Na co koukat: The Crown

3

Třímiliardový hazard. I tak se přezdívá jednomu z nejdražších seriálů všech dob. Netflix však vsadil na červenou a ona skutečně padla. V dnešním díle série Na co koukat se podíváme na seriál The Crown, mapující život Jejího Veličenstva královny Alžběty II.

The Crown

S rozpočtem ve výši 100 milionů britských liber se jedná po Game of Thrones druhý nejdražší seriál v historii. Už to by vás mělo přesvědčit o tom, že to nebude žádná tuctovka.

Jen tak pro zajímavost. Kdo myslíte, že je dražší? Skutečná královna anebo produkce seriálu? Odpověď se dozvíte na konci článku.

Seriál plný přepychu, vkusné etikety, ale i spousty lidskosti pod vším tím královským pozlátkem. To je seriál The Crown, jež sleduje život královny Alžběty, od jejích raných dětských let přes korunovaci až ke stáří.

Příběh

Doporučení redakce – před seriálem mrkněte na Královu řeč, která je skvělým prologem pro seriál.

Alžběta nastupuje na trůn ve svých 27 letech. Po svém otci jí na hlavu znenadání padla spousta povinností, které mít původně ani neměla. Na trůnu měl totiž vládnout její strýc Eduard VIII, který ale z lásky k rozvedené Američance abdikoval. Povinností se tak chopil otec Jiří VI, bratr Eduarda VIII, který však znenadání umírá a koruna tak náleží Alžbětě. Křest ohněm.

Alžběta se však chopí svých povinností statně a brzy se ukáže, že se jedná o velmi moudrou panovnici, která rychle nabírá na popularitě a i jí samotné se kralování přestane protivit. Méně nadšený z aktuální situace je však její manžel, princ Philipp, který se kvůli své nastávající manželce dokonce i vzdal řeckých a dánských královských titulů.

Sledovat tak můžeme nejen formální stranu kralování, ale i to, co se odehrává za královskou oponou. Jako třeba vnitřní konflikt královny v případě sňatku její sestry princezny Margaret s důstojníkem Peterem Townsendem. Stejně tak ale můžeme sledovat, jak si královna poradí s cestou po Commonwealthu, Velkým smogem roku 1952 či Suezskou krizí. Stanete se účastníky pravidelných schůzek s Winstonem Churchillem a procestujte svět s princem Philippem. Zní to dobře? Pak si seriál nenechte ujít.

Zpracování

Díky rozpočtu seriálu a taktovkou s nápisem Netflix si můžete být jisti, že je seriál po produkční stránce prakticky perfektní. Pěti hvězdičkami hodnotíme nejen prostředí a dobové kostýmy, ale i soundtrack a výběr herců.

Hlavní role královny se ujala vycházející hvězda Claire Foy, kterou si hned zamilujete. Zdivočelou sestřičku Margaret hraje Vanessa Kirby, kterou si též zamilujete neméně. Možná trochu proti srsti vám bude náladový princ Philipp, jehož ztvárňuje Matt Smith. Těšit se můžete i na Johna Lithgowa v roli Winstona Churchilla či Jareda Harrise v roli krále Jiřího VI.

Zhruba čtvrtina seriálu je točena studiově, zbytek se odehrává na skutečných lokacích. Dobře si producenti hrají také s kombinací reálných lokací a následnou Takto například posloužil Lancaster House, Wrotham Park a Wilton House pro Buckinghamský palác,pro Westminsterské opatství pak posloužila Elyská katedrála.

Seriál The Crown má zatím dvě série po 10 dílech, takže určitě ještě není pozdě na vlak naskočit, Pro diváky je určitě skvělá zpráva i to, jak jsou jednotlivé díly koncipovány. Každá epizoda je vlastně hodinový film, každá se zaměřuje na jinou postavu, jiný moment, jiné téma. Třetí série se právě natáčí a dočkáme se ji snad už na příští rok. Celkem je plánováno 6 sérií, všechny právě po 10 hodinových dílech.

Pokud tedy nehledáte seriál, u kterého se budete potit nervozitou, či seriál, kdy vám půjde hlava kolem z jeho komplexity, zkuste The Crown. Jde o vynikající životopisné drama, které, leč intelektuálně zaměřené, je příjemnou oddychovkou, při které si můžete po dlouhém dni zarelaxovat. A teď už mrkněte na trailer.

Kdo je tedy dražší, produkce seriálu či královna samotná? Státní pokladna HM Treasury platí královně Alžbětě tzv. Sovereign Grant, jehož výše se odvíjí ze zisku Crown Estate, což je sbírka pozemků a hospodářství ve Velké Británii, které patří britskému panovníkovi. V letech 2018-2019 to je 82,2 milionu britských liber, v porovnání s 97,4 milionu liber, což je cena produkce seriálu The Crown. Celkové výdaje na Korunu (a teď máme na mysli tu skutečnou) však ročně vyjdou až na 300 milionů liber. 

Reklama

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here