Jak žehlit košile

5

Žehličku naplnit vodou, strčit do zásuvky, zvolit teplotu a žehlíme. Je to ale skutečně tak jednoduché? S přibývajícím počtem košil ve vašem šatníku nejspíše zjistíte, že někdy je to opravdu problém a některé košile zkrátka jednoduše vyžehlit nelze. Nebo ano?

Košile bez žehlení

Pokud žehlíte neradi, zaujmou vás tyto dva typy košil s nežehlivou úpravou:

 1. Non iron – Košile se při správné péči a běžném nošení nemusí žehlit
 2. Easy iron – Košile jsou snadno žehlivé

U první z variant se ještě můžete setkat s přídomkem ultimate, která ještě více podtrhuje nemačkací vlastnost košile. Nežehlivé košile samozřejmě žehlit můžete, pokud s vzhledem nejste spokojeni, nic se jim nestane.

Žehlení se také můžete vyhnout pomocí dvou pomocníků do domácnosti. První z nich je žehlící robot. Ten připomíná panáka, kterého oblečete do košile a on už se o zbytek postará. Druhou, modernější možností je LG Styler. Mnohé určitě odradí vysoká cena, za bezmála 50 tisíc však dostanete přepychovou budoucnost v podobě krásného parního osvěžovače oděvů.

Praní

Aby se košile při praní co nejméně zmačkala a měli jste následně při žehlení co nejméně práce, dodržte následující body:

 1. Pračku neplňte k prasknutí
 2. Pro praní vyberte program na jemné prádlo
 3. Košili po praní neždímejte, pověste na kvalitní ramínko a narovnejte
 4. Popřemýšlejte nad pračkou s parní funkcí, která zanechává oblečení výrazně méně pomačkané. Srovnání praček s parní funkcí je k dispozici například na portálu Vybero.cz

Žehlení

Pro žehlení si připravte tři základní pomůcky. Žehličku, žehlicí prkno a čistý kapesníček či látkový hadřík. Žehlička je zde často kamenem úrazu a důvod, proč vám žehlení nejde od ruky. Žehlička by měla být napařovací, měla by mýt dostatečný příkon (nad 2 000 W) a hlavně dostatečný parní ráz (nad 50 g/min). Žehlicí plochu i žehlící prkno byste měli udržovat v naprosté čistotě, jinak riskujete zničení košile. Žehlící prkno si pořiďte co nejširší, budete tak moci žehlit větší plochu.

 1. Aby se vám lépe žehlilo, je dobré, aby byla košile dostatečně vlhká. Buď tedy můžete žehlit v době, než se na ramínku usuší, anebo ji navlhčete. Žehličky mají funkci rozprašovače, někteří případně používají rozprašovač samotný. Mě však rozhodně nejlépe funguje použít látkový hadřík.
 2. Hadřík položte na košili a žehličkou přes něj přejeďte. Košile nasákne vlhkost a záhyby se budou výrazně lépe žehlit. Hadřík po každém přejetí košile opět namáčíme a pokládáme na další část košile. Navlhčenou část košile žehlíme do sucha, pomoci si můžeme i parním šokem, což je jednorázové vypuštění většího množství páry po stisknutí tlačítka na žehličce, sloužící k vyžehlení i těch největších záhybů. Žehlíme zásadně tím, že tlačíme na zadní část žehličky, nikdy ne na přední, jinak vám budou vznikat nové záhyby.
 3. Začít můžeme u rukávů. U rukávů rozepínáme knoflíček a nikdy nežehlíme rohy, nechceme vytvořit puky jako na kalhotách. Nikdy nepřejíždíme přes knoflíky ale opatrně kolem nich. Z límce nejdříve vyndáme výztuže a žehlíme jej rovně, nebojíme se přitlačit. Hrudní a zadní část žehlíme tak, že zapneme horní knoflíček a prkno doslova oblékneme do košile.
 4. U zvláště problémových košil, které se vám dokážou zmačkat i tím, že jen visí na ramínku, doporučuji jedno žehlení večer před a jedno ráno před jejím nošením. Zároveň však doporučuji neoblékat košili těsně po žehlení, 10 minut ji nechte vychladnout na ramínku, vlákna se zpevní a košile tak bude ještě rovnější.
https://www.youtube.com/watch?v=l7DqqQXwX0w
Reklama

5 KOMENTÁŘE

 1. Tenhle web s každým dalším článkem ztrácí na atraktivitě a dojmu exkluzivity. Jsou nám totiž dva a nevíme, jak se žehlí košile. Škoda, jak dopadli Muži v Česku, protože přijatelných alternativ je zoufale málo.

  • A o čem by se vám líbil článek? Ono při počtu více než 300 článků už tu jsou informace od diplomacie přes podnikání až k volnému času, jsou tu témata na hodiny čtení. Když nadhodíte nějaké zajímavé téma, které ještě zpracované není, určitě se mu pánové budou také věnovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here