Jak se snadno rozhodnout

2

Problémy při rozhodování má mnoho z nás. Nevyhneme se jim. A každého z nás jednou potká rozhodnutí, které mu může změnit celý život. Ať už jako děti, kdy si školu nebo koníček, který chceme dělat, až po „dospělácké“ rozhodování, jako je třeba žádost o ruku či uzavření kontraktu v práci. Někomu nedělá problémy se rozhodnout na místě, ale znám i lidi, kteří se neumí rozhodnout, kolik vajíček chtějí k snídani. A právě o zlepšení v této oblasti je dnešní článek.

Dle definice je rozhodování proces jedince či skupiny mezi alespoň dvěma možnými variantami jednání. Avšak každé rozhodnutí se muže lišit na základě priorit člověka. Jak tedy zvolíme to relativně správné rozhodnutí?

1) Výhody x nevýhody

Tuto metodu zná jistě každý. Pokud u nás nastane problém a my přemýšlíme, jak se vůči němu zachováme, jednoduše si sepíšeme na papír seznam výhod a nevýhod daného řešení. Dle převažujících položek se následně zvolí dané řešení. Mezi výhody této metody patří celkem rychlé zpracování i vyhodnocení. Nevýhodou je určitě rozhodování v rámci kolektivu. Zde tuto metodu využít nemůžeme, jelikož názory na výhody či nevýhody se mohou velice odlišovat. Další nevýhodou je, že tato metoda lze efektivně použít pouze při rozhodování mezi 2 variantami.

Rozhodnout se na základě výhod a nevýhod můžete rozhodnout i intuitivně, nemusíte si je ani nikam psát, pokud musíte dělat rozhodnutí na místě. Dobré je také zvážit pohled ostatních na věc, nechat si poradit, co by vybrali oni sami.

2) Vícekriteriální analýza variant

Rozhodnutí lze udělat i na základě matematiky. Pro tento účel nám slouží metody vícekriteriální analýzy variant, se kterými se jistě setkal každý, kdo studoval školu ekonomického či technického zaměření. Celý koncept funguje na základě stanovení preferencí u kritérií (např. cena auta je pro nás důležitější než spotřeba) a následným vyhodnocením variant na základě těchto preferencí.

Největší výhodou je, že analýzou variant můžeme klidně porovnávat stovky možných řešení, a matematicky vybrat to nejlepší. Rozhodování je tak velmi přesné, můžeme zakomponovat i názory ostatních. Mezi nevýhody řadíme především dobu trvání výpočtu a potřebné matematické znalosti. Ať už se jedná o metodu AHP, TOPSIS, Promethee-Gaia či další, s Excelem a pár YouTube tutoriály se metody můžete za chvilku naučit sami.

3) Flipism

Jako v House of Cards se i vy můžete rozhodnout jen na základě hodu mincí. Stanete se tzv. mincařem, životním pseudofilosofem, který svá nejdůležitější životní rozhodnutí činí na základě hodu mince. Poprvé ho představil Disney ve svém komiksu Hoď si mincí, kde profesor Batty přesvědčí kačera Donalda, aby všechna důležitá rozhodnutí učinil na základě hodu mincí. Rozhodování elegantní, až hanba. Avšak za předpokladu, že se jedná o maličkosti a máme zrovna po kapsách minci, je to nejrychlejší způsob, jak rozhodnout. Zvláště, pokud vybíráte mezi variantami, které jsou na první pohled rovné.

Život je hra, ať mince rozhodne.

Reklama

2 KOMENTÁŘE

  1. Samozřejmě že některá rozhodnutí v životě nejsou nikterak lehkou záležitostí. Také jsem se zpočátku nad některými věcmi trápil a rozhodoval se dlouhé hodiny. Po přečtení jsem si však uvědomil, že to je zbytečné. Stačí se řídit pouze srdcem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here