Léto se rychle blíží a s tím také plánování letní dovolené. Mnoho z nás začíná plánovat již v zimě, aby vychytali hotely a letenky co nejvýhodněji. Ne každý z nás však zná webové stránky či aplikace, které nám pomohou s výběrem dovolené, a také nám ušetří nejen čas, ale i mnoho peněz. Pojďme se podívat na pár tipů, jak plánování dovolené zefektivnit.
Výběr letenek
Letenky jsou dlouhodobě na minimu a budou klesat i nadále. V posledních letech se těší oblíbenosti nízkonákladové aerolinky, které nabízí běžné lety často o desítky procent levněji. Pokud chcete ušetřit, dopomůže vám k tom portál Kiwi.com. Dříve známý pod jménem Skypicker, Kiwi je jedním z nejúspěšnějších českých startupů. Dokáže snadno vyhledat ty nejlevnější letenky odkudkoliv kamkoliv.
Tento portál nám umožňuje vybrat si mezi tisíci lety po celém světe za ty nejnižší ceny. Nejprve zvolíme místo odletu, cílovou destinaci a poté datum, které nám nejvíce vyhovuje ať už cenou či jen z důvodu, že v tu dobu budeme mít v práci volno. Kiwi nám nabídne všechny možné lety, které odpovídají požadavkům. Obrovskou výhodu, kterou portál má je, že vlastně nemusíte zadávat ani datum, ani cílovou destinaci. To se hodí především pro mladé, kterým je víceméně jedno, kdy kam poletí, hlavně že letí výhodně. Rezervaci letenek také provádíme skrze tento portál, tudíž máme vše pěkně pohromadě.
V kombinaci s portálem Kiwi doporučuji sledovat Cestujlevne.com a Honzovy letenky. U obou stránek se můžete zaregistrovat k odběru novinek, takže vás už žádná akce nemine. Krom letenek můžete také narazit na zvýhodněné autobusové či vlakové jízdenky.
Když si dáte s výběrem záležet, můžete si udělat třeba výlet z Prahy do Milána se zpáteční letenkou za pětikilo na osobu. A to už se vyplatí, no ne? 🙂
Ubytování
Ubytování si rozdělíme do dvou kategorií – na klasický (penziony, hotely) a moderní způsob.
Ubytování v hotelech
K rezervaci ubytování na vlastní pěst (ne skrze cestovní agenturu) nám nejlépe dopomohou portály Booking.com nebo Trivago.cz. Tyto portály slouží ke snadné rezervací hotelových pokojů za ty nejlepší ceny. Zvolíme si tedy datum naší cesty, destinaci a typ pokoje, a můžeme začít vybírat ze stovek možností.
Výhodou těchto portálů je, že krom fotek pokojů či popisků hotelu zde naleznete i hodnocení samotných uživatelů, kteří tyto hotely již před vámi navštívili. Proto se pak nemůže stát, že bychom byli nemile překvapeni vzhledem pokoje, když na fotkách vypadal úplně jinak. Obě služby pravidelně využívám a nemohu si je vynachválit. Informace, které byly v popisku hotelu napsané doopravdy odpovídaly realitě, samotný hotel vypadal ještě lépe než-li na fotkách a možnost bezplatného zrušení rezervace do 2 týdnů před příjezdem také potěší.
Ubytování v bytech či domech ke krátkodobému pronajmutí
Pokud vás už nebaví omezený typ ubytování jako např. v hotelech a chcete se i na dovolené cítit jako doma, tak je pro vás nejlepší varianta portál Airbnb.com. Tento portál nabízí krátkodobé pronajmutí bydlení místních obyvatel právě nám „cizincům“. A stejně tak můžeme i my skrze tuto službu pronajímat cizincům naše bydlení tady v Čechách.
Na Airbnb běžně najdete vše od malých garsonek až po obrovské vily. Ceny za noc začínají na několika stovkách, obvykle bývají srovnatelné a ve většině případů také levnější, než ubytování např. přes Booking.com. Na Airbnb můžete vybírat z několika možností. Buď si pro sebe pronajmete celý byt či dům, nebo si pronajmete pouze část bytu/domu (samozřejmě oddělenou, budete mít vlastní klíčky) anebo třeba sdílenou místnost. Na Airbnb můžete vybírat z obrovského množství nabídek a každá nabídka má také komentáře předchozích návštěvníků. Díky tomu tak předejdete případnému překvapení.
Airbnb jsem využil už několikrát, např. na cestách po Rakousku či Francii a rozhodně je doporučuji. Díky Airbnb si totiž můžete dovolit ubytování v centru za cenu hotelu 20 km za městem. Pokud se navíc registrujete přes tento odkaz, získáte na první ubytování slevu 725 Kč. To vám často i tu jednu noc v zahraničí zaplatí.
Další zajímavou možností může být služba Couchsurfing.com. Tuto službu využijí především mladší lidé. Důvod je prostý. Díky této službě budete totiž bydlet pospolu s místními majiteli bytu či domu. Tím tedy potkáte nové lidi, zlepšíte si cizí jazyk a můžete poznat další lidi, kteří využili stejné služby jako vy, skrze naplánované akce.
