Toaletní voda, parfém, parfémová voda, kolínská… Víte, co každé označení znamená a jaké jsou v nich rozdíly? Citrusové, dřevité, kožené vůně. Říká vám to něco? Pokud tápete, tento článek je přesně pro vás.
Jak vybrat parfém, který mi bude sedět? A co víc, který se bude líbit i mému okolí? Tuto otázku si možná položila většina z nás. Na trhu jsou tisíce různých voňavek. Různé vůně, různá označení. Kdo se v tom má vyznat, že?
Výběr parfému tak může být mnohem složitějším úkolem, než si dojít do parfumerie, očichat pár vzorků a vybrat si tu, co voní nejlépe. Vůně, kterou cítíte při zkoušení, totiž vůbec nemusí voňavka mít. Jak se vyvarovat podobným problémům a jak vybrat perfektní parfém se dočtete v následujících článcích.
Dělení voňavek
Parfum (Parfém/extrakt) – Nejintenzivnější a obvykle nejdražší vůně, kterou můžete sehnat. Proto je oblíbená zvláště u žen, pánové by to s vůněmi neměli přehánět. Podíl vonných látek je 15–40 %. Výdrž parfému se pohybuje od 8 do 24 hodin.
Esprit de Parfum – V posledních letech velmi oblíbenou možností, je středobodem mezi parfémovou vodou a parfémem. Podíl vonných látek je 15–30%. Výdrž se pohybuje kolem 7 hodin.
Eau de Parfum/Parfum de Toilette (Parfémová voda/toaletní parfém) – Velmi populární volba, vůně bývá lehká, ale dostatečně silná. Podíl vonných látek je obvykle 10-20%. Výdrž okolo 6 hodin.
Eau de Toilette (Toaletní voda) – Nejoblíbenější volba jak mužů, tak žen. Výdrž zhruba 3-5 hodin.
Eau de Cologne (Kolínská) – Jedna z nejstarších vůní vůbec. Je typicky mužská. Podíl vonných látek je 2-4%. Výdrž zhruba 3 hodiny.
Eau fraîche – Nejslabší vůně. Podíl vonných látek je 1-3%. Výdrž má zhruba hodinovou.
Složení
Nyní už víte, jaký druh voňavky si vybrat. Při výběru také můžete narazit na tyto tři části vůně – hlava, srdce a základ. Víte, co každá z nich znamená?
Hlava (vysoké tóny) – Hlava je to, co cítíte bezprostředně po aplikování vůně. Doba trvání je krátká, od několika sekund po pár desítek minut. Lidé si vůně vybírají právě na základě toho, jestli se jim hlava líbí nebo ne, proto je na ni kladen při tvorbě vůně velký důraz. Vysoké tóny bývají obvykle lehké a svěží (mandarinky, levandule, bergamot).
Srdce (střední tóny) – Srdce je vůně, která následuje po odeznění hlavy. Setrvává zhruba po další 2-4 hodiny. Střední tóny bývají osobitější (růže, skořice, jasmín).
Základ (nízké tóny) – Základ je pomalu odeznívající vůně parfému. Doba trvání je do úplného vymizení několik hodin. Nízké tóny bývají těžší, smyslnější (vanilka, cedr).
Některé vůně však mají lineární složení. To znamená, že voní v průběhu času stále stejně, pouze se pomalu vytrácí intenzita. Obě možnosti mají své využití. Do práce se hodí vůně, která se nemění. Na schůzku se slečnou se naopak hodí vůně nelineární, která začne svěže a končí smyslně.
Druhy vůní
Základních druhů vůní je několik – Květinové, orientální, dřevité, kožené, cypřišové, kapradinové a citrusové. Jednotlivé voňavky pak kromě esenciální vůně (například květinové) mají podtón vůně jiné (např. orientální). Mohou tak vznikat krásné nové kombinace.
Květinové
Květinové parfémy jsou v současnosti nejoblíbenější. V minulosti byly velmi populární i mezi pány, dnes se prodávají téměř jen pro dámy. Mezi nejoblíbenější vůně patří růže, jasmín, kosatec, konvalinka, tuberóza nebo fialka.
Orientální
Spolu s dřevitými jsou mou oblíbenou volbou. Vůně koření, vanilky, ambry, hřebíčku či skořice. Patří spíše mezi vůně těžké, ale také smyslné či tajemné. Vhodné jsou tedy především na zimní období.
Dřevité
Vůně, ve kterých dominují dřevité tóny, jsou obecně velmi oblíbené. Cedr a především santalové dřevo voní opravdu skvěle. Často se kombinují s jinými druhy vůní.
Kožené
Med, tabák, dřevný dehet a vůně kůže. Tyto vůně bývají velmi drahé, ale rozhodně stojí za to.
Cypřišové
Sušší, často extravagantní vůně. Vůně bergamotu, dubového mechu či pačule. Voňavky cypřišového typu jsou určeny jak pro ženy, tak pro muže, převládají však ty dámské. Jedná se opět o velmi luxusní vůně.
Kapradinové
Vůně kapradinové jsou téměř výhradně pánské. Převládají u nich tóny levandulí, šalvěje, máty či kumarinu.
Citrusové
Citrusové vůně bývají velmi svěží. Často však mají lehce nahořklé aroma. Obvyklé vůně jsou citrony, pomeranče, limetky či mandarinky. Velmi často jsou kombinované s květinovými vůněmi.
Základy vůní tedy máme za sebou, v příštím díle si ukážeme rozdíly mezi levnými a dražšími voňavkami, jak vybrat ideální vůni a také jak ji správně aplikovat, rozdíly mezi zimními a letními vůněmi nebo třeba také jak prodloužit délku trvání. Máte se na co těšit.
Korekce: Michal Marek