V prvním díle Jak vybrat parfém jsme vás uvedli do základní problematiky parfémů – jak se dělí, jaké mají složení a tak podobně. V dnešním díle půjdeme trochu více do hloubky, ukážeme si i nějaké triky a povím vám, které parfémy používám sám.
Ceny
Vyšší cena nutně nemusí znamenat lepší vůni či kvalitu parfému. To, že namícháte parfém z nejdražších materiálů, neznamená, že to bude dobře vonět.
Běžné ceny parfémů se pohybují v rozmezí 500-3 500 Kč. Tzv. niche parfémy (výjimečné vůně, často limitované edice) jsou dražší než tzv. designer parfémy (parfémy běžných značek – Hugo Boss, Ralph Lauren…). Výhodou mnohých značek je, že vytváří parfémy obdobných vůní. Pokud se vám například líbí jedna vůně Ralph Lauren, můžete si být téměř jisti, že se Vám budou líbit i ostatní. Vůně také jednoduše poznáte.
Cena je často (jako vždy a všude) odvozena od značky. Luxusnější značka bude mít logicky dražší parfémy. Ne však nutně lepší. Když se rozhodnete kupovat si parfém, neorientujte se podle cenovky – nechte svůj nos rozhodnout!
Kvalita vůní
Kvalita vůně se měří podle délky trvání. Zimní vůně obvykle vydrží déle než letní. Je to dáno především z toho důvodu, že na zimní vůně jsou použity těžší tóny ve větší intenzitě. Letní parfémy se naopak vyznačují svěží, lehčí vůní.
Dobrá letní vůně by měla vydržet zhruba 5-7 hodin, ta zimní pak alespoň 10 hodin.
Jak vybrat správný parfém
Při nakupování vůně je nejlepší stříknout si trochu na zápěstí (nebo také do vnitřku lokte) a vůni přes den kontrolovat. Vypozorujete tak jak délku, tak vůně jednotlivých tónů. Vyvarujte se střiku parfému na papírové tyčinky. Ty vám odhalí pouze vysoké tóny. Vůně také působí jinak na papír a jinak na pokožku. Z papírku tedy skutečnou vůni nerozpoznáte. Při testování různých vůní byste nikdy neměli zkoušet více než 4 (ideálně však 2) vůně najednou. Jednoduše pak mohou splynout.
Parfémy se často prodávají v různých velikostech. Obvykle to jsou 30-50-75-100-125 ml. Pokud si daný parfém kupujete poprvé, doporučuji koupit v menší velikosti. Může se také dobře stát, že vám vůně přestane po několika použitích vonět.
Nakupovat parfémy rozhodně doporučujeme s přítelkyní či manželkou. Nikdy však ne s rodinou – matkou či sestrou. Parfémy jsou tu od toho, aby vás činily přitažlivějšími. Tento pocit přitažlivosti však bude u rodinných příslušníků značně zkreslený. Vůni by vám zkrátka vybrali pěknou, ale ne sexy. Pokud nemáte přítelkyni ani manželku, vezměte na nákup kamarádku, se kterou Vám to alespoň trochu jiskří. Opět, vyvarujte se dlouhodobých kamarádek, které vás mají za brášku. Jakmile budete v nakupování vůní ostřílenější, budete si moci dovolit nakupovat sami.
Při nakupování parfému také dbejte na jedinečnost vůně. Přestože mohou některé zavedené vůně vonět úžasně, lepšího dojmu vždy dosáhnete nějakou neotřelejší vůní. Ty však nemusí vždy a všem vonět. Riskovat se ale někdy vyplatí 🙂
Jak parfém aplikovat
Parfém už máme, co teď s ním? Parfém aplikujeme na suché tělo (ideálně po tom, co vylezete ze sprchy a usušíte se), ještě před oblečením. Nikdy neaplikujeme parfém na oblečení samotné.
Parfém aplikujeme zhruba ze vzdálenosti 6-16 cm. Parfém nerozmazávejte. Můžete si myslet, že tím více nanesete parfém do pokožky. Opak je pravdou, jeho rozmazáním jej učiníte slabším. Mnoho lidí také dělá, že nastříká parfém do vzduchu a pak jím projde, což je však velmi neúčinné a neefektivní.
