Sans Forgetica aneb jak si lépe zapamatovat poznámky

2

Dnešní článek je o fontu, tedy písmu. Proč by vás něco tak obyčejného, jako je font, mělo zajímat? Důvod je prostý. Tento font chce výrazně ulehčit zapamatování jakéhokoliv textu. Jak toho chce docílit?

Font Sans Forgetica vynalezl Královský technologický institut v Melbourne, v čele s věhlasným typografem Stephenem Banhamem. Jedná se o font cíleně navržený pro to, abyste čtený text nezapomněli. Písmo bylo vytvořeno za pomocí poznatků z psychologie i designu. Vychází z principu „desirable difficulty“, neboli žádoucí obtížnost. K procesu učení se přidá jistá překážka, podporující hlubší kognitivní zpracování, což vede k lepší retenci informací. Zjednodušeně, font není nejsnadněji čitelný, a člověk tak stráví více času nad jeho čtením, čímž by měl docílit i lepšího zapamatování daného textu.

Typické fonty jsou příliš podobné, a tak je jen zběžně prohlédneme, což na naši paměť nemá výrazný vliv. Pokud je však font příliš jiný, náš mozek jej nedokáže zpracovat, a tak opět žádná paměťová stopa nevzniká. Sans Forgetica je přesně uprostřed. Cíleně porušuje pravidla vnímání, aby vytvořila co možná nejsilnější paměťovou stopu.

Písmo, které nezapomenete

Sans Forgetica je zjevně tak trochu jiným fontem. To, proč se při jeho čtení mozek více zapojuje, je způsobeno dvěma prvky, kterými je font tvořen. Prvním z nich je obrácená kurzíva. Tento nekonvenční prvek byl vybrán právě proto, že je mozek až přiliš zvyklý na písma, která jsou nakloněna směrem vpravo. Běžně se tato kurzíva totiž využívá snad jen v mapách, kde označuje řeky. Druhým prvkem jsou mezery, které se nacházejí v jednotlivých písmenech. Tyto mezery obět boří určité představy mozku o fungování písma. Lidé totiž písmo vnímají podle obrysu, ne podle písmena jako takového. Určitě znáte optický klam se třemi vyříznutými kruhy, jejichž vyříznuté části tvoří vlastně neexistující trojúhelník, který však stále vnímáme, i když tam není. Mozek tedy font zpracovává a mezery v písmech vyplňuje. Tento extra krok však zapříčiní, že mozek zapojujeme při čtení mnohem více, a tak si také mnohem více zapamtujeme.

Sans Forgetica v praxi

Vědci z Melbourne už samozřejmě hypotézu o kvalitě svého nového fontu testovali. Font byl v laboratořích univerzity testován na stovkách studentů. Výsledkem bylo potvrzení, že písmo je čitelné a přitom pomáhá s lepším zapamatováním čteného textu.

Font je k dispozici ke stažení zdarma, a tak jej můžete k učení využít i vy. Doporučujeme jej však využívat pouze na to nejdůležitější. Jak víme, mozek se dokáže rychle adaptovat, a pokud byste používali už jen toto písmo, časem by vašemu mozku přišlo jako každé jiné.

Předchozí článekPánské střihy
Další článekReceived Pronunciation – mluvte jako šlechta
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here