Sabráž

2

Běžné bouchání špuntů už vám leze krkem? Co si takhle společenskou událost zpestřit tím, že lahev šampaňského otevřete šavlí. Líbí se vám tato představa? Zkuste sabráž!

Sabrage neboli sabráž

Známý citát spisovatele Marka Twaina říká, že všeho moc škodí. Jen čím více Champagne, tím lépe. Vína vyráběná za pomoci druhotného kvašení, neboli vína obsahující bublinky, byly takřka odjakživa nápoje oslav. Jejich otvírání může být samotným rituálem, a to zvláště, pokud si k němu vezmete šavli. Sabráž je technika otevírání lahve vína, kdy se šavlí stíná konec hrdla láhve. Jedná se o velmi efektní postup, kterým můžete ohromit nejednoho ze svých přátel.

Historie

Původ techniky není stoprocentně jistý. Zpravidla se uvádí, že pochází z dob napoleonských válek. Sám Napoleon měl totiž Šampaňské ve velké oblibě. Říká se, že postup sekání lahví vymysleli buď francouzští husaři či ruští kozáci. Vojáci vínu holdovali jak při vítězstvích, tak při porážkách. Šavle, mačety či nože byly vojákům často při ruce a v alkoholovém opojení každý rád zkouší nové věci. A tak zhruba vznikla sabráž. Postupně se dostala i k důstojníkům jak carským, tak napoleonských a stala se tak velmi oblíbeným zpestřením šlechtických událostí.

Technika

Na začátek bychom rádi zdůraznili, že techniku nedoporučujeme poprvé zkoušet na vlastní pěst. Při nesprávné manipulaci může být technika velmi nebezpečná, lahev může i explodovat. Vždy je lepší, pokud ji budete provádět za přítomnosti člověka, který techniku již dobře ovládá.

Pomůcky

Pro sabráž je nejlepší pořídit šavli k tomu určenou. Ti nejlepší ji však zvládnou i s botou, hrnečkem nebo telefonem. Do začátku byste však měli mít nástroj jako je šavle, mačeta či velký kuchňský nůž. Pro jistotu se můžete vybavit i ochrannými brýlemi a rukavicemi.

Postup

  1. Lahev by měla mít optimální tlak (nad 0,3 MPa), je tak dobré sabráž provádět u ověřených lahví. Nižší tlak znamená, že hrdlo nepůjde urazit, vyšší naopak, že lahev může explodovat. a je vychlazená cca na 3 °C (chladit alespoň 24 hodin). S lahví netřepejte, odstraňte staniol a agrafu (obal a drátěný košíček).
  2. Na lahvi najděte svár, po kterém budete vést šavli.
  3. Jednou rukou uchopte láhev vespod, do druhé ruky vezměte šavli či jiný nástroj pro sabráž.
  4. Láhev držte v úhlu cca 45° (stejně jako korková zátka může hrdlo vyletět), nůž na šev v úhlu cca 30°. Pohyb nožem by měl kopírovat tvar lahve a narazit na hrdlo v místě, kde se potkává se svárem.

Pokud se vše podaří, hrdlo lahve bude prudce odstřeleno a proud vína vyplaví i případné střepy. Nemusíte se tedy bát následné konzumace, rozhodně ne více než samotného setnutí lahve. Nepijte však z lahve, ale ze skleniček, do kterých víno nalijete.

Pro lepší představu na konec přikládáme i video, které o technice dále mluví a ukazuje ji.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here