Kam parfém správně aplikovat se dozvíte z následujícího obrázku:
Výdrž parfému můžete také lehce prodloužit. Stačí, když si před jeho aplikací nanesete na pokožku hydratační krém. Navlhčená kůže zabrání vsáknutí aroma do pórů, což napomáhá postupnému a dlouhotrvajícímu rozvinutí vůně.
Samotný flakon s vůní má obvykle dle výrobce výdrž 3-5 let. Trvanlivost můžete prodloužit tím, že jej budete uchovávat v chladnějším, tmavém prostředí. Nikdy jej neuchovávejte v koupelně. Velké změny vlhkosti a tepla mohou způsobit, že se molekuly v parfému rozpadnou. Nejlépe tak uděláte, když si jej dáte do skříně v ložnici.
To, jak dlouho vám vydrží, než jej vypotřebujete, je otázka druhá. Pokud jej budete nosit každý den, 100 ml parfém vám vydrží zhruba 14-16 měsíců (1000-1500 střiků).
Tipy na pánské parfémy
Lanvin Eclat D’Arpege pour Homme (Adamův tip)
Nová pánská vůně Éclat d’Arpege pour Homme, která v sobě nese samotnou esenci moderního muže, včetně jeho neoddiskutovatelné přitažlivosti a šarmu. Novince nechybí mužná elegance příznačná pro pánské modely módního domu LANVIN. Éclat d’Arpege pour Homme v sobě hrdě nese odkaz značky LANVIN: klasický, osvěžují, smyslný a neomylně elegantní. Vlastní vonná kompozice vyniká kontrasty, v nichž se mísí exploze svěžích úvodních tónů s jemnými akordy srdce umocněnými dřevitým základem. Podmanivé propojení dřevitých akcentů jí dopřává na neodolatelné mužnosti – pro svého nositele se stane „druhou kůží“, symbolem jistoty a přitažlivosti.
Pánská varianta jedné z nejoblíbenějších dámských vůní vůbec. Kdo tvrdí, že šeřík je jen pro dámy, měl by si dát pár facek. Právě naopak, v minulosti pánové téměř výhradně voněli květinovými parfémy. Parfém Arpège se prodává už téměř 100 let a stal se tak jedním z nejklasičtějších parfémů vůbec. Pokud chcete svěží, jarní vůni, tato je přesně pro vás.
Hlava: Limetka, bergamot, mandarinka, neroli
Srdce: Fialky, jasmín, kosatec, maté
Základ: Cedr, pižmo, santálové dřevo, pačuli, vanilka, tonkové boby
Balmain Carbone toaletní voda (Adamův tip)
Carbone je moderní a přímá vůně, určena pro muže, jehož vášní jsou nové technologie, silný výkon, odolnost a přitom lehkost. Muž, používající Carbone je požitkář, který Vás nakazí nadšením pro život. Hlava parfému se skládá z Elemi pryskyřice, která je výbušně pikantní. V srdci vůně se ukrývá dominantní zelený břečťan, který vyjadřuje modernost a eleganci. V základu přetrvávají intenzivní smyslné tóny benzoinu siamského a pižma. Zelený vetiver mu pak dodává nepochybný mužský dotek.
Chcete gentlemanskou vůni? Tak tady ji máte. Když si představím muže, sedícího v koženém křesle, v jedné ruce sklenka koňaku, v druhé ruce doutník, na sobě smoking, voní z něj právě tento parfém. Vůně je těžší, ideální tedy k zimním měsícům či pozdním večerům. Vůně velmi připomíná cedrové dřevo či ořezané tužky. Je velmi originální a poměrně neznámá. Určitě s ní kdekoliv příjemně překvapíte.
Hlava: Paprika, fialka, břečťan
Srdce: Elemi, benzoin, fíkovník
Základ: Pižmo, kadidlo, vetiver, vanilka
Hugo Boss Orange toaletní voda (Adamův tip)
Této pánské vůni vévodí nóta vanilky, podtrhující pohodového optimistického ducha, který provází celou značku. Pro zdůraznění mužnosti je vůně obohacena lahodnými dřevitými tóny, které u pánských vůní najdeme především v základu, zde však neobvykle provází celou kompozici. Výsledkem je vůně jako stvořená pro přátelskou a pohodovou atmosféru – takovou, jaká vždy panuje ve společnosti muže Boss Orange.
