Na co koukat: Peaky Blinders

0

V naší sérii Na co koukat se už objevilo několik seriálů z Anglie na počátku 20. století. Seriály ale sledovaly buď příběhy šlechty či obchodního magnáta. Dnešní seriál ale bude trošku z jiného soudku, poněkud temnějšího.

Peaky Blinders (Gangy z Birminghamu) je veleúspěšný britský seriál, který se začal vysílat roku 2013. Do dnešního dne má zatím tři série po šesti dílech s tím, že čtvrtá vyjde co nevidět. Seriál sklízí jedno ocenění za druhým a velmi si jej chválí také neodborná veřejnost. A o čem vlastně seriál je?

Příběh

Jak již může název napovídat, sága na motivy skutečných událostí sleduje příběhy členů Birminghamského gangu Peaky Blinders, kterému velí rodina Shellbyových.

Příběh začíná v chudé čtvrtí poválečného Birminghamu, který se hemží zloději i zabijáky a kde každý policista za pár mincí odvrátí pohled. Tommy Shellby (Cillian Murphy) se vrací z války a ujímá se vedení gangu Peaky Blinderů. Ti ovládají celou čtvrt a mají tak značnou reputaci. Peníze vydělávají jako ilegální bookmakeři, loupí kde se dá a vybírají výpalné. Ten kdo se jim postaví to má hned spočítané.

Do hry se však dostává Churchill, který do města posílá posilu v podobě detektiva. Tomu se stav tamějšího policejního útvaru nelíbí a hodlá vše obrátit vzhůru nohama a získat město pod kontrolu.

Aby toho nebylo málo, detektiv si na pomoc vezme krásnou agentku v utajení, která Tommymu pořádně zamotá hlavu (a on jí?). Jak se k tomu postaví Peaky Blindeři?

Zpracování

Seriál vyniká jako dobové drama, vedlejší dějové linky (především ty romantické) zvolna zjemňují drsné prostředí seriálu a vy se tak hlavou vrhnete do světa, který vás naprosto pohltí. Seriál exceluje dobovými kostýmy i příjemným soundtrackem, který si zamilujete.Seriál ukazuje velmi krutou (a také krvavou), ale přesto velmi působivou kapitolu moderní britské historie.

Protagonista ztvárněný Cillian Murphym je velmi sympatický a musím přiznat, že jsem herce příliš v lásce dříve neměl. To se však po začátku sledování změnilo, Cillian hraje roli perfektně a mladého Tommyho si oblíbíte stejně rychle, jako seriál samotný.

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here