Drinky pro správné muže – whisky

1

V dnešním díle Drinků pro správné muže se podíváme na drink, který by každý správný muž měl důvěrně znát – whisky.

Whisky vs whiskey

Občas je to whisky, občas whiskey. Jaký je mezi nimi rozdíl? Oba názvy označují víceméně tentýž nápoj. Ale slovo víceméně je zde důležité. Rozdíl totiž není pouze v gramatice.

  • Skotská whisky (např. Glenfiddich) –  Nejznámějším typem je whisky ze Skotska, jinak také jednoduše zvaná Skotská. Skotové pro výrobu tohoto alkoholického nápoje využívají především ječmen. Označení „skotská“ tak mohou mít pouze whisky tvořené vodou a ječmenným sladem, vyráběny ve Skotsku. Skotské se dělí na tři poddruhy – sladovou (single malt), obilnou (grain) a míchanou (blended). Zrají v dřevěných vypálených sudech alespoň tři roky. Stejně jako je tomu u rumu, často se používají sudy od sherry nebo třeba portského vína. Skotskou poznáte podle kouřového aroma a nasládlé chuti.
  • Kanadská whisky (např. Canadian Club) – Kanadská se vyrábí z několika druhů obilovin, mezi kterými je důležité žito. Destiluje se a zraje ve vypálených sudech alespoň tři roky. Tentokrát se k zrání občas používají sudy od bourbonu. Její chuť je velmi jemná, poznáte ji podle světlé barvy.
  • Irská whiskey (např. Jameson) – Vyrábí se trojitou destilací sladu se surovým ječmenem. Irská whiskey zraje minimálně tři roky v dubových sudech. Na rozdíl od skotské nemá kouřový nádech. Je velmi jemná.
  • Americká whiskey (např. Jim Beam) – Americká whiskey se také označuje jako bourbon. Ne všechny značky však toto označení používají (např. Tennessee Whiskey – Jack Daniel’s). Název bourbon totiž vznikl primárně pro whiskey ze státu Kentucky s nadpolovičním obsahem kukuřice. Bourbon zraje minimálně dva roky v dubových sudech. Vyznačuje se dřevitou chutí a tmavou barvou.

Krom regionálního označení se whisky odlišují také typem (single malt / blended) a svým stářím.

Single malt vs Blended

Whisky dělíme podle toho, jestli jsou míchané anebo ne. Zatímco single malt mají v oblibě především odborníci, běžný spotřebitel většinou sáhne po blended.

  • Single Malt  Z ječmenného sladu, pochází z jediné palírny, nemíchá se s whisky z jiných palíren.
  • Blended Malt – Pochází minimálně ze dvou druhů (obvykle více) single malt whisky z různých palíren.
  • Single Grain – Z nesladovaného obilí, z jedné palírny, nemíchá se s whisky z ostatních palíren.
  • Blended Grain – Pochází minimálně ze dvou druhů (obvykle více) grain whisky z různých palíren.
  • Blended Scotch – Pochází z více druhů single malt (obvykle 15-40) a grain (obvykle 2-3) whisky z různých palíren.

Na otázku, který typ je lepší, pravděpodobně není odpověď. Oba druhy mají co do sebe a tak záleží především na vás, kterému typu dáte přednost. Poměrně objektivně je však můžeme porovnat alespoň pomocí prodejních čísel. V těch drtivě vyhrává blended, která je u konzumentů jednoznačně oblíbenější.

Jak se pije whisky

Spousta lidí se domnívá, že se pije s ledem. Na rozdíl od většiny alkoholických nápojů ale chutná nejlépe za pokojové teploty. Led způsobí to, že jemnou chuť whisky otupí a váš zážitek bude tentam.

Je-li na vás příliš silná, můžete si ji lehce naředit vodou. Rozhodně však ne perlivou. Pokud použijete vodu kohoutkovou, nechte ji chvíli odstát, aby z ní vyprchal chlór. Používejte ji vždy za pokojové teploty.

A pokud se ptáte na skleničku, možná budete překvapeni. Správně by se totiž měla whisky pít ve sklenici s nožičkou. Ideální je tzv. Tulip Glass, sklenice tvaru připomínající tulipán. Tento tvar je důležitý pro zachování aromatu. V nouzi však můžeme použít i sklenici válcového tvaru s masivním dnem (Old Fashioned Glass), ta by se však správně měla používat pro nápoje podávané na ledu. Ve většině podniků však dostanete whisky právě v této skleničce. Pokud najdete sklenici se zúženým dnem, zvolte tu. Vůně se v ní dobře koncentruje.

Můj tip

U whisky preferuji čistou, jemnou chuť (doporučuji např. Laphroaig Whisky 10yoLagavulin Islay Island 16yoa pokud netroškaříte, pak Macallan Fine Oak 17yo), whiskey mám mnohem radši ochucené.

Zatímco Jack Daniel’s nepatří mezi nejlepší a nejdražší whiskey světa, řadí se podle mého názoru mezi ty chutnější. Jack Daniel’s má ve své nabídce dva ochucené kousky – Tennessee Honey a Tennessee Fire. A právě o tom nejmladším členu Jack Daniel’s rodiny, kterým je Tennessee Fire, si budeme povídat dále.

Tennessee Honey je ochucený medem, Tennessee Fire má naopak nádech skořice. A to z ní činí můj tip na letošní zimu. Sklenka whiskey vás jistě zahřeje, skořicová příchuť se navíc k zimě tak nějak hodí 🙂

Cenově se Jack Daniel’s řadí mezi levnější značky, možná právě to ve spojení s příjemnou chutí z něj činí tak populární volbu. Tennessee Fire můžete pořídit buď v 0,7l provedení nebo rovnou litrovém. Já si teď pořídil balení kombinované se skleničkami. Skleničky sice nejsou tulipánové, zúžené dno však mají, tak jako nouzovka dobré.


Foto: Canon EOS M10

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here