Šála jako nonšalantní doplněk našeho krku

0

Zima se již nezadržitelně blíží a a chladné dny nás na pokoji nenechají ještě nějakou dobu. Abychom ji přežili bez nachlazení a naše krky zůstaly během kruté zimy hezky v teple, měli bychom je obohatit o šálu. Ta může krásně pozdvihnout celý náš outfit na jinou úroveň. Není ale lehké zvolit její správnou variantu, tak aby pěkně ladila s celým oblečením a navíc splňovala svůj účel. Z toho důvodu jsem si pro vás dovolil sepsat článek, který vás zasvětí do světa Šál jako nonšalantních doplňků našeho krku. Přeji příjemné čtení.

Něco málo z historie

Možná vás to překvapí, ale šála je prvním doplňkem, kterým si lidstvo zdobilo své krky. Navíc je předchůdcem kravaty i motýlku, z nichž se vyvinuly. Samotný její původ spadá až do starověké Římské říše, kde se šála přezdívala „Sudarium,“ neboli „látka k utírání potu“. Nosila se obzvláště během teplých letních dní (jak je to i dnešním zvykem v Itálii), a také i při významných událostech. Jejím nošení se v tehdejší době ukazovala majetní rozdílnost, nosili ji pouze bohatí. Dalo by se říci, že se tento způsob nošení přenesl na čínskou armádu za dynastie Qin Shi Huang. Nošením šály se v této čínské armádě ukazovala hodnost vojáka.

Její hlavní význam, jak ji známe dnes, se datuje od devatenáctého století, kdy se stala běžným doplňkem jak dámské, tak i pánské módy každé majetkové třídy. Posléze se zpopularizovala hlavně díky Hollywoodu, kde ji ve velké míře nosili filmoví herci. Dnes jí nosíme při všech ročních období a hlavně na mnoho způsobů vázání včetně jejich samotných variací.

Druhy šály

Stejně jako kravaty se dělí na určité druhy, tak u šál tomu není jinak. Ty se rozdělují především podle jejich uplatnění, zdali je chceme nosit při určitých příležitostech, pro normální nošení nebo jen pro omotání kolem krku při sportovní činnosti.

Casual/Zimní šála

Šála tohoto typu slouží, jak sám název napovídá, pro zahřátí při zimních dnech, kdy hrozí velmi snadné nachlazení. Takže při jejím nakupováním dobře volte materiál, ze kterého je ušita. Nejlepší volbou jsou samozřejmě přírodní látky jako vlna (třeba merino), kašmír, bavlna a alpaka. U umělých materiálů bych byl opatrný, není to kdoví jaká kvalita a přírodní materiály určitě nepředčí. Kdybyste nevěděli, kde si takovou pěknou, především kvalitní šálu koupit, vřele doporučuji italskou se vzorem z Gentleportu.

Sportovní šála

Jedná se především o šály kruhových tvaru, které jsou o něco užší než ty klasické. Její využití rozhodně ocení atleti, kteří si nedají oddych ani za těchto zimních dnů. Využití najdou také lidé, kteří se vyžívají v zimních sportech. Přední výrobci těchto šal jsou Reebok, Under armor, Nike a další.

Business casual / Poloformální

U poloformální šály je velmi malý rozdíl oproti klasické casual. Někdy totiž bývá delší někdy kratší. To už záleží dle jejího uplatnění. V letních dnech se doporučují šály ze lnu, hedvábí, saténu, zatímco pro ty chladné je to podobně jako u klasických casual.

Formální večerní

Je nošená zejména s frakem nebo smokingem při formálních událostech, kdy je důraz na dress code. Z toho důvodu se tak můžeme setkat jen s bílou či černou variantou šály krátké délky.

Kde kvalitní šálu koupit a co vás čeká příště?

Kdybyste uvažovali o krásné šále jako elegantním doplňku, která zároveň dobře zahřeje a je kvalitně zpracovaná, doporučuji si jednu takovou pořídit taktéž v pánském přístavu Gentleport.

 

Použité fotky: Pinterest

Korekci článku provedl Tomáš Mlejnek.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here