Power Tie

6

Power Tie je označení pro širokou kravatu výrazně červené či modré barvy, vázanou stylem Double Windsor. Platí zde pravidlo “Čím jednodušší, tím lepší”.

Power Tie jako symbol moci

Power Tie je oblíbená především v politických kruzích. Zvláště pak v Americe, kde ji mezi zákonodárci nosí téměř každý – od těch nejvlivnějších politiků, jako jsou např. Barack Obama, Donald Trump, George Bush, Rand Paul, až po méně vlivné.

Z našich politiků si vybavím pouze jediného nositele, a to Václava Klause staršího. Pokud se však zamyslíte, možná přijdete i na nějaké další české politiky, jež tyto kravaty nosí.

Účelem nošení této kravaty je ukázat, kdo je tady pánem. A tato psychologie funguje velmi dobře. Právě vzhled politika je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou rozhodnout o tom, jak dlouhá a úspěšná jeho kariéra bude.

Ne náhodou jsou lidé ve Spojených Státech ohledně nadcházejících voleb tak nadšení – miliony lidí se aktivně účastní předvolebních kampaních a své nadšení dávají najevo jak na veřejnosti, tak na internetu. Viděli jsme snad něco takového u nás v ČR? Ne. U nás totiž lidé k politikům nemají tak vřelé (někdy až fanatické) vztahy, jako právě v Americe.

Čím to je? Je to právě budováním image politika. Máte dojem, že máme u nás v politice někoho, o kom si myslíte, že by mohl sám jako jedinec něco změnit? V dnešní době politik nepotřebuje znalosti ani dlouhodobou praxi k tomu, aby ve volbách uspěl. Stačí peníze, dobrá image a tým marketingových poradců. Chytrý politik si navíc vezme i Power Tie. 🙂

Jak vypadá Power Tie

Power Tie je obvykle bez vzorku, nenápadný vzorek (proužky, puntíčky) však nevadí. Jakákoliv kravata s identifikovatelným vzorkem (značka dolaru, koruny, caduceus) je však velkým krokem vedle. Kravata se vždy nosí v kombinaci s bílou košilí a tmavým (navy/černým) oblekem.

Důležité je, aby šlo o kravatu kvalitní. Sázejte proto na italské hedvábí, žádný šunt z polyesteru. Kvalita materiálu kravaty je poznat na první pohled, proto se nezdráhejte investovat do dražšího kousku. Stejně tak by měl být kvalitní i oblek. S levným konfekčním oblekem a kravatou z Kiku chtěného vzhledu opravdu nedocílíte.

Červená

Není náhoda, že tolik vlivných osobností nosí právě červenou kravatu. Červená barva podtrhuje sílu, moc a vášeň. Je to barva agresivní, dáváte s ní ostatním najevo, že si s vámi nemají zahrávat.

Odstín je důležitý. Kravata by neměla být ani moc tmavá, ani moc světlá. Zatímco s odstínem burgundy můžete vytvořit konzervativnějšího, vyrovnanějšího dojmu, s červenou s odstínem lehce do růžova pak můžete zdůraznit svou hravost a kreativitu. Ani jedna však nebude tou pravou power tie. Její odstín by totiž měl ležet někde v pomyslném středu mezi nimi.

Modrá

Modrá barva je ideální, pokud se svou kravatou nechcete vyslat špatný signál. Obecně platí, že se modrá ve dne hodí vždy a všude. Odstíny modré jsou uklidňující, přívětivé. Světlý odstín působí velmi jemně a mile, královská modř naopak vznešeně a vážně. Opět platí, že pokud si vezmete výraznou modrou, přidá vám na důležitosti a síle.

Korekce: Michal Marek & Štěpán Vondráček

Reklama

6 KOMENTÁŘE

 1. Hezký den, chtěl jsem se zeptat, jaký odstín kravaty modré volit k navy obleku? Snažit se trefit co nejvíc barevnou shodu? A jak je to v případe plesu a motýlku (taky s navy oblekem). Děkuji, Albert

  • Co se týče modré kravaty k navy obleku, buď se snažte o naprostou shodu (pro formálnější akce), anebo o kravatu naprosto jiného odstínu – k tmavému navy světlá kravata.

   Modrá barva obleku se na plesy příliš nehodí. Doporučoval bych spíše modrý smoking. Motýlek ideálně černý/modrý dle barvy klopy). Pokud se však jedná o ples malé formality (firemní, maturitní,…), nic modrým oblekem nezkazíte. Naopak si myslím, že v davech černých obleků vyniknete. V tomto případě si můžete dovolit s motýlkem lehce zaexperimentovat. Rozhodně bych se však vyhnul výrazným barvám.

 2. Dobrý den,
  mám otázku. Koupil jsem si oblek, hodně tmavě modrý – navy, řekl, bych že ještě tmavší. Něco jako má pan Obama zde: http://twogentlemen.cz/3047/power-tie/1366647545_president_barack_obama/

  A můj dotaz zní: hodí se k tomuto obleku tyrkysová kravata a tyrkysový kapesníček A NEBO šampaň kravata + šampaň kapesníček?

  Další dotaz je směřovaný na kapesník – ke kterým situacím se hodí a kdy si jej raději nebrat?

  A poslední dotaz – ke starému obleku jsem nosil vestu. K novému obleku bohužel vesta nebyla a i tak mám obrovský problém při mením vzrůstu sehnat schopné oblečení, aby pasovalo. Obleky nosím slim fit. Hlavně mi tedy jde o nějaké doporučení, kde nějakou fajn vestičku koupit i přes to, že nebude stejné značky jako tomu je u obleku?

  Někde jsem četl, že se k takové barvě obleku hodí béžová vesta a nebo vesta stejné barvy – což je prakticky nereálné sehnat. Musela by být přímo k tomu obleku. Nevíte o nějakém eshopu s vestami nebo případně nějaké alternativě ?

  Moc díky! Jinak chválim super blog.

  • V první řadě, mockrát děkujeme za chválu 🙂

   A k Vašim otázkám:

   1) Z teoretického hlediska se tyrkysová k navy modré hodí perfektně. Z praktického hlediska však musím podotknout, že tyrkysová se téměř nenosí a ani já sám ji nepovažuji za ideální barvu. Ať si ji budete brát nebo ne, zapomeňte, že kapesníček s kravatou by nikdy neměl mít stejnou barvu a vzor: http://twogentlemen.cz/2087/kapesnicek/

   2) Kapesníčky se hodí téměř vždy a všude. Pokud chcete dosáhnout formálnějšího dojmu, doporučuji styl skládání TV fold. Pokud naopak chcete dosáhnout uvolněnějšího dojmu, doporučuji styl puff. Doporučuji ho schovat do kapsy pouze v případech, kdy byste jeho nošením mohli někoho nevědomky urážet. Tím myslím případy, kdy jednáte s lidmi vyššího postavení, kteří jsou oproti Vám příliš underdressed (mají například džíny a trička).

   3) E-shopům bych se radši vyhnul, tyto věci je ideální řešit osobně. Doporučuji například obchody Pietro Filipi či T. M. Lewin.

 3. Děkuji za odpověď. Zkusím tedy mrknout do uvedených obchodů na vestičku. Jinak co se týče těch kapesníčků, tak proč se tyrkysová skoro nenosí ? Co je na ní špatně? Pokud má třeba i doprovod něco tyrkysového, mohlo by to dobře ladit a právě protože to není tolik obvyklá barva 🙂 Ale je to jen můj názor, zatím nic tyrkysového nemám a napadlo mě to jen z toho důvodu, že jsem viděl tyrkysovou krvatu a moc se mi líbila 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here