Na co koukat: 11.22.63

3

Představte si, že se můžete vrátit v čase. Vrátíte se v čase a můžete změnit jednu věc. Jednu věc, kterou změníte dějiny. Co by to bylo? Dnešní díl Na co koukat bude o vynikajícím seriálu 11.22.63.

Jake Epping (James Franco) je obyčejným učitelem Angličtiny v Maine. Život se mu obrátí naruby, když mu jeho dlouholetý známý Al ukáže „králičí díru“ ve svém bistru. Tak totiž říká časovému portálu, který skrývá ve skříni. Pomocí té by se měl Jake vydat do minulosti a zabránit tak vraždě prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

116

Problémem však je, že portálem může cestovat pouze do roku 1960. Tedy tři roky, před samotnou vraždou. Za tu dobu by měl přijít na to, kdo má vraždu na svědomí a jak jí předejít. Problémem číslo dva je, že si nemůže jen tak cestovat mezi budoucností a minulostí. Vždy, když se vrátí do minulosti, je rok 1960.

113

Ti, co nemají sci-fi v lásce by to však ještě seriál neměli pohřbívat. I když se podle zápletky může zdát, že se jedná o jakýsi sci-fi thriller, berte na vědomí, že spíš než cokoliv jiného je seriál romantickým špionážním dramatem. Romantická zápletka je totiž téměř idylická. Jake se v Dallasu setká s půvabnou Sadie Dunhill (Sarah Gadon), která si v parku zapomene kabelku.

O dva roky později se se Sadie setkává znovu, on učí Angličtinu na škole nedaleko Dallasu, ona je ve škole nová knihovnice. A společně tak vyrazí na školní ples. Po prvním společném tanci poznáte, že pravá podstata příběhu je místo původního thrilleru jakási retro romance. Ale to vůbec nevadí. Šedesátá léta totiž mají šmrnc tak jako tak.

112

Jake by tak nejradši strávil zbytek života se Sadie, ale to jeho poslání není. Má přeci zabránit atentátu. Dojde tak i na Lee Harveyho Osvalda, CIA v čele s Georgem de Mohrenschildtem a jejich odposlouchávání, sledování. Jake musí zjistit, kdo samotný atentát zosnoval. A to nebude vůbec jednoduché.

115

Seriálovou adaptaci knihy Stephena Kinga Dallas 63, která dostala jméno 11.22.63 (datum atentátu na Kennedyho) má na svědomí J. J. Abrams, záruka kvalitní tvorby. Seriál je skvěle zpracovaný jak vizuálně, tak příběhově. Soundtrack se známějšími melodiemi by však neuškodil.

Seriál má pouze jednu sérii, která čítá osm dílů. Vzhledem k tomu, že knihu pravděpodobně pokryla celou (nečetl jsem ji, takže nemohu posoudit), druhé série se nejspíše nedočkáme. Stephen King sám dokonce řekl, že má nápad na knižní pokračování, ale pravděpodobně jej psát nebude.

První série je ale vynikající a rozhodně Vás nezklame. Seriál začíná zvolna, přičemž v posledních dvou dílech napětí velmi vzrůstá a s ním i také posuny v příběhu. Působí tak celkem nahuštěně. Osobně si myslím, že by vůbec nevadilo sérii na více dílů.

114

Závěrem tedy pouze tolik, že 11.22.63 mohu jen doporučit. A pokud jste Kingovi fanoušci, pak to platí dvojnásob.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here