7 návyků, které by si měl osvojit každý gentleman

9

Správný gentleman by měl znát určitá pravidla a zvyklosti. Jenže gentleman není pouze jakási image, je to spíše životní styl. Jestli se muž ve společnosti chová galantně, ale jakmile přijde domů háže do sebe slivovici a řve na rodinu, není to gentleman, i když tak v rámci společnosti může vypadat. Gentleman je gentlemanem neustále. Některé věci by tedy měl nejen znát, ale měl by je dělat automaticky, podvědomě. A proto vám přinášíme 7 návyků, které by si měl osvojit každý gentleman.

1. Knoflíčky, knoflíčky, knoflíčky.

Sedáte si, rozepněte si u saka knoflíček. Vstáváte, knoflíček zapněte. Jedna z věcí, kterou byste měli dělat naprosto automaticky a bez zamyšlení. Pokud si nejste jisti, které knoflíčky se zapínají (respektive rozepínají) a které ne, což může být problém zvláště u dvouřadých sak, podívejte se na náš článek Trable s knoflíky.

Nevíme, čím to je, ale muž zapínající si knoflík u saka působí velmi pozitivním a dominantním dojmem. Tedy, jen v případě že ten knoflík nebudete na saku lovit a na třetí pokus ho strkat do dírky.

2. Vázání kravaty

Jako správný muž byste měli vědět, jak uvázat alespoň dva různé kravatové uzly bez návodu z Youtube nebo s pomocí táty či protějšku. Vázání kravaty totiž může být ošemetné. Každá má jinou délku, jinou šířku. A tak i když víte naprosto přesně, jakým způsobem kravatu uvázat, často se stává, že ji uvážete moc na krátko anebo vám bude viset až ke kolenům. A teď si představte, že bez pomoci vázat kravatu ani neumíte. To se pak lehce může z vázání kravaty stát nejdelší část ranního vstávání.

Ty nejzajímavější a nejoblíbenější uzle najdete v naší sérií návodů Kravato-uzlový speciál.

3. Vždy včas.

Správný muž by nikdy neměl přijít pozdě. Ukazuje to neúctu k osobě, se kterou se máte sejít. Dokonce se nehodí ani chodit přesně na čas. Dle události je vhodné přijít minimálně 5-15 minut předem. A co že budete čekat? Lidé vaši snahu i péči ocení. Pokud vás zastihne dopravní zácpa, aspoň (s trochou štěstí) budete na místě akorát.

A čas, který strávíte čekáním můžete využít i produktivně. Přečtěte si noviny, vyřiďte si e-maily (abyste pak s tím neotravovali při schůzce) nebo prostě vypněte. Pozorujte ostatní, poslouchejte okolí. No není to krásné na chvíli zvednout oči od telefonu?

4. Nadávky na minimum.

Gentleman zkrátka nenadává. Samozřejmě je rozdíl v tom jít do hospody na fotbal nebo do Rudolfina na Filharmonii. Jako správný muž byste měli dokázat vyjádřit jak své myšlenky, tak své emoce bez použití jakéhokoliv vulgarismu. A věřte mi, že to jde. Mluva na úrovni vás bude nejen činit na pohled intelektuálnějším, ale také vám při hádkách může hodně pomoci. Většina lidí má totiž tendenci se hádat dost agresivně. Zkrátka buďte asertivní, vyložte své argumenty a nechte je vymáchat se ve svých nadávkách. Nakonec si budou připadat blbě akorát oni.

Kromě nadávek také omezte používání termínů, u kterých si nejste jisti, co znamenají. Jen málo věcí z vás udělá většího hlupáka, než špatné používání termínů. Radši buďte tichý chytrák než hlasitý idiot.

5. Žena má navrch.

Gentleman je tak trochu feminista. Nelekejte se. Feminismus je bohužel v poslední době hodně zaměňován s misandrií (nenávist k mužům; muži jsou opovrženíhodní, méněcenní). Jediným úkolem feminismu je rovnoprávnost žen. Žádný muž by ženu neměl brát jako méněcennou. Z jistých hledisek by měla být žena s mužem rovnocenná a z jiných může být lehce nadřazená.

Když třeba vejde žena do místnosti, měl by muž vstát (nutnost však pouze při formálnějších záležitostech). Muž by se měl ženě představovat první, měl by jí pomoci si sednout. Zaplatit za ní útratu. Při odchodu by měl pomoci s obléknutím svrchní části oděvu. Při chůzi by měl muž chodit po levé straně, žena po pravé. Pokud je však jedna ze stran výhodnější (z jedné strany je například silnice), muž by měl zabrat tu méně výhodnou. Držte deštník, nabídněte pomoc s taškou. Podržte jí dveře, nechte jí vejít (neplatí u vchodu do veřejného podniku, tam by měl muž vždy vstupovat první). Podporujte ji, respektujte ji. A hlavně si nenechte nakecat, že zvláštní zacházení není potřeba 🙂

6. Hlavu nahoru, ramena dolů.

Jsme sakra chlapi, tak musíme taky tak vypadat. Sebevědomí je půlka úspěchu. Nekoukejte se do země, zvedněte hlavu, ramena dejte dolů, narovnejte se, lehce vypněte prsa a pochodem vchod. Možná se budete divit, ale jen způsobem, jakým chodíme, můžeme velmi jasně dokázat jak sebevědomí, tak i ostýchavost.

Určitě jste zažili moment, kdy kolem vás prošla nějaká slečna, které byla sice minimálně tak pěkná, jako spousta dalších slečen, ale u této jste si prostě řekli „Wow!“. Tak rozhodně to nebylo proto, že tupě civěla na svůj telefon, byla shrbená a div v těch botách na podpatku, ve kterých neumí chodit, nespadla.

7. Buďte vždy nejlepší verzí sebe samého.

Nikdo není perfektní, pod pozlátkem úsměvů a obleků se skrývá obyčejný muž, který se vší silou pouze snaží být milý, lidský a slušný. Pravý gentleman zná své limity a snaží se je zvětšovat. Zlepšit sám sebe a pomoci druhým kdekoliv, kde může. Najděte své největší kvality a pracujte na nich. Najděte vaše slabiny a pracujte na nich. Zlepšete sami sebe.

Pravé tajemství gentlemanského bytí je v tom být sám sebou. Gentleman se netváří, že je gentleman. Neříká druhým lidem, že je gentleman. Gentleman prostě gentlemanem je.

9 KOMENTÁŘE

  1. Pěkný článek, díky za něj!

    Jen bych se chtěl zeptat, není ten ilustrační obrázek špatně? Žena je na méně výhodné pozici
    1. Je vlevo
    2. Je blíže silnici

    Předem díky za odpověď 🙂

  2. Velmi dobře napsané. Díky za pěkný, pravdivý a stále aktuální článek. Není nad to, když tyto zásady předávají už otcové svým synům, a to slovem i osobním příkladem. Když pak kluci klepou na dveře dospělosti a jsou z nich mladí gentlemani, je to síla. Vážím si toho, že mně tohle všechno učil můj táta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here