
Třetí edice inspirativní konference AlmaTalks se uskuteční 28. dubna v prostorách Alma Prague a zaměří se na aktuální téma food kritiky a gastronomické žurnalistiky. Tentokrát půjde o diskuzi nejen o jídle, ale i o tom, kdo a jak o něm mluví – a co tím způsobuje.
Nejen kritici a novináři, ale i influenceři a restaurační ratingové platformy mají dnes jedinečnou moc formovat veřejné vnímání, určovat trendy a ovlivňovat úspěch gastronomických podniků. S tím se pojí otázka, jak vyvážit okamžitost a dostupnost moderního digitálního obsahu s nadčasovým řemeslem důkladné, respektované kritiky, založené na hluboké odbornosti a citlivém porozumění pohostinského průmyslu.
Třetí vydání AlmaTalks se zaměří na téma proměnlivé podoby food kritiky a gastronomické žurnalistiky a nabídne platformu pro zamyšlení nad jejím budoucím potenciálem. Prostřednictvím přednášek, Q&As a živých panelových diskuzí se známými novináři, kritiky a odborníky z oboru se celodenní program dotkne témat jako:
- Etika kritiky a její dopad na restaurace
- Vizuální storytelling jako nový nástroj hodnocení
- Veřejné recenzní platformy jako příležitost a výzva demokratizace food kritiky
- Práce se zpětnou vazbou v gastronomickém provozu
Na akci vystoupí americký spisovatel, cestovatel a fotograf Nicholas Gill, který promluví o spojitostech mezi jídlem a biodiverzitou v Latinské Americe, tématu, kterému se dlouhodobě věnuje a píše o něm do publikací jako The New York Times, Saveur, Food & Wine, The Guardian a Fool.
Východní Evropu a střední Asii zastoupí Catherina Pugacheva, nezávislá konzultantka a předsedkyně Akademie v rámci The World’s 50 Best Restaurants. Vysvětlí, jak fungují restaurační průvodci, inspektoři i jak se vůči nim jako restaurace a gastro podniky profilovat. Catherina Pugacheva je autorkou více než 40 cestovních průvodců po Evropě a jihovýchodní Asii a odbornicí na témata nejnovějších trendů v gastronomii a propagaci podniku na globálním trhu.
Ze Spojených států dorazí také novinářka Lindsey Tramuta, jejíž témata jsou Francie, gender, kultura a cestování. O nich píše například do The New York Times, Bloomberg, Eater nebo Condé Nast Traveler.
Pozvání do Česka přijal i Maxmilian Jones, britský spisovatel žijící v irském West Corku, publicista a zakladatel iniciativy Up There The Last zaměřené na uchování tradičních potravinářských technik. V rámci programu promluví o tom, jak skrze publikace článků a pořádání workshopů zachovává místní potravinové tradice.
Zastoupení Akademie pro The World’s 50 Best Restaurants doplní její německá předsedkyně Lorraine Haist, mimo jiné spisovatelka a kulinářská konzultantka, věnující se především gastronomickému průmyslu se zvláštním zaměřením na zemědělství a ženy v gastronomii. Jako žurnalistka pravidelně přispívá do prestižních německých médií jako jsou Die Zeit, Süddeutsche Zeitung, Salon a Effilee.
Lokální odbornou a gastronomickou scénu zastoupí Miroslav Lekeš, šéfinspektor gastronomického průvodce Gault&Millau pro Česko, Slovensko a Maďarsko, Jan Valenta a Zuzana Daňková, spoluzakladatelé Taste of Prague, Lucie Svobodová, která má na starosti zákaznickou péči ve skupině Ambiente, Lukáš Hejlík, herec, novinář, podcaster věnující se české gastronomii a autor projektu Gastromapa a novinářka dlouhodobě sledující zdejší gastronomickou scénu Klára Donathová.
„V rámci AlmaTalks nám přijde podstatné vynášet na povrch témata, která mají v gastronomickém odvětví, ale i celospolečensky, nějaký přesah. Food kritika a žurnalistika se nás jako sektoru pohostinství podle mě týká více, než si myslíme. Zároveň se její podoba v době digitálních médií velmi rychle vyvíjí a je potřeba se bavit o tom, kam může směřovat dále,” vysvětluje výběr tématu hlavní organizátor Matěj Prokop.
„Pro většinu majitelů a manažerů je práce s recenzemi jednou z klíčových výzev. Proto se zaměříme na to, jak fungují restaurační průvodci i takzvané „demokratické“ recenzní platformy, jako je například Google Reviews. Chceme, aby restauratéři věděli, jak si říct o pozitivní hodnocení i jak konstruktivně pracovat s negativní zpětnou vazbou. Program se dotkne také témat spojených s gastronomickou žurnalistikou – od potravinových systémů a tradičního zpracování surovin až po cestovní ruch a ekologii. Bude se mluvit i o tom, jak vypadá objektivní, erudovaná kritika, co její tvorba obnáší a jaké jsou její úskalí,” doplňuje Vojta Václavík, zakladatel restaurace Alma a AlmaTalks.
Konference se bude konat v českém a anglickém jazyce. Na místě bude možnost zapůjčení sluchátek pro poslech simultánního tlumočení do obou jazyků. Kapacita akce je omezena na 100 účastníků a proběhne jako tradičně v prostorách restaurace Alma a v konferenčním sále v suterénu. Závěrečný networking si hosté budou moct užít v podniku VIN—ÁRNA na dvorku.
Vstupenky na akci jsou k dispozici na GoOut za 1980 Kč. Cena zahrnuje celodenní pásmo inspirativních diskusí, snídaňový i odpolední coffee break a plnohodnotný oběd od šéfkuchařů Almy Petra Židka a Michala Daňka. Partnery akce jsou česká značka nádobí FABINI, pokladní systém a komplexní digitální řešení pro gastro provozy KiloMayo, pražírna výběrové kávy doubleshot a odborníci na profesionální kuchyně InGastro. Mediálním partnerem akce je Forbes.
Vstupenky na GoOut: https://goout.net/cs/alma-talks-food-kritika-a-zurnalistika/szhnpsx/