Pánské prsteny

1

Šperk, módní doplněk či symbol lásky s tisíciletou historií, i tak bychom mohli nazvat prsteny.

Historie

Historie prstenů je velmi rozsáhlá. Jejich prvopočátek se datuje tisíce let před naším letopočtem, kdy se prsteny dělaly z čehokoli, co se zrovna vyskytlo. Dřeva, trávy či dalších přírodních materiálů. S objevováním nových slitin a kovů se měnil i materiál prstenů. Nejrozšířenějším a nejoblíbenějším materiálem se stalo zlato. Například v dobách starověkého Říma už tamní ženy střídaly dva prsteny. Jeden zlatý, aby zapůsobily na veřejnosti, a druhý z kamene, na vykonávání domácích prací.

Postupem času se ze symbolu lásky stal také užitečný prostředek sloužící k „podpisu“ lidí. Pečetní prsteny měly největší rozmach ve středověku, kde kromě uznávaných pánů, šlechticů, mělo prsteny i měšťanstvo. Na pečetních prstenech se nejčastěji vyskytovaly monogramy či erby rodin. Ojedinělostí byl třeba prsten, na který si nechal řezník vyobrazit kromě iniciál svého jména také hlavu býka. V dnešní době prsteny slouží zejména jako módní doplněk a jako symbol lásky.

Nošení prstenů

prsten2

Nejdříve musíme rozlišit, o jaký prsten se vlastně jedná. Pokud máme na mysli snubní prsten, tak ten se vždy nosí na prsteníčku levé ruky. Toto pravidlo pochází ze starověkého Egypta, kde se tradovalo, že tímto prstem prochází žíla, která vede až k srdci. Pravidlo se dochovalo až do dnešní doby, avšak můžeme nalézt výjimky, kdy se snubní prsteny nosí na prsteníčku pravé ruky (např. Norové či Němci). Pokud chceme nosit ostatní pánské prsteny, tak ty nejčastěji nosíme na prsteníčku pravé ruky nebo na prostředníčku.

prsten3

Pánské prsteny jako módní doplněk

V dnešní době existují dva tábory s rozdílnými názory na nošení pánských prstenů čistě jako módní doplněk. Hodně mých známých je odsuzují, já jsem ale opačného názoru. Podle mě se k mužům prsteny hodí, ať už se jedná o prsteny snubní, pečetní nebo v podobě doplňku.

Prsten, který nosím v poslední době nejčastěji je z prsten Brown Rosewood z Trendhim, který se náramně hodí k mým hodinkám a dále dobře ladí se zbytkem doplňků či k obuvi. Samotný prsten je vyroben z nerezové oceli 316L, známé jako chirurgická ocel, a intarzie je tvořená z růžového dřeva. S prstenem jsem velice spokojený, i po velice náročném zacházení neztratil prsten žádné body na kráse. Proto mohu Trendhim pro nákup ať už jednoduchých, či extravagantnějších prstenů doporučit. Na výběr je spoustu produktů a dokonce i rady, jak vybrat správnou velikost.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here