Kravato-uzlový speciál 1. díl

5

Kravata je jedním z nejdůležitějších módních doplňků každého muže. Promenáduje se s ní v práci, uvazuje si ji na pohovory/svatby/pohřby a nebo si ji jen vezme pro své vlastní potěšení, když jde do hospody či na rande. Proto by si měl každý dát záležet na správném uvázání, ať už jde o jakoukoliv situaci. Uzlů je mnoho typů (něco kolem 200), jsou však velmi rozdílné a dělí se do dvou kategorii: malé a velké uzly. Nejdříve, než se rozhodnete pro výběr z jedné z těchto kategorii, je dobré vědět kam se s kravatou chystáte a jakou košili si k tomu vezmete. Důležitá je také barva, materiál, délka, šířka a vzor kravaty. Na různé kravaty totiž patří různé uzly.

Malé kravatové uzly

Malé uzly jsou spíše doporučovány pro muže vyšších postav s užším krkem. Jelikož se malé uzle tolik neobtáčí, kravata je dostatečně dlouhá, aby spodní hranou špičky kravaty dosáhla až ke sponě pásku u kalhot, jak je to určeno dle dresscodu. Malé kravatové uzly nejlépe vyniknou na úzkých límečkách. Ovšem doporučuji, aby jste u případné kravaty zkusili více uzlů a zjistili, jak se daný uzel hodí k vaší košili a vaší postavě. Kravaty určené pro malé kravatové uzly jsou obvykle také kratší.

U malých uzlů se můžete setkat s druhy: Half Windsor, Kent, Four in Hand, Kelvin, Pratt (Shelby), Murell, …

Four in Hand

Four in Hand též nazývaný Long byl velkým fenoménem v 18. století u anglických gentlemanů. Dnes už je z něj klasika, kterou nic nezkazíte. Jelikož dnes už jde spíše o klasický uzel, doporučil bych si vybrat jednobarevnou kravatu klasické šířky a co se týká košile, ideální bude s užším límečkem. Kdybyste chtěli Four in Hand použít u užších kravat, mohlo by se stát, že by uzel vypadat až příliš drobně.

Hodí se pro každou příležitost, ale musíte brát potaz, že s tímto uzlem lidi kolem vás moc neoslníte, proto bych jej volil na jednání nebo do práce, … Vázání tohoto uzlu rozhodně patří mezi ty nejlehčí a základní uzly, takže pokud se do světa kravat teprve dostáváte, určitě doporučujeme začít s tímto.

Velké kravatové uzly

Velké uzly jsou ideální ke košili s italským límečkem, tedy širším než jsou klasické střihy. Dále jsou vhodné pro muže vyšší (a širší) postavy a širšího krku, jelikož jsou tyto uzly velmi masivní a dost vynikají.

Při provádění velkých uzlů kravat bych volil kravaty větší délky a šířky, jelikož kravata se kolem uzle obtočí tak 2x až 3x, ne-li vícekrát. Celkově velké uzle patří k těm náročnějším na uvázání, to byste měli brát v potaz, za předpokladu, že jste začátečník. Může se také stát, že než kravatu perfektně uvážete, uplyne 30 minut. Mezi jednotlivými typy jsou: Eldredge, Trinity, Princ Albert, Windsor full, Balthus, …

Princ Albert

Uzel Princ Albert, též nazývaný dvojitý uzel, nemá žádnou dokazatelnou spojitost s manželem královny Victorie, princem Albertem. Tohle přirovnání může být vyvozené z toho, že je jednou z obměn uzlu Victoria.

Pokud na sebe chcete upoutat pozornost v rámci své kravaty, určitě bych volil tento typ uzlu, jelikož je určitou známkou prestiže, ale také vyniká svým uvázáním, který ve výsledku vypadá složitěji než klasický Four in Hand, i když tomu tak úplně není. Uzel Princ Albert má hlavně výhodu v možnosti dodatečné úpravy kravaty, jestliže nejste ještě zdařili v odhadnutí délky vázání vaší kravaty, vůbec to nevadí, jelikož si můžete délku upravovat dle vlastní libosti hned po uvázání.

Uzel Princ Albert bych volil při slavnostnějších událost např. svatby, večírku, … nebo si jí uvázal na rande, je velmi osobitý.

V dalším dílu se těšte na další 4 typy uvazování kravat jak z malých tak i velkých uzlů.

 

Předchozí článekKapesníček do saka
Další článekKamenec (nejen) po holení
David se věnuje se módě a správnému chování. Má velmi vytříbené chutě, co se alkoholu a doutníku týče. Dále mezi jeho záliby patří kreslení, čtení a plavání či tvorba vlastních citátů.

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here