Pánské klobouky, módní přežitek?

0

V minulém století byly pánské klobouky součástí každodenního outfitu muže. Bohužel během 60. let 20. století z ničeho nic vymizely z šatníků mužů a s nimi i etiketa jejich nošení. Za mě osobně to je veliká škoda, protože klobouk je jedna z mála pokrývek hlavy, která se hodí k obleku.

Historie pokrývek hlavy a klobouků

Historie klobouků se táhne staletími. Mezi první zmínky pokrývek hlavy patří vyobrazení slaměných pokrývek hlavy v mozaikách, malbách či na sochách. Slamáky tehdy pravděpodobně ochraňovali obyvatele před úpalem od Slunce. V této době měly pokrývky hlavy především praktické využití a to právě jako ochranný prvek, později však nabyly i symbolického významu. Při starověkých náboženských rituálech ve starém Řecku či v Římě byla dokonce povinnost mít hlavu zcela zakrytou. Zde bychom mohli také zařadit perské turbany, které již po staletí jsou symbolem islámského obyvatelstva.

Pokud bychom se chtěli podívat na prvopočátky klobouků, tak se musíme zamířit do středověku. Tato doba byla průlomová, protože pokrývky hlavy nejsou užívány už jenom jako ochranný prvek, ale stává se z něj i módní doplněk. Z tohoto důvodu také vznikají nové tvary pokrývek hlavy, a pro nás také první klobouk, kterým je baret. Baret se vyvinul z pokrývky hlavy zvaný baretta, což byla pokrývka hlavy složená ze tří až čtyř částí tužšího plátna a střapce nošená šlechtou a církevními hodnostáři. Na své dlouhé cestě klobouky změnil nespočetně materiál klobouků či jeho tvar. My si však nejčastěji vybavíme sicilské mafiány či sira Winstona Churchilla jako symboly klobouků minulého století.

Druhy klobouků

Jak jsem již říkal, druhů klobouků je nespočet (buřinka, cylindr, panama, trilby, boater, …). Dále zde platí pravidlo sto lidí = sto chutí. Každému člověku se líbí jiný druh klobouku. Mně osobně se nejvíce líbí fedora styl, který mi přijde nejvíc vhodný do dnešní moderní doby. Klobouky se těší velké oblibě například na Pitti Uomo. Nutno dodat, že ne každému klobouk sluší. Především v mladších letech může působit poměrně komicky.

Výběr velikosti

Když už máme vybraný druh klobouku, musíme zvolit i správnou velikost. Nejjednodušší způsob je oměření hlavy v místech, kde chceme klobouk nosit (obvykle nad ušima) za pomocí krejčovského metru. Při měření metr moc neutahujeme a pro jistotu měření víckrát zopakujeme. Pokud na klobouku je napsána velikost jako univerzální, tím je na mysli, že klobouk je vybaven elastickým potním páskem a vyhovuje všem velikostem.

Nejlépe však uděláte, když za nákupem vyrazíte do specializovaného obchodu s klobouky. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například Tonak, který má několik kamenných prodejen.

Mezi další známé značky klobouků patří např. Bailey, Goorin, Christy’s Of London či Lock & Co. Hatters.

Etiketa nošení klobouku

I nošení klobouku má své pravidla. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Jakmile vstoupíme do budovy, vždy klobouk sundáváme z hlavy
  • Sundaný klobouk vždy směřujme vnitřkem k tělu! (je to z důvodu, abychom neukazovali společnosti, jak moc máme propocený či starý/ošoupaný klobouk)
  • Pokud potkáme venku známou ženu či nadřízené, tak je pozdravíme za pomocí nadzvednutí klobouku! Za předpokladu, že se s nimi dáme do řeči, tak klobouk sundáváme.
  • Pokud chceme položit klobouk na stůl, vždy ho položíme na korunku (krempou nahoru). Je to z důvodu, abychom nenarušili tvar klobouku.
Reklama
Předchozí článekDeník gentlemana – Víkend podle Davida
Další článekNa co koukat: 11.22.63
Zakladatel Two Gentlemen, milovník všeho dobrého. Rád sportuje, studuje a také rád pije. Mezi jeho koníčky patří krásné ženy, politika a podnikání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here