Na co koukat: Downton Abbey

2

Láká vás Anglie na počátku 20. století? Máte rádi zvučný britský přízvuk a vytříbenou slovní zásobu? Nebo máte rádi romantické zápletky a dobrodružství? Anebo máte snad rádi pořádné drama, kdy nemáte ponětí, co se stane dále? To vše vám Downton Abbey splní. Ne nadarmo je totiž seriál nazýván jedním z nejlepších britských dramat všech dob.

downton3

Sériál Downton Abbey (Panství Downton) se odehrává v Anglii na počátku 20. století. Na Downtonu žije už po mnoho generací nejen šlechtická rodina Crawleyových, ale také i její služebnictvo. Vyprávění tak není soustředěno jen na vyšší třídu, ale také na někdy poněkud úsměvné problémy služebnictva, jejich plány, sny a intriky.

Někteří ze služebnictva jsou rodině věrni a službu na Downtonu berou jako svůj životní úděl, jiní jako pouhou zastávku na cestě za lepší budoucností. Zatímco služebnictvo zná spoustu rodinných tajemství, panstvo o svých zaměstnancích neví skoro nic. Oba světy tak žijí vedle sebe, ale zároveň jsou na sobě závislé.

downton2

Za celkovou autenticitu můžeme vděčit samotnému spisovateli Downton Abbey – Julian Fellowes je totiž lord, a s psaním dobových divadelních her, filmů a seriálů má již bohaté zkušenosti. Mimo jiné napsal například vynikající drama Gosford Park či scénář k muzikálu Mary Poppins. Celkově mu jeho práce přinesla 19 různých ocenění a 31 nominací. Za Gosford Park dokonce dostal v roce 2002 Oscara.

Seriál Downton Abbey je tak jeden z jeho novějších počinů. Vysílat se začal v roce 2010 a má šest řad. Mezi každou řadou je také Vánoční speciál. Tím také bude seriál letos končit, na 25. prosince je naplánováno finále celého seriálu.

downton4

Dějově seriál začíná v dubnu 1912 (a končí v roce 1926), v den, kdy došlo k potopení Titanicu. Tato zpráva rodinou Crawleyových pekně otřese, jelikož na palubě byl také snoubenec nejstarší dcery hraběte z Granthamu, čili budoucí dědic. A tak se musí najít dědic nový. Toho naleznou v příbuzensky poměrně vzdáleném Matthewovi Crawleymu. Ač je má ušlechtilé jméno, způsoby ne. Proč taky, když je pouhým právníkem v Londýně. V zájmu zachování dědictví v jedné rodině by Robert Crawley chtěl, aby si Matthewa vzala Lady Mary (nejstarší dcera). Jenže jak už tomu tak bývá, ta si do vztahů od rodičů moc mluvit nenechá a Matthewa si brát nechce. Co tedy bude dál?

V seriálu je velké množství postav, a tak vám možná chvíli potrvá, než se rozkoukáte a pořádně zjistíte kdo je kdo (což tak těžké není, jelikož jednotlivé postavy jsou výrazně odlišeny jak vizuálně, tak svými postoji). Herecké obsazení je vynikající. Hugh Bonneville (v roli Roberta Crawleyho, hraběte z Grantamu) a Elizabeth McGovern (jeho žena) zvládají své role skvěle, třešničkou na dortu je pak Michelle Dockery (Lady Mary), nad jejímž hereckým výkonem nelze než smeknout a tleskat. Za tuto roli dostala v roce 2013 Zlatý Globus. Zapomenout také nesmíme na úžasnou Maggie Smith (matka Roberta Crawleyho), která svým postojem dokáže skvěle pobavit pokaždé, kdy v seriálu promluví.

Rozdělení postav do dvou vrstev umožňuje vytvoření promyšlené sítě příběhů a jednotlivých dějových linek. Většina z postav nachází svůj odraz ve druhé vrstvě, tento zrcadlový princip dává možnost zobrazit dvě odlišné reakce na jedinou životní situaci. V průběhu seriálu je také velmi zajímavé sledovat, jak se bariéry mezi jednotlivými společenskými vrstvami pomalu hroutí. Co bylo tabu, už není.

downton5

Nebudeme si nic nalhávat, Downton Abbey je v současné televizní špičkou v historických dramatech. A tak by bylo škoda, kdybyste si nechali tento skvělý seriál ujít. Málokteré televizní či filmové dílo totiž dovedlo s takovou pečlivostí, uvěřitelností  a přesností vyobrazit svou dobu tak, jako právě Downton Abbey.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here