Report z Havana Club Grand Prix 2015

0

Světová barmanská soutěž s chutí rumu, vůní doutníků a atmosférou temperamentního kubánského večírku. Jak bychom si takovou akci mohli nechat ujít?

Ve čtvrtek 12. listopadu proběhl 9. ročník soutěže profesionálních barmanů jménem Havana Club Grand Prix. Důvodů, proč jsme se jí účastnili bylo hned několik:

  • drinky zdarma (a že jich nepadlo málo!)
  • společnost krásných slečen
  • skvělá zábava
  • lahodné občerstvení (od vynikajících burgerů po skvělé vege jídlo)
  • měli jsme VIP vstup 😀

Tak jsme na akci šli. A lítost by zde nebyla na místě, protože se akce vážně povedla. Ale hezky popořadě, o co tedy vlastně šlo?

Kvalifikace

Před samotnou soutěží proběhla kvalifikace, ta nebyla veřejně přístupná. Z té pak postoupilo 8 barmanů do finále. Kvalifikace se účastnila i jedna barmanka – Lucie Bajánková, ta bohužel nepostoupila, a tak bylo ve finále pouze mužské osazenstvo.

Finále

Finále se konalo ve čtvrtek 12. listopadu od 18:30 v Radlické kulturní sportovně (tu můžete znát například jako místo konání akce Pop Up Gentleman). Přišli jsme něco po sedmé, a akce už jela v plném proudu.

Všech 8 finalistů jeden po druhém míchali odborné porotě  své vlastní drinky – jediným kritériem samozřejmě bylo použití bílého rumu Havana Club. Na umíchání koktejlu měl každý soutěžící 12 minut. Spousta lidí by mohlo říci, že to je času opravdu přehnaně moc. I já si to myslel. Opak byl však pravdou a všem soutěžícím trvalo dobrých 7-10 minut umíchat tři kokejly (pro každého porotce jeden). Na druhou stranu, pokud jste na takové soutěži, tak si dáte sakra záležet, aby to byl ten nejlepší kousek, co jste kdy umíchali. Dva nejlepší barmani totiž pojedou Českou republiku reprezentovat na Kubu.

1

Po tom, co všichni soutěžící odprezentovali své drinky porotcům (a porotci se šli radit) přišel čas nás, návštěvníků. Každý barman totiž mohl vyhrát jednu ze dvou soutěží – buď přesvědčit porotce, o tom, že ten nejlepší drink namíchali právě oni, nebo o tom samém přesvědčit nás diváky. Každý návštěvník dostal žetonky, a ty pak vhodil tomu barmanovi, jehož drink mu nejvíce chutnal.

Všichni barmani se tak odebrali ke svému pultu a začali míchat přesně ten stejný drink, který prezentovali předtím porotcům. A my nyní v roli porotců poslušně chodili od jednoho drinku k druhému, abychom vybrali toho nejlepšího. Proč taky ne, když všechny drinky byly zdarma! K našemu bujarému degustování nám hrála v rytmu kubánských písní živá kapela Maradona Jazz.

A jak to tedy dopadlo?

Jako diváci jsme zjistili, že bychom klidně mohli s trochou nadsázky býti odbornou porotou také, jelikož jsme si jako vítěze vybrali toho samého barmana, kterého si vybrala i porota. Výhercem se stal Miloš Danihelka z LʼFleur, a jelikož vyhrál obě soutěže, mohl si vybrat, s kým pojede. Miloš svůj drink pojmenoval Temperamento.

Tento drink je založen na tříletém Havana Clubu, čerstvé limetkové a citronové šťávě, domácího banánového sirupu, tinktury Habana (Havana, Pernod Absinthe, grilovaná paprika, růžový pepř, fenykl, anýz, oregano, tymián a chilli). Tedy na podstatně více ingrediencích, než si pravděpodobně děláte doma vy, nebo který si necháte míchat v normálním baru.

A musíme uznat, tento drink byl opravdu vynikající. Hlasovali jsme pro něj i my.

Akce byla tedy podle nás velmi vydařená. A abychom toho neměli málo, na rozloučenou jsme ještě dostali falšku Havana Club zdarma 🙂

Obrázky: Atbars.com, HCGP.cz, více fotografií na Facebooku Havana Club

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here