Sako na míru od FriendlySuits

1

Sako je nepostradatelnou součástí pánského šatníku a já už delší dobu toužil po saku na míru. Má volba padla na firmu FriendlySuits, a tak vám přinášíme recenzi.

Pokud jste někdy pátrali po kvalitní konfekci či šití na míru, určitě jste narazili na českou firmu FriendlySuits. FriendlySuits je zakázkové pánské krejčovství, které sídlí v Panské ulici vedle Václavského náměstí. Krom made to measure a bespoke nabízí také konfekci, tašky, boty a různé doplňky. Po většinu času se o mě staral Kryštof Kodl, jeden ze zakladatelů FriendlySuits. V pánské módě je velmi sběhlý a s výběrem umí dobře poradit.

1. schůzka: Výběr látky, střihu, měření

Nad kávou jsme si sedli ke stolku a postupně začala vznikat představa, jak by sako mělo vypadat. Má představa byla, že chci jednořadé poloformální sako, které budu moci nosit po většinu dne a kombinovat s kalhotami různých barev. Vybral jsem si italskou vlněnou látku Marzotto s nenápadným kostičkovaným vzorem v kvalitě 110s.

Co si vše vybíráme

Výhodou saka na míru je, že si sako postavíte podle sebe. A to prakticky od základu. Kromě látky a střihu si můžete navolit i spoustu dalších drobností: počet knoflíků, barva knoflíků, rozparky, tvar klopy, šířka klopy, květinovou dírku, tvar kapes, patku, biletku, obšití rukávu, podšívku a další. Specialitkou FriendlySuits je pak kapsa na telefon v boku uvnitř saka, kterou jsem ve svém saku chtěl také a rozhodně ji doporučuji. Kapsa je vhodně umístěná tak, aby se oblek nekrčil. Vyjmout či zastrčit telefon sice chce trochu praxe, ale to je jen malá cena, která za skvělý zevnějšek saka stojí.

Sako samozřejmě můžete doplnit i o monogram,  který nesměl chybět ani mě. Ve výsledku tak budete mít doslova a do písmene sako, které nikdo jiný nemá. Každý kousek je originál.

DSC_0873

Čas na měření

Vstáváme, jde se měřit. K měření se používá zkušební sako, které je zhruba ve vaší velikosti. Sako se poté tvaruje podle zákazníka pomocí špendlíků. Poprvé jsem také viděl praktické využití spodního knoflíku u saka v praxi. Při měření jsem si jej totiž výjimečně zapínal 😀

Po vyznačení nutných úprav jsem se ještě nechal blejsknout ze všech stran a rozloučili jsme se. Veškeré materiály se pak posílají na Moravu, kde se sako šije.

2. schůzka: Zkouška rozešitého obleku a přeměření

Po několika týdnech horlivébo očekávání se mi Kryštof ozval, že je čas na první zkoušku. Opět jsme se sešli v prodejně a sako také poprvé vyzkoušeli. Sako musí sedět perfektně, a tak se nebojte dalších úprav. Ani já jsem se jim nevyhnul a tak přišel opět čas na měření. Sako mi totiž bylo v některých místech až překvapivě velké. Především jsem potřeboval zúžit rukávy a lehce je zkrátit. Mírně jsme zúžili i pas a zkrátili délku saka.

Dodatečné úpravy se už provádí na prodejně v Praze a časově jsou mnohem méně náročné. Brzo po druhé schůzce tedy můžete čekat schůzku třetí, ve většině případů již finální.

3. schůzka: Hotové sako

3

Zhruba 10 dní  nato jsem se s Kryštofem sešel znovu. Sako jsme oblékli a i přes mé obavy způsobené přílišnou velikostí z minulé schůzky nyní už sedělo perfektně. Přišla finální úprava v podobě zažehlení rozparku (trochu plandal) a už jsem si sako vesele nesl domů. Jako u většiny nových sak, ani zde nesmíme zapomenout na rozpárání zašitých kapes.

K saku samozřejmě dostanete obal a ramínko. To pak doporučuji vyměnit za nějaké kvalitnější, ideálně bukové či cedrové. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit např. ramínka Mekko.

Doporučil bych FriendlySuits?

Na sako jsem si musel počkat, celý proces trvá několik týdnů (obvykle 5-7). Pokud sháníte sako na příští týden, šití na míru není určeno pro Vás. Pokud ale nikam nespěcháte, FriendlySuits mohu jen doporučit.

Sako bylo ušito přesně podle mých požadavků a s výjimkou očekávaného zúžení na 2. schůzce vše probíhalo bez problémů. Nadšený jsem i z konstrukce saka. Jedná se o tzv. floating canvas. U celo lepených sak se při čištění často vlna v jednotlivých vrstvách odlepuje a způsobuje nepěkné vlnění. Kvalitní sako tak vydrží mnohem déle a při čištění se nemusíte bát.

Knoflíčky na rukávech jsou samozřejmě funkční, v případě potřeby tak rukávy můžeme vyhrnout. Náprsní kapsa je částečně zakrytá klopou, klopy neodstávají. Ramenní vycpávky působí přirozeně, prošívání je kvalitní. Ve zkratce obleku nemohu nic vytknout a jsem s ním velmi spokojen, snad jen tu delší čekací dobu. Látka je nicméně na těle velmi příjemná a sako se dá nosit i v teplejších letních dnech, je velmi lehké a prodyšné. Dá se skvěle ladit s kalhotami různých barev a i některých vzorů, skvěle podle mě vypadá právě s modrou a červenou. 🙂

IMG_20160802_161915

Korekce: Štěpán Vondráček

Reklama

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here