Výběr rukavic

3

Titulek hovoří jasně, dnešní článek se zblízka podívá na výběr rukavic. Společně se mrkneme na jednotlivé druhy, k čemu se hodí a jak vybrat ty nejlepší.

Lyžařské, krajkové, latexové, fitness, golfové, šermířské, řidičské, řeznické… Rukavicí je spoustu druhů, my se podíváme na ty, které jsou pro náš blog nejrelevantnější, tedy na ty módně funkční. Konkrétně řidičské a zimní.

Krátká historie

První zmínka o rukavicích pochází z Homérovy Odysseje, která popisuje Laérta procházejícího zahradou. Na rukou má rukavice, aby jej nepopíchaly keře. Rukavice tedy mají mnohem hlubší historii, než by se mohlo na první pohled zdát. Módním doplňkem se však staly až počátkem 13. století. Nosily je samozřejmě pouze ženy. Byly vyráběny ze lnu a hedvábí, jejich délka dosahovala až k loktům. Nosili je také muži z vysoké šlechty. Rukavice však nebyly primárně určeny proti zimě či jako módní doplněk, sloužily majiteli především k tomu, aby si nezašpinil ruce.

Rukavice jako módní doplněk se začaly dostávat do šatníků mužů i žen především v druhé polovině 19. století. Zatímco u žen šlo více než u mužů o módní doplněk, ani pánové nechtěli nosit čistě funkční rukavice a začali sledovat také módní stranu věci.

Rukavice řidičské zažily největší boom v 50. letech minulého století. V té době se konal první závod Formule 1. Formule měli v té době dřevěný volant, proto byly řidičské rukavice nezbytné. Jejich popularita však soutěž F1 překonala a rukavice se dostaly i k běžným smrtelníkům, kteří je rádi nosívali při svých jízdách autem. Na konci století však bohužel prakticky vymizeli. Naštěstí se ale opět vrací v módní trend.

Zimní rukavice

Plátěné

Plátěné rukavice jsou určeny především k méně chladným dnům, a to především z toho důvodu, že hůře uchovávají teplo a jednoduše promoknou. Co se týče vzhledové strany, mezi plátěnými rukavicemi může být někdy obtíž najít dobře vypadající. Zatímco na výlet mimo město třeba postačí, pokud se chcete trochu lépe vystrojit, dal bych přednost spíše rukavicím koženým.

Spousta lidí si rukavice plátěné kupuje, protože v některých jdou ovládat dotykové telefony. Věděli jste, že velká část moderních telefonů (převážně vyšší třídy) však umožňuje ovládání i třeba v rukavicích kožených? Některé smartphony totiž mají tzv. Glove mode (Režim rukavic), který ovládání umožňuje.

Skvělou odnoží plátěných rukavic jsou rukavice, které jsou z horní strany plátěné (obvykle se vzorkem rybí kosti a z dolní kožené). Vypadají skvěle a dobře kombinují výhody jak plátěných, tak kožených rukavic.

Kožené

Kožené rukavice jsou nejuniverzálnějším druhem pánských rukavic. Hodí se jak k volnočasovému oblečení, tak k formálnímu. V nouzových případech si je můžete vzít dokonce i na svah.

Běžně se rukavice vyrábějí z kozlečiny, jehnětiny, koziny, teletiny, vepřovice či jelenice. U pánských rukavic se používá především jelen a jehně.

Jednoznačně doporučit mohu značku Holík. O jejich vysoké kvalitě vás může přesvědčit i fakt, že tato značka dodává rukavice také armádě, policii a záchranářům. Zkrátka tam, kde je vysoká kvalita velmi důležitá. Další značkou, kterou mohu jen vynachválit je legendární Napa Dobříš. Nenechte se zmást nepříliš pěkným e-shopem, jedná se (bohužel) o značku, která v moderním světě příliš chodit neumí, avšak kvalita jejich práce vše vynahrazuje. Obě firmy navíc umí šít i na zakázku, pokud si tedy z nabídky nevyberete, jednoduše si sestavíte rukavice na míru podle sebe.

Řidičské rukavice

Řidičské rukavice mají nejen funkční vlastnost, jedná se o zajímavý doplněk. Běžně se vyrábějí se zajímavějšími vzory, než běžné zimní rukavice. Nezřídka kdy se u nich provádí ozdobné děrování nebo třeba průtahy. Díky tomu rukavice získávají velmi luxusní vzhled. Řidičské se od těch zimních leckdy ani neliší, většinou však mají otvory pro klouby a především často bývají na přesku.

Značka Engelmüller odjakživa patří k řízení. Jejich řidičské rukavice se vyrábí již od roku 1865 a jsou designově na vrcholové úrovni.  Řidičské rukavice dále prodávají samozřejmě již zmíněné značky Holík a Napa Dobříš.

Řidičské rukavice jsou zpravidla kožené, občas se však najde výjimka a podle nás vypadá skvěle.

Jak vybrat rukavice

Primárně je důležité určit si, na co budete rukavice používat (zimní / řidičské). Zatímco zimní jsou, jak již z názvu plyne, vhodné pro zimní měsíce, řidičské jsou vhodné spíše na ty letní. Dalším rozhodujícím prvkem je (především u rukavic řidičských), zdali je chcete prstové či bezprsté. Následně byste také měli vybrat, jestli chcete, aby rukavice měli podšívku, kožíšek anebo nic.

Je důležité, aby vám rukavice seděly na rukou perfektně. Především pokusy o navléknutí rukavic menších velikostí na větší ruce rukavice značně poškozuje. Velikost standardně změříte pomocí krejčovského metru, který obmotáte kolem mírně sevřené dominantní ruky přes vyklenuté klouby. Výslednou hodnotu pak porovnáte s velikostmi dané značky.

Za rukavice běžně dáte 8 stovek, za kvalitnější si připlatíte zhruba dvojnásobek a výš.

Péče o rukavice

Rukavice (a to především ty kožené, zimní) jsou logicky proti vlhkosti odolné. Tato výdrž však není neomezená a proto byste měli s rukavicemi zacházet v rukavičkách. Pokud vám provlhnou, nedávejte je na topení (či jiné prudké tepelné zdroje). Nejlepší je nechat rukavice vyschnout na pokojové teplotě, s tím, že je předem vycpete měkkým papírem (dobře se mi osvědčil třeba krepový papír). Alespoň jednou ročně rukavice ošetřete balzámem na kůži. Rukavice nenechávejte usychat společně s dalšími kousky oblečení (kůže může v ojedinělých případech barvit). Pokud hodláte rukavice nosit denně, měli byste pro zvýšení životnosti střídat alespoň dva různé páry.

Předchozí článekZáklady verejného prejavu (1. časť)
Další článekKterá žiletka je nejlepší?
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

3 KOMENTÁŘE

  1. Já řidičské rukavice používám denně, jak pro řízení, tak pro běžné nošení, od jara do podzimu bezprsté, v zimně samozřejme prstové. Mám 6 párů bezprstých a 2 páry prstových, všechny od firmy NAPA Dobříš a mohu tuto firmu vřele doporučit. Většina z nich má nanoAg podšívku a jsou z kanadského jelena. První jsem si pořídil před 2 lety se záměrem pro řízení. Během pár měsíců jsem si na ně tak zvykl, že je nosím v podstatě pořád. Nosíte někdo také řidičské rukavice?

  2. řidičské rukavice nosím od jara do podzimu a to na kolo na kterém jezdím do práce.Vyhovuje mi to po všech stránkách.Střídám je mám několik párů.Méně je nosím v autě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here