Po dlouhá léta byla mou nejoblíbenější vůní. Stávající přítelkyni se bohužel nelíbí, tak jsem od ní upustil. Každopádně ale vůni doporučuji k vyzkoušení, jiným ženám se velmi líbí. Hlava trošku agresivnější, ale po jejím odeznění už cítíte jen svěží, energické tóny.
Obecně řečeno, pokud chcete sázet na jistotu a nebaví vás zkoušení desítek druhů různých vůni, doporučuji jakoukoliv vůni od Hugo Boss. Jsou snadno rozpoznatelné a voní skvěle. Například Hugo Boss The Scent či Hugo Boss Bottled No.6.
Hlava: Koriandr, červené jablko
Srdce: Kadidlo, sečuánský pepř
Základ: Vanilka, santálové dřevo, olivovník
Calvin Klein Eternity Man toaletní voda (Lukášův tip)
Vůně charakterizuje ducha dnešního muže, něžného, oddaného a zároveň rafinovaného a silného. Vůně je výrazem vitality a sebejistoty, což charakterizuje citlivost nynějšího muže. Klasická osvěžující vůně, opájející a výrazně mužská, energická s teplou notou lesa. „Přál jsem si stvořit vůni pro muže, jenž vede moderní život s tradičními hodnotami. Vůně Eternity for men byla vytvořena pro moderního, rozhodného muže s přirozeným smyslem pro styl.“ – Calvin Klein.
V současnosti jedna z nejoblíbenějších vůní. Hodí se spíše pro mladší muže. Má velmi dlouhou výdrž. Zajímavá je právě ve volbě tónů. Zatímco ráno bude velmi sladké, večer bude velmi kořeněný 🙂
Hlava: Mandarinka, levandule, zelené byliny
Srdce: Jasmín, bazalka, pelargónie, šalvěj
Základ: Santálové dřevo, vetiver, růžové dřevo, ambra
JOOP! Homme toaletní voda (Adamův tip)
Joop! Homme je vyjádřením mužské smyslnosti. Je plná fascinující originality a kontrastů. Oslavuje všechny aspekty mužské osobnosti. Smyslná, vysoce kreativní, expresivní vůně. Pod vyrovnaným povrchem doutná mohutný oheň.
Toaletní voda značky JOOP! je oblíbená především kvůli své nízké ceně. Mnozí tak na ni zanevřeli právě proto, že je až příliš levná (což v někom může evokovat nekvalitní produkt). Nekvalitní však rozhodně není. Vzhledem se nenechte zmást, jedná se o pánskou vůni. Na druhou stranu, pokud u vás žena stráví noc a nemá se čím ráno navonět, toto by kvůli sladší vůni byla pravděpodobně její volba. Hodí se spíše pro mladší muže.
Hlava: Mandarinka, citron, pomerančový květ, bergamot
Srdce: Jasmín, konvalinka, heliotropin, skořice
Základ: Vanilka, tonka, pačuli, santal
Pasha de Cartier Edition Noire toaletní voda (Adamův tip)
Cartier Pasha Edition Noire vám přináší svěžest čerstvého ovoce. Podmanivé aroma zvýrazňují mužnost a charisma. Městské opojení toaletní vody pro muže, jenž se vyznačuje plyšovou a teplou esencí, jejíž součástí je cedr a jantar.
Mužná, charismatická vůně, ideální na jaro, podzim a zimu. Vůně není pro každého, jednoznačně vybočuje z řady jednotvárných pánských vůní, na které narazíte kdekoliv. Já si ji jednoznačně zamiloval. Cartier tak předvedl, že umí nejenom doplňky v podobě hodinek, brýlí či náramku, ale že i ve světě milionu vůní se velmi dobře vyznají.
Hlava: Pomeranč, máta, kmín, anýz
Srdce: Koriandr, cedrové dřevo, jantar
Základ: Ladánum, santálové dřevo, pačuli, větvičník slívový
Mezi další parfémy, jež mohu doporučit, patří například Yves Saint-Laurent L’Homme Parfum Intense, Michael Kors for Men, Giorgio Armani Acqua di Gio Pour Homme, Bvlgari Aqua Pour Homme či Versace Pour Homme.
Korekce: Štěpán Vondráček