Průvodce světem Espressa

2

Také pro vás ráno začíná až s prvním douškem kávy? Nejste jediní. Káva je hned po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě. Co o ní víte? Jste-li připraveni na to stát se (N)espressovým „snobem“, pak čtěte dále!

Historie kávy

Legenda říká, že zhruba v 9. století si Kaldi, etiopský pasák ovcí, všiml, jak jsou ovce po snědení červených bobulí nebývale čilé. Sám je ochutnal a všiml si stejného působení i na sobě. Tento příběh se však objevil až ve spisu z 17. století, a tak je pravděpodobně podvržený.

O pražení kávy víme minimálně od 14. století, kdy si ji Arabové nechávali dovážet z Etiopie. Díky Osmanům se káva následně rozšířila i do Evropy, kde se stala velmi oblíbeným nápojem především vyšší třídy a šlechty.

Druhy kávy

Pokud jste si mysleli, že někde v Africe naleznete růst hnědá kávová zrnka, jste na omylu. Nejčastěji se setkáváme s plody Arabica a Robusta, které vypadají docela jinak.

Arabica je druh kávy pocházející z Etiopie. Tento druh vyznačují plochá a dlouhá zrna. Arabica je velmi voňavá, příjemně kyselá, s vyváženou chutí.

Robusta je druh kávy pocházející z Konga. Tento druh vyznačují kulatá zrna. Robusta je plná, hořká, je z ní cítit až čokoládový podtón. Má vysoký obsah kofeinu.

Tyto odrůdy dále můžeme dělit na jednotlivé jednodruhové kávy. Dělit je můžeme nejen podle specifických chutí a vůní, ale třeba i dle světadílů, kde jsou pěstovány. Často se pěstuje na sopečné půdě nebo třeba v pralesích. Za ty nejkvalitnější země původu jsou často považovány Brazílie, Guatemala, Antigua, Keňa, Kolumbie, Mosambik, Papua Nová Guinea, Indie či Etiopie.

Zpracování

Keř s lesklými zelenými listy skrývá plody ne nepodobné třešni. Tato peckovice však obsahuje dvě zrna, světlé zelené barvy, ikonického tvaru. Tyto třešně se sklízejí z kávovníku. Následuje čištění a macerace ve vodě. Ta se vynechává zejména ve velmi suchých oblastech. Tyto zrna se pak několik dnů suší a obracejí na přímém slunci.

Kávová zrna se musí ručně protřídit a následně se ve velkých jutových pytlích odesílají na západ. Putují do pražíren, kde se zrna praží v bubnových pražičkách či modernějších strojích. Poté se tvoří kávové směsi, či se ponechává jako jednodruhová káva, balí se a je připravena na cestu k zákazníkovi.

Degustace

Stejně jako u vína, piva, whisky a dalších oblíbených nápojů, existuje několik technik, díky kterým můžete hodnotit kávu hodnotit nejen subjektivně, ale i objektivně.

  • Pokud si kávu připravujete sami (a to skrze automatický kávovar), zvolíte délku shotu, intenzitu espressa, nastavíte nejlepší mletí pro danou jednodruhovou kávu/kávovou směs, změníme teplotu vody a také připravíme průhledné šálky. V opačném případě samozřejmě stačí pouze čekat, kdy vám bude káva servírována.
  • Pamatujte, že espresso by se mělo degustovat v čisté, přirozené formě. Neměli byste tedy přidávat cukr či jiná sladidla.
  • Dobře si espresso prohlédněte. Správně udělané espresso má krémovitý vzhled, na vrchu je hustá crema (pěna) oříškové barvy (světlejší u Arabicy, tmavou u směsí Arabicy s Robustou) s jemnými bublinkami. Crema by měla mít výšku zhruba 5 mm. Měla by být dlouhotrvající, což je symbol kvality kávy i samotné přípravy.
  • Když zapojíte nos, můžete cítit květy, mandle, lískové oříšky, citrusy, broskve, sušené ovoce, rozinky, fíky. Káva je nápoj tisíce vůní a každý druh má svou vlastní vůni. U Arabicy jsou vůně intenzivní a ovocné, u směsi Arabicy s Robustou méně intenzivní.
  • Při ochutnání byste si měli všimnout jemných a lehkých tónů kávy Arabica, výrazných tónů kávy Robusta. Káva by měla mít jemně specificky kyselou chuť Arabicy, hořkou chuť Robusty.
  • Po ochutnání si dopřejte chvilku, kdy se vám všechny vůně i chutě doslova rozplývají na jazyku. Na patrech byste měli cítit vjemy ovoce, citrusů, kakaa, vanilky, opákaného chlebu či koření. Obecně platí, že čím déle tyto tóny cítíme, tím vyšší je kvalita zrn.

Jakou kávu máte nejraději?

Odpovědět na tuto otázku je poměrně těžké, každý má své chuťové buňky postaveny jinak. Někdo radši kyselé, někdo spíše hořké. Někdo spíše dřevité, někdo spíše květinové. Já rozhodně nedám dopustit na skvělý výběr Grand Crus od Nespressa, ale nepohrdnu ani čerstvě umletou robustou. A co vy? Jakou kávu preferujete?

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here