Jak udržet pozornost?

0

Jistě to znáte ze školních lavic. Sedíte v co možná nejvzdálenější lavici od učitele, od začátku hodiny každých 5 sekund koukáte na hodinky, jestli už není náhodou konec hodiny a neustále aktualizujete Instagram, který máte již po několikáté celý prohlédnutý, jen z důvodu, že by se tam mohlo objevit něco nového. Taky proč ne? Kdo má vydržet poslouchat nudnou přednášku vykládanou monotónním hlasem a ještě si z ní něco odnést? Vše spočívá v otázce, jak udržet pozornost?

Udržet pozornost po celý den je takřka nemožné. Avšak existují práce, kde se neustálá soustředěnost přímo vyžaduje. Stačí minuta nepozornosti a může dojít k velké havárii. U nás ostatních se chvilková nepozornost toleruje. Pokud se nám však jedná o důležitou věc, kterou bychom si rádi zapamatovali (dejme tomu výklad nové směrnice na školení), měli bychom se na to dobře připravit.

Příprava před náročným dnem

Základem dobrého soustředění se je dostatečný spánek. Měli bychom naspat ideálně 7,5 hodin každou noc (mládež kolem 8,5 hodiny). To však dle studií naspí málokdo. Dokonce každý dvacátý člověk naspí během noci pod 5 hodin. Zároveň se doporučuje nastavit si přesný čas, kdy se dostaneme do postele a měli bychom ho dodržovat.

Důležité je se také nasnídat. Někteří z nás snídani opomíjejí, avšak ta je základem dobrého fungování organismu. Tělo ihned po ránu nabere potřebnou energii s kterou jsme schopní vydržet během celého dne, nebo alespoň celé dopoledne. Vhodné je mít nutričně vydatnou snídani, ve které se vyskytne ovoce i zelenina.

Pozornost během dne

To by bylo k samotné přípravě před náročným dnem vše. Teď si povíme, jak zůstat soustředění během samotného dne. Dejme si příklad, který jsem v úvodu článku uvedl. Jak během přednášek udržet pozornost? Zde máte výpis základních bodů:

  • Pište si poznámky
  • Ptejte se čemu nerozumíte (staňte se aktivními při hodinách)
  • Seďte v předních lavicích
  • Udržujte s přednášejícím oční kontakt
  • Pokud vás rozptylují lidé okolo, sedněte si sami
  • Mobilní telefony schovejte do tašky (nemějte je na očích)
  • Soustřeďte se na jedinou věc
  • Dělejte si pravidelné přestávky

V práci to bude podobné jako ve škole. Zde bych však doplnil jediný bod. Vyberte si z celého dne ty nejdůležitější věci, které musíte do konce dne splnit a na nich pracujte. Nesnažte se o multitasking! Akorát pak lítáme z jedné věci na druhou a žádná z nich není odvedená na 110 %. Ve finále propadneme zoufalství z časového presu a přestaneme se soustředit na to podstatné.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here