5 základních druhů obuvi pro celoroční nošení

2

Základem každého outfitu jsou boty. Bez bot se neobejdeme zkrátka nikdy. Je známo, že většina žen vždy směřuje svůj pohled právě na obuv a to je další důvod, proč nepostradatelné součásti našeho oblečení věnujeme pozornost v dnešním článku.

U bot platí jednoduchá rovnice: dobrá a kvalitní obuv dokáže posunout celý outfit na vyšší úroveň, kdežto mizerná a laciná obuv celou úroveň rapidně snižuje.

Pojďme se spolu podívat na pět základních druhů obuvi pro celoroční nošení, se kterými si běžný smrtelník vystačí na několik let – věnuje-li obuvi patřičnou péči.

1) Minimalistické bílé tenisky

První velká výhoda bílých tenisek? Jsou bílé a tudíž – hodí se jednoduše ke všemu. Tedy za předpokladu, že je budete udržovat čisté.

V dnešní době již neplatí, že by současné nošení tenisek a obleku znamenalo faux pas. V posledních dvou třech letech je trend kombinování sportovních tenisek s formálním odíváním (oblek, sako, kravata, …) v podstatě nezbytností moderních mužů, kteří si libují v souhře formálních a neformálních kousků.

Elegantněji působí vždy tenisky s hladkým a nerušením povrchem (ideální je kůže). Opakem jsou „rustikálnější“ tenisky s texturami nebo s ozdobnými prvky. Tenhle fakt mějte vždy na paměti při ladění outfitu do formálnějších vod.

Dalším plusem pro tenisky je jejich neoddiskutovatelné pohodlí.

2) Hnědé brogue boty

Obuv, která snad ani z módních trendů vyjít nikdy nemůže, je klasická hnědá brogue. Kožená bytelná obuv působí elegantně, ale i rebelsky, často také robustně, zkrátka správně chlapsky (občas také trochu kovbojsky).

Brogue boty se vyznačují ozdobným děrováním, které tuto obuv tak trochu vytlačuje z použitelnosti pro velmi formální příležitosti. Vhodné jsou zejména k běžnému dennímu obleku nebo k vaší oblíbené kancelářské kombinaci – chinos, svetr, košile a podobně.

Robustní obuv skvěle funguje v kombinaci s robustními látkami, jako je tvíd, flanel a nebo s aktuálně velmi trendy vlněnými směsi.

Vysoké brogue boty jsou velmi vhodné i na zimu.

Co dalšího je dobré vědět? Jednoduchá poučka ohledně „formálnosti“ je ta, že čím méně ozdobných prvků máme, tím více formální dojem vytváříme. Takže pokud volíte brogue boty k formálnímu outfitu, tohle mějte na paměti.

Hnědé brogue boty jsou, řekl bych, více použitelné pro běžné nošení než přirozeně se nabízející varianta černých brogue. Nicméně v mém šatníku mají své místo i ty v barvě černé.

3) Mokasíny

Kdo by se začínající zimou myslel na mokasíny? Asi nikdo, zima však netrvá věčně a proto je potřeba zmínit se i o obuvi do vlídnějšího počasí.

V teplých měsících je jasnou smart casual volbou každého gentlemana tradiční a nesmrtelná obuv zvaná mokasíny. Mokasíny existují v několika variantách. Mezi základní typ této obuvi řadíme Penny Loafers. Jedná se o nejelegantnější variantu.

Mimo klasické penny loafers bych doporučil upřít pozornost i na různé semišové typy, které mohou velmi pěkně působit k ležérnějším neformálním outfitům (košile + kraťasy a podobně).

4) Černé Chelsea boots

Tak trochu rock’n’rollová nazouvací obuv (známé jsou fotografie s Rolling Stones a Beatles)  vynikne nejlépe v černé (já však nosím i variantu hnědých chelsea boots, jsou také skvělé).

Černé chelsea boots mohou skvěle fungovat k obleku pro formální outfity, ale i jako tzv. „rozdílová“ obuv v případě neformálního outfitu. Proč rozdílová? Je to ten zásadní rozdíl mezi vámi a ostatními. Stejně jako když jste vy ten jediný, kdo ve společnosti na sobě má sako. Je to tedy něco, co když začnete nosit, automaticky to vaši přátelí chtějí také. Je to „gamechanger“.

Kromě klasických formálních kombinací s oblekem, kravatou, košilí jsou v neformálních sférách tyto boty nejvýraznější se skinny jeans nebo chinos a se sportovním sakem. Kalhoty můžete mít i ohrnuté tak, aby černé chelsea boots vynikly – o to totiž jde.

P.S. můžete se také setkat s označením „perka“.

5) Černé Derby

Derby, neboli boty s otevřeným šněrováním. Jsou méně formální než jejich kolegové s uzavřeným šněrováním – oxford, a proto mají své místo v článku o pánské obuvi pro celoroční nošení.

Oproti výše zmíněným brogue – polobotkám – jsou méně zdobené, méně „fancy“. Dobře se kombinují například k džínám. Skvěle se samozřejmě nosí k obleku. Oproti uhlazenějším a klasičtějším oxfordkám působí uvolněnějším dojmem.

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím… Ďakujem za článok! Hoci väčšinu zo spomínaných vlastním, v zime som sa rozhodol pre presne rovnaké biele tenisky, aké zmieňujete. Človek by si myslel, že keď príde do obchodu, nájde niečo, čo chce, veď sú to len biele tenisky, no v skutočnosti som vždy našiel niečo nie minimalistické, niečo, čo nebolo presne také, ako som si predstavoval – jemné, ľahké, jednoduché a čisto-biele. Mohli by ste mi dať nejaký tip, ktoré značky a aké typy by spĺňali presne toto? Ďakujem!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here