémiová řada Bohemia Sekt Prestige, na vinicích dozrát přesně tak, jak je třeba. Ne málo, aby byly správně vyzrálé, ale ani ne moc, aby si zachovaly pikantní kyselinku. Na sekt staroplzenečtí vinaři nespěchají ani ve sklepích. Každá lahev zraje minimálně dvanáct měsíců, aby sekt, který ukrývá, získal příjemný buket a jemné perlení zdůrazňující jeho chuťové tóny. S myšlenkou „Na Prestige se nespěchá“ vznikají ve Starém Plzenci sekty milované příznivci jemných bublinek a oceňované porotci prestižních českých i světových soutěží.
Alchymie chutí správného cuvée
Základem výtečného sektu je kvalitní víno nebo častěji cuvée, tedy kombinace několika vín, většinou různých odrůd. Cesta staroplzeneckých sektů řady Bohemia Sekt Prestige začíná na již zmíněných moravských vinicích. Už na počátku sklizně spolupracují sklepmistři BOHEMIA SEKTu s místními vinohradníky a vinaři na aktuálním ročníku. Společně definují, jaká vína, s jakým charakterem a v jakém množství připravit. Později putují vybrané vzorky už hotových základních vín do Starého Plzence, kde nastává čas pro důležitý úkol zkušených sklepmistrů: stanovit správný poměr jednotlivých vín budoucího cuvée tak, aby jejich přednosti vynikly a spojily se v dokonalou harmonii ve vůni a chuti pro nové šumivé víno. Mezi oblíbené odrůdy patří ryzlinky, Chardonnay a Rulandské bílé či modré.
Kvasinky v hlavní roli
Aby se z tichého vína stalo víno šumivé, je třeba zapojit kvasinky, které společně s tirážním likérem (tj. směsí vína a cukru) odstartují takzvané druhotné kvašení. Pro řadu sektů Bohemia Sekt Prestige se využívá tradiční metoda, při níž sekt zraje přímo v lahvi. Díky ní vznikají sekty plnější chuti a výraznějšího charakteru.
V postýlkách: Druhotné kvašení i dlouhé zrání
Kvasinky v lahvi uzavřené korunkovým uzávěrem konzumují cukr ve víně a mění ho na alkohol. Současně se v něm vytváří oxid uhličitý, tedy oblíbené bublinky. Celý proces druhotného kvašení trvá 5 až 6 týdnů a probíhá ve sklepě, kde je teplota 16-18 °C. Lahve jsou v této době umístěny v kovových klecích, kterým se říká postýlky. Lahve sice klidně leží, ale uvnitř se vytváří velký tlak.
Jakmile jsou sekty prokvašeny, stěhují se do chladnějšího sklepa, kde se teplota udržuje v rozmezí 10-12 °C. Kvasinky, které si do této chvíle pochutnávaly na cukru, svou úlohu už splnily, tiché víno proměnily na šumivé a odumírají. Sekty pak „leží na kalech“ a zrají několik dlouhých měsíců až let. Každý další den, měsíc a rok jim pomáhá získat charakteristickou chuť, plnost a mimořádné aroma.
Setřást a odstřelit kaly
Na konci zrání sektů je třeba usazený kvasinkový kal odstranit. Samotnému odstranění kalů však předchází jeho systematické setřásání na zátku. Tomuto procesu setřásání se odborně říká remuáž. Lahve se uloží buď do dřevěných stojanů (pupitrů), nebo do drátěných košů (gyropalet). Na začátku procesu jsou lahve v horizontální poloze, na konci pak jejich hrdla míří šikmo k zemi.
V této poloze ulpívají kvasinkové kaly na zátce a je ideální chvíle na to je z lahve odstranit. S uvolněním korunkového uzávěru dochází k jejich odstřelení. Tomuto procesu se říká odkalení neboli degorsáž. Dříve byla tato úloha v rukou zkušeného odborníka, „degoržéra“, který naučeným grifem ručně zátku odstranil a jakmile kaly s trochou natlakovaného sektu vyletěly, bleskurychle lahev zase uzavřel a natočil tak, aby sekt nemohl z lahve dále vytékat. Vzhledem ke zvětšujícímu se objemu výroby bylo třeba svěřit tuto práci speciálnímu odkalovacímu stroji.
Závěrečná část šumivé cesty
Úbytek vína v lahvi se pak vyrovná přidáním dozážního likéru. Hrdlo je uzavřeno korkovou zátkou a zajištěno drátěným košíčkem (agrafa). Zaměstnanci staroplzeneckého vinařství pak zkontrolují každou lahev a uloží ji zpět do postýlek do sklepů, v nichž si před svou poslední fází výroby ještě několik týdnů poleží. Tím posledním krokem je opatření lahví etiketou s údaji o zrodu sektu, ale třeba také informacemi o jeho úspěších v prestižních soutěžích. Zkušený zákazník si pak v etiketě čte jako v knize a dozví se z ní vše potřebné.
Vyberte si ten svůj
Staroplzenečtí vinaři do své práce vkládají všechen svůj um a péči. Na sekty nespěchají, a tak je na konci několikaměsíčního až několikaletého snažení čeká dokonalý výsledek, jehož kvality jsou uznávány u nás i za hranicemi ČR. Sekty Bohemia Sekt Prestige pravidelně získávají medaile a ocenění na významných českých i zahraničních soutěžích. Mezi posledními úspěchy lze zmínit uznání poroty prestižní mezinárodní soutěže vín San Francisco International Wine Competition ze začátku letošního roku. V konkurenci více než dvou tisíc účastníků na ní sekty z prémiové řady Bohemia Sekt Prestige získaly hned 3 velké zlaté medaile. Z nejvlivnější německé soutěže vín Berliner Wine Trophy si sekty Bohemia Sekt Prestige nedávno odnesly dokonce hned šest zlatých medailí.
Každý ze zástupců řady Bohemia Sekt Prestige má na svém kontě řadu ocenění. Vinaře z Plzeňského kraje ale stejnou měrou těší i stálá přízeň milovníků sektů a všech, kteří vyhledávají pro své mimořádné životní okamžiky dokonalé šumivé přípitky. Je rozhodně z čeho vybírat:
Bohemia Sekt Prestige brut
Bohemia Sekt Prestige brut byl uveden na trh k začátku nového tisíciletí. Od té doby uběhlo pěkných pár ročníků a byla vyrobena dlouhá řada lahví. Po celou dobu si však zachovává svůj unikátní charakter, který je tvořen kombinací odrůdových vín z vybraných vinic jižní Moravy. Ryzlink rýnský dodává sektu bohatou vůni a pikantní kyselinku, Rulandské bílé jemnost a Ryzlink vlašský doplňuje svěžest. Bohemia Sekt Prestige brut má unikátní jiskrný vzhled, nezaměnitelnou chuť, příjemnou zelenkavě zlatavou barvu a jemné dlouhotrvající perlení.
www.osobnivinoteka.cz, 229 Kč
Bohemia Sekt Prestige rosé brut
Jedinečný charakter růžového sektu utvářejí moravská vína z modrých hroznů. V jeho cuvée dominuje Rulandské modré, které doplňuje Frankovka a do celkové harmonie i Zweigeltrebe. Okouzlí svou příjemnou lososovou barvou a jemným dlouhotrvajícím perlením. Ve vůni zaujme ovocnými tóny připomínajícími lesní jahody a maliny. Jeho chuť je svěží, lehká a ovocná.
www.osobnivinoteka.cz, 229 Kč
Bohemia Sekt Prestige demi sec
Bohemia Sekt Prestige demi sec je stvořeno z jedinečné kombinace jakostních odrůdových vín z vybraných vinic. Bohatá vůně a pikantní kyselinka Ryzlinku rýnského se snoubí s extraktivními tóny Rulandského bílého a svěžest jim dodává Ryzlink vlašský. Vyniká dlouhotrvajícím perlením, příjemnou zelenkavě zlatavou barvou, bohatou chutí s dlouho doznívající perzistencí a harmonickými tóny typickými pro kondici demi sec.
www.osobnivinoteka.cz, 229 Kč
Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut
Jednoodrůdové sekty v sobě naplno odhalují ušlechtilý charakter odrůdy, ze které se rodí. V tomto mimořádném sektu se snoubí vybraná vína odrůdy Chardonnay z několika moravských vinic. Byla vybrána tak, aby dohromady v cuvée vytvořila perfektní celek, který dá vyniknout přednostem této burgundské odrůdy. Bohemia Sekt Prestige Chardonnay se vyznačuje šťavnatou, medově hebkou chutí připomínající sušené ovoce a elegantní vůní s bohatým aroma citrusového a sadového ovoce, s tóny bílých květů v pozadí. Oku lahodí svou zlatavě žlutou barvou a jemným perlením, které tvoří po obvodu hladiny bohatou korunu.
www.osobnivinoteka.cz, 229 Kč
Bohemia Sekt Prestige 36 brut
U burgundských odrůd je obzvlášť důležitý čas, po který leží šumivé víno s kvasinkami ve sklepě. Během něj se vyvíjí jeho chuť a harmonie do krásné dokonalosti. Pečlivě vybranými šaržemi moravských vín burgundských odrůd Chardonnay a Rulandské modré je tvořeno i cuvée Bohemia Sektu Prestige 36. Jeho název prozrazuje, že na kvasinkách leží minimálně tři roky. Na první pohled okouzlí jiskrně citronovou až zlatou barvou s oranžovými záblesky a jemným a přesto velmi bohatým perlením. Jeho chuť je elegantní, dokonale čistá a příjemně vyvážená se svěží pikantní kyselinkou.
www.osobnivinoteka.cz, 369 Kč