Službu jsem sice nevyzkoušel, ale četl jsem velmi pozitivní reakce. Jsem přesvědčený, že někomu tento styl dovolené bude vyhovovat. 🙂
Jednou z nejlákavějších možností, kterou jsme však osobně nevyzkoušeli, je „hlídání domu“.
Pomocí této služby můžete bydlet kdekoliv po světě v bytě či domě majitelů ZADARMO. Ano doopravdy to tak je. Tuto službu nejčastěji využívají (z pohledu vlastníků domů) lidé, kteří mají domácí mazlíčky a potřebují, aby se o ně někdo staral. A občas také zalil kytky. Za odměnu můžete u majitelů bydlet zcela zdarma.
Nejoblíbenější službou v této oblasti je TrustedHousesitters.
Dovolená s cestovní kanceláří
Pokud vás neoslnila představa cestování na vlastní pěst, tak určitě nezoufejte. Pro vás tu je Travelstyle.cz, Zajezdy.cz a také Invia.cz. Tyto portály vám vyhledají nejlevnější zájezdy až od stovek cestovních kanceláří. Můžete jet podívat na fotbalový zápas vašeho oblíbeného klubu nebo letět si na Ibizu zatancovat. Možností je spousta, nesmíte však zapomenout, že se často musíte držet předem daného programu a na vlastní procházky moc času nebude.
Se smartphonem jednoduše
Především pro cestování na vlastní pěst se hodí chytrý telefon. Já si bez něj cestování dovedu představit jen velmi stěží. Různé aplikace
- Tripadvisor – Jak už z názvu vypovídá, aplikace se týká cestovatelských tipů, aneb co si v dané lokalitě nesmíte nechat ujít. Výhodou aplikace je, že funguje i offline.
- Google Trips – U Google Trips tomu není jinak. Pomocí této aplikace také naleznete tipy na památky či další místa, které byste si neměli nechat ujít.
- Duolingo – O Duolingu jsme už dříve psali. Je to pravděpodobně nejsnazší a nejzábavnější způsob, jak se naučit cizí jazyk. Zapomenout byste neměli také na nějaký překladač, třeba Google Translate. Ten vám dokáže přeložit nejen řeč, ale také překládat pomocí fotoaparátu.
Nezapomeňte si předem také stáhnout do telefonu offline mapy (např. Mapy Google) a pokud plánujete využít veřejnou dopravu, pořiďte si (ideálně opět offline) aplikaci na jízdní řády. Pokud si chcete cestování po městě zpříjemnit, stáhněte si Uber (alternativa taxi). Díky němu můžete po městě jezdit za mnohonásobně nižší ceny, než kdybyste si mávli na taxi. Pokud se registrujete přes odkaz výše, první jízdu s Uberem (ať už v ČR nebo v zahraničí) budete mít zdarma.
Co si s sebou zabalit?
Prázdniny jsou v plném proudu a my se začínáme chystat na různé zájezdy. Pro mě osobně nejhorší část zájezdu, pochopitelně krom placení, je balení si věcí. Často pak běhám po domu a sháním se po věcech, které jsem si zapomněl ještě zabalit. Proto bych rád sepsal seznám věcí, které si nesmíme zapomenout zabalit. Ten se může hodit nejen pro mě, ale i pro vás.
Hygiena
- šampón, sprchový gel, mýdlo
- hřeben
- kartáček a pasta na zuby
- papírové kapesníčky
- potřeby na holní
- čistíka do uší
- antiperspirant, deodorant
- voňavka
- toaletní papír
- prezervativy
- ručník, osuška
Oblečení
- Kšiltovka, klobouk
- Sluneční a dioptrické brýle
- Trička, košile
- Mikina, svetr
- Bunda
- Spodní prádlo
- Pyžamo
- Šortky
- Plavky
- Kalhoty
- Ponožky
- Vhodná obuv
Důležité věci
- cestovní pas nebo OP (do státu EU) – zkontrolujte platnost
- kartička zdravotního pojištění – evropská
- kartička zdravotního pojištění – cestovní
- řidičák (pokud možno mezinárodní)
- platební karta, číslo na blokování při ztrátě
- doklady od CK (cestovní smlouva, voucher, letenka)
- dioptrické brýle (příp. i náhradní), kontaktní čočky (i náhradní) + roztok
- klíče od domu
- automapa, pokud jedete autem, a z internetu vytištěná nejlepší trasa
- doklady od auta
- peníze (zkontrolovat, jestli doma nemáte nějakou místní měnu z minulé dovolené)
- fotoaparát (kamera) + nabíječka
- hodinky
- mobilní telefon + nabíječka (kredit/paušál, aktivovat roaming)
- visačka na kufr, zámek a klíček
- osobní lékárna
Chystáte se na pracovní cestu? Pak byste si neměli nechat ujít náš článek Co si zabalit na obchodní cestu.
Toto by mělo být z vychytávek na dovolenou vše. Pokud vás napadají další vychytávky, podělte se s nimi v komentářích. Milerádi je doplníme do článku.