Druhy napínáků

3

Napínáky jsou naprosto základní výbavou, pokud chcete, aby vaše boty přežily sezónu. Stejně jako sako nemáte složené ve skříni, ale visí hezky na ramínku, i boty by se jen tak neměly válet samotné.

Zakoupili jste kvalitní, dražší obuv. Logicky tedy nechcete, aby se rychle zničila. Co s tím? Krom čištění, krémování a leštění jim můžete život prodloužit i napínáky.

Druhy napínáků

Napínáky mají 3 hlavní úkoly – drží tvar boty a zabraňují vrásnění kůže, nasávají vlhkost, odstraňují zápach. Jenže napínáky můžeme koupit různé, a každý z druhů plní tyto úkoly jinak.

Plastové napínáky

Absolutní základ, který by měl mít každý několikrát. V obchodním domě IKEA je pořídíte za tři pětky ve dvou barvách s univerzální velikostí. Kůži dokáží vypnout, ale hodí se opravdu jen jako nouzovka. Jelikož je velikost univerzální, a boty napínají pouze ve dvou bodech (na špičce a patě), což pro botu dlouhodobě není zdravé. Plast zároveň nedokáže nasávat vlhkost ani odstranit zápach. Jedná se o napínáky, které budete mít na chatě, v autě, v práci, nebo třeba několik kousků doma pro návštěvy. Zkrátka lepší než nemít nic. Pokud za boty dáváte několik tisíc, dopřejte jim ale radši kvalitnější péči.

✔ Drží tvar na koncích
✖ Nenasávají vlhkost
✖ Neodstraňují zápach

Polodřevěné napínáky

Napínáky, které jdou na špičce a patě dřevěné, spojuje je pružinka. Jejich ceny se pohybují v řádech několika stovek a bývají levnější než celodřevěné napínáky. Dokáží z bot odstranit zápach, na koncích nasát vlhkost a ve dvou bodech opět boty vypnout. Díky jejich flexibilitě se dobře vkládají do vyšších bot (např. pro boty typu Chelsea). Pro napínáky na klasické polobotky pak čtěte ještě dále.

✔ Drží tvar na koncích
✔ Nasávají vlhkost na koncích
✔ Odstraňují zápach

Dřevěné napínáky

A jsme na vrcholu, celodřevěné napínáky. Dokáží skvěle botu vypnout ve všech místech, nasávají po celé délce vlhkost a výborně odstraňují zápach. Napínáky vybírejte nelakované, ideálně z cedru (má nejlepší absorpční vlastnosti i úžasnou vůni). Cena je bohužel vyšší, ale musíte vzít v potaz, že vám spoustu peněz také ušetří. Napínáky ideálně mají špičku, která se dá rozšířit do strany.

✔ Drží tvar po celé délce
✔ Nasávají vlhkost po celé délce
✔ Odstraňují zápach

A velikosti?

Setkat se můžete klasicky s velikostmi S-XL nebo velikostmi EU/UK/US. Aby napínáky plnily svou funkci a skutečně napínaly, velikost by měla co nejlépe odpovídat botě. Pro úzké chodidlo (vel. F) je dobré mít napínáky co nejbližší skutečné velikosti bot, u normální šířky (vel. G) mohou být napínáky o číslo větší. Záleží samozřejmě i na značce napínáků. Obecně se říká, že pokud mají jednu pružinu, velikost se může mírně lišit. U dvojpružinových už je potřeba vybírat opravdu přesně, jinak se může stát, že budou napínáky příliš velké nebo příliš malé. Pokud máte možnost vyzkoušet naživo v obchodu, není důvod si napínák nevyzkoušet.

Kde zakoupit?

Pokud máte možnost koupit napínáky spolu s botami, nebránil bych se. Pokud jsou vyráběny dle stejného kopyta, máte jistotu, že botám budou sedět perfektně. Potřeba to však určitě není, napínáky jsou poměrně univerzální. Pro každý pár bot byste měli mít i pár napínáků. Skvělé napínáky vyrábí např. Zacharias či Bexley.

 

3 KOMENTÁŘE

 1. Příjemné shrnutí. Až na poslední větu.
  Zacharias jakkoli jeho práci obdivuji, napínáky nevyrábí a dokonce bych se i trochu bránil sundat z něčeho značku výrobce a nasadit svoji..
  S napínáky Bexley jsem měl opakované problémy. pár jich skončilo svou pouť v kamnech.

  • Jak se to vezme. Zacharias napínáky nakupuje a sám si je upravuje, ty následně pod svou značkou prodává. Já s nimi i s Bexley mám zatím jen dobré zkušenosti.

   Jaké značky doporučujete vy? Rád bych vyzkoušel i nějaké nové 🙂

   • Dobrý den. Pokud mohu za sebe, tak doporučuji zkusit cedrové napínáky francouzské značky Famaco prodávané http://www.cisteboty.cz
    Mám jich několik párů a naprostá spokojenost.
    Mám i jeden pár prodáváný p. Zachriášem a musím uznat, že jejich kvalita je ještě o třídu výše.
    Hlavně mechanismus vypínání špičky a nàrtové části.
    Děkuji Vám za pěkný článek a přeji hezký den.😊

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here