Pánské boty se skrytým klínem

3

Většina z nás si u slova podpatek představí elegantní botky, které podtrhují krásné ženské linie. Původně však podpatky byly určené výlučně pro pánskou obuv. Dnes si pánové mohou zakoupit boty s klínem, který jim přidá několik centimetrů na výšce. Pokud si chtěji pomoci ještě víc, volí elevator shoes, tedy boty, které mají uvnitř skrytý podpatek.

Podpatek či klín

Oxfordky, Derby i spousta dalších pánských bot stále mají malý podpatek, kterému se také říká klín. Podpatek sloužil u tradiční pánské obuvi při jízdě na koni. Vznikl v Persii, kde bylo jezdectví jedním z pilířů bojového stylu. Když se voják postavil, aby mohl vystřelit z luku, podpatek mu zajistil stabilní postoj ve třmeni.

Časem se však podpatek stal symbolem statusu mezi aristokraty. Trochu ironicky jej nosili právě proto, aby svému vzhledu dodali na maskulinitě (právě proto, že byly podpatky tak oblíbené u vojáků). Podpatky nebyly praktické pro manuální práce, a právě proto si jej mohli dovolit nosit jen šlechtici. Spousta z nás si vybaví typický obraz slunečního krále Ludvíka XIV, který byl známý i pro svou zálibu ve vysokých podpatcích.  Ludvík měřil pouze 1,62 metru, a možná i to bylo jedním z důvodů, proč nosil podpatky ve výši 5 až 13 centimetrů. Tedy podpatky, za které by se nemusela stydět žádná žena. Pak ale přišel Napoleon, a ten podpatky zakázal úplně. Netrvalo tak dlouho, a pánské podpatky byly minulostí. Naštěstí se vrátily zpět, a to nejen z důvodů estetických, ale i čistě praktických.

Podpatky dnes u mužů mají zhruba 2,5 centimetru. O něco výše se pak pohybují podpatky u kovbojských bot a o něco výše poté boty taneční. Dnešní malý podpatek nejen, že u mužů zkrátka dobře vypadá (vyšší výška je vždy plus), ale jelikož chodíme patou napřed, podpatek chrání zadní část boty od přílišného opotřebení.

Skrytý klín

Chybí vám několik centimetrů k tomu, abyste se cítili opravdu sebevědomě a dobře? Volbou by mohly být boty se skrytým klínem, tzv. elevator shoes. Navenek vypadají jako běžné boty, uvnitř boty je však zabudován zpevněný klín, který může měřit až 4 cm. Zvenku boty mají klasický podpatek o dalších až 3 cm. Celkem tak můžete ke své výšce přidat 7 centimetrů, které už jsou celkem znát. A nejen to, vyšší podpatek zlepšuje váš fyzický postoj, což, pokud se běžně hrbíte, vám může ještě další centimetr přidat. V dnešní době však naštěstí už nemusíte obětovat skvělý vzhled při hledání bot se skrytým podpatkem. Vypadají diskrétně a stále dobře.

Dopham’s

Takové boty u nás prodává Dopham’s, a na jejich e-shopu aktuálně mají Oxfordky i Derby v různých barvách i variantách, včetně bot neformálních na volnočasové nošení. Pokud máte třeba ve vztahu s partnerkou podobný vzrůst, určitě jste si stihli povšimnout, že třeba plesy, kde si partnerka bere podpatky, mohou být pro vás problém. Co si budeme nalhávat, zkrátka vždy vypadá lépe, když má muž alespoň o několik centimetrů navíc. A v tom by mohli elevator shoes pomoci třeba i vám 😊. Boty jsou ručně vyráběné z kvalitní hovězí kůže a komponentů pocházejících výlučně z evropských zemí.

Jak vznikl nápad na boty Dopham’s?

Nápad na tyto boty vznikl před několika lety u manželů Do Phamových (zakladatelé Dopham’s). Tento manželský pár od sebe dělí asi pěticentimetrový výškový rozdíl. Víťa je sice z dvojice ten vyšší, ale na plesech, svatbách a při dalších významných událostech, kdy se Daja nemohla ani nechtěla vyhnout podpatkům, se však necítili příjemně. První boty vznikly ještě kutilskou snahou manželského páru, který do běžných společenských bot vložil vysoký klín z pěti slepených vložek. Svůj účel tento prototyp sice splnil, nicméně boty nebyly nijak pohodlné a dlouhodobé nošení nepřicházelo v úvahu. Z toho důvodu se Do Phamovi později obrátili na ševce, se kterým vytvořili první funkční boty se skrytým klínem. Po několika letech testování a nošení se pak rozhodli rozjet výrobu těchto bot a nabídnout je i na český trh všem mužům, kterým by se tyto boty mohly hodit.

Pro koho jsou boty určeny?

Boty se skrytým klínem jsou určeny nejen mužům menšího vzrůstu, ale i vyšším mužům, kteří by je samostatně sice nepotřebovali, ale vzhledem k tomu, že mají vysoké partnerky, tak by tyto boty mohli ocenit. Každopádně boty se skrytým klínem jsou skvělým doplňkem, které vám přidají několik centimetrů navíc a opticky prodlouží vaše nohy. Díky tomu si je mohou tak pořídit bez ohledu na výšku všichni muži, kteří chtějí osvěžit svůj outfit.

Boty se skrytým podpatkem budete buď milovat a nebudete si bez nich moci představit vycházku ven anebo zkrátka nebudou pro vás. Ať už na elevator shoes pohlížíte jakkoliv, je skvělé, že má zde každý muž možnost přidat si pár centimetrů k dobru. Jediný, kdo si všimne, že tyto boty máte na sobě, budete pravděpodobně jen vy, a v závislosti na tom, jak pohodlně se v nich budete cítit při každodenním nošení, mohou být must-have módní volbou, pokud potřebujete být o kousek vyšší.

 

 

Reklama

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here