Drinky pro správné muže – whisky

1

V dnešním díle Drinků pro správné muže se podíváme na drink, který by každý správný muž měl důvěrně znát – whisky.

Whisky vs whiskey

Občas je to whisky, občas whiskey. Jaký je mezi nimi rozdíl? Oba názvy označují víceméně tentýž nápoj. Ale slovo víceméně je zde důležité. Rozdíl totiž není pouze v gramatice.

  • Skotská whisky (např. Glenfiddich) –  Nejznámějším typem je whisky ze Skotska, jinak také jednoduše zvaná Skotská. Skotové pro výrobu tohoto alkoholického nápoje využívají především ječmen. Označení „skotská“ tak mohou mít pouze whisky tvořené vodou a ječmenným sladem, vyráběny ve Skotsku. Skotské se dělí na tři poddruhy – sladovou (single malt), obilnou (grain) a míchanou (blended). Zrají v dřevěných vypálených sudech alespoň tři roky. Stejně jako je tomu u rumu, často se používají sudy od sherry nebo třeba portského vína. Skotskou poznáte podle kouřového aroma a nasládlé chuti.
  • Kanadská whisky (např. Canadian Club) – Kanadská se vyrábí z několika druhů obilovin, mezi kterými je důležité žito. Destiluje se a zraje ve vypálených sudech alespoň tři roky. Tentokrát se k zrání občas používají sudy od bourbonu. Její chuť je velmi jemná, poznáte ji podle světlé barvy.
  • Irská whiskey (např. Jameson) – Vyrábí se trojitou destilací sladu se surovým ječmenem. Irská whