Drinky pro správné muže – rum

7

V dalším díle seriálu Drinky pro správné muže si představíme oblíbený drink pirátů, kterým není žádný jiný nápoj, než rum. Ukážeme si, jak se vyrábí, na jaké druhy se dělí, jak by se měl pít a jaká je má oblíbená značka.

Trocha historie

Kde tento lahodný nápoj vznikl, není úplně jasné. Většinou se však za domovinu považuje karibský ostrov Barbados. Jeho popularita rostla ruku v ruce s cukrem, respektive cukrovou třtinou. Původně ale vůbec lahodný nebyl. První zmínky jej popisují jako horký, pekelný a hrozný likér.

Kolonie v Nové Anglii se však chopily příležitosti a začly tento nápoj zdokonalovat. Netrvalo dlouho a rum se začal exportovat do všech zemí po celém světe.

Výroba

Občas se rum vyrábí přímo z fermentované šťávy cukrové třtiny, většinou je však vyráběn z melasy cukrové třtiny. Melasa je černohnědá sirupovitá tekutina, chutově podobná sirupu proti kašli. Melasa je mimochodem velmi zdravá a dokáže pomoci s velkým množstvím zdravotních problémů.

K základní surovině se dále přidávají kvasnice a hmota, vzniká hmota podobná kaši. V závislosti na druhu kvasinek se pak několik hodin až dnů nechává kvasit.

Tekutina se následně destiluje a poté nechává uzrát v dubových sudech po sherry, bourbonu či whisky. Právě tato část dává rumu svou chuť a aroma. Získává tmavší barvu podle toho, jakou dobu s duech zrál a často také použitím karamelu.

Rum následně prochází filtrací. Z rumu se odstraňují nečistoty vzniklé stařením v sudech. Filtrací vzniká možnost z rumu vytvořit tzv. blanco rumy – bílé rumy.

Posledním článkem výroby rumu je blending. Rumy jedné značky musí chutnat vždy stejně, to mají na starosti specializovaní pracovníci – tzv. Master Blenders. Některé rumy jsou po blendingu ještě na nějakou dobu uloženy do sudů, aby došlo k dokonalému sladění. Nakonec jsou pak stáčeny do lahví a vysílány do světa.

Druhy

Rumy můžeme dělit podle různých charakteristik – země původu, značky, barvy, chuti, tělnatosti či způsobu kvašení a zrání. Tím hlavním, podle čeho se dá nejsnáze orientovat je však právě barva, a to následovně:

Blanco (bílý rum)

Jedná se o lehké rumy bez barvy, které mají velmi jemnou chuť a nevýrazné aroma. Právě z toho důvodu se využívají především pro koktejly. Zrají obvykle 6 měsíců až 1 rok.

Dark (tmavý rum)

Chuťově velmi výrazné rumy, jedná se o nejpopulárnější variantu. Tmavá barva je výsledkem zraní v délce 5 až 25 let. Setkat se také můžete s označením Spiced rum. Tyto rumy jsou umělě dochucovány.

Aged (zralé rumy)

Zatímco předchozí rumy si svůj věk většinou získaly smícháním dvou a více různých rumů (např. 23letý rum může obsahovat jen 5% 23letého rum a stále být tak označován). Aged rumy nejsou míchány s žádným jiným kouskem a proto si tak vždy můžete být jeho stářím jisti. Zrají obvykle 5 až 25 let.

Mezi další rumy pak patří zlaté rumy, zemědělské rumy, ochucené rumy  či overproof rumy.

Jak si jej vychutnat

Čistý – Zvláště s prémiovým rumem byste měli zacházet v rukavičkách. Přidáním ledu či vody byste se ochudili o zážitek. Rozhodně tedy doporučujeme pít kvalitní rum čistý.

S ledem – Kostka ledu rum ochladí a zředí, potlačí sladké a citrusové tóny a naopak zdůrazní tóny kořeněné a dřevité

S vodou – Troška vody rum dělá jemnější a potlačuje štiplavou chuť alkoholu.

Jak rum budete pít je čistě na vás. Já doporučuji pít rum čistý, případně si pořídit tzv. whiskey stones, aneb kamenné chladící kostky. Ty nevypouštějí vodu a zároveň dokážou drink skvěle vychladit.

K rumům se často také dává plátek pomeranče či máta. Rum si můžete také vychutnat s kvalitním doutníkem.

Rum narozdíl třeba od whisky nemá svou vlastní určenou sklenku. Je však dokázáno, že chuť i aroma rumu vynikne nejlépe ve sklence kónického tvaru – tj. nahoře zužené.

Můj tip na rum

Nad mým osobním tipem jsem nemusel přemýšlet dlouho. Už několik let mám totiž v oblibě venezuelský rum značky Diplomático, konkrétně Reserva Exclusiva. Tento rum je dlouhodobě oceňován jako jeden z nejlepších rumů na světě (běžným smrtelníkům dostupným). Je držitelem řady mezinárodních ocenění a také jedním z nejprodávanějších rumů na světě. Jeho popularitu vám potvrdí i Heuréka, kde se dlouhodobě drží na prvním místě mezi všemi alkoholickými nápoji.

diplom1

Svou jantarovou barvu si získává 12letým zraním v sudech z bílého kanadského dubu a následně destilován metodou „Pot Still“ (kvalitnější způsob destilace). Má velmi lahodnou a jemnou chuť. Vhodný také pro ženy, řadí se spíše mezí sladší rumy.

Diplomático mě prvotně oslovil především svým balením, které vypadá naprosto skvěle. Až poté jsem si zjistil, že je mok této značky naprostou špičkou ve své třídě. Zalíbila se mi edice s 2 skleničkami, jelikož kónických sklenek příliš nemám a ze skleniček na víno se mi rum pít zrovna dvakrát nechtělo. Za opravdu malinkou přidanou cenu se tato varianta rozhodně vyplatí a doporučuji každému, kdo chce rum pít tak, aby jeho chuť vynikla nejlépe.

diplom2

Skvěle se hodí i jako dárek. Za rozumnou cenu získáte rum s vynikající chutí, kterému jen tak nějaký nemůže konkurovat. V kategorii 12 let jasný vítěz. Pokud sháníte mladší ročník, doporučil bych spíše jinou značku. Osvědčil se mi např. sedmiletý Don Papa.

 

A kde koupit?

Tento rum jsem si nyní pořídil z eshopu Alkohol.cz, kde najdete opravdu obrovskou škálu všech různých alkoholických (i nealko) nápojů, od šumivého vína až po koňak. Během hoďky vám v Praze také může jakýkoliv kousek doručit, což se hodí především, pokud jste zapomněli na narozeninový dárek anebo na party došlo pití 😀 Pokud chcete nějaký drink darovat, můžete dokonce využít i gravírování.

Veškeré rumy značky Diplomático můžete pořídit zde.

 

Fotky: Two Gentlemen, Pexels, Consumatorium

7 KOMENTÁŘE

  1. Netvrdím, že Diplomatico není dobrý rum, ikdyž je trochu zbytečně sladký, ale stal se z něj zprofanovaný etalon, ke kterému lidi neznají alternativu (něco ve stylu „nejlepší sportovní oblečení je Adidas“).
    V této střední třídě bych více než Diplomatico doporučil El Dorado 12 let, který není tak moc sladký, ale má krásně zakulacenou chuť a příjemně výraznější aroma. Ověřeno, že chutná i dámám 😉

  2. Nez zacnete psat o rumech, tak bych doporucil si nejdříve trochu rozsirit obzory. To, ze pro oslavovani dokážete vybrat jednu znacku a navíc ještě diplomatico reserva exclusiva svedci o (nezlobte se, ze to tak reknu) naproste omezenosti a nulovem povedomi o tomto destilatu.
    Nicmene chápu to tak, ze cely clanek je sponzorovana kampan pro alkohol.cz

    • ..a to sem si az ted precetl vase deleni rumu a z toho sem si uz opravdu sedl na zadek. To s prominutim nemá hlavu ani patu. Smim se zeptat, kam se v této kategorizaci radi zminovane Diplomatico, dochucovane vice nez 20 gramy cukru na lahev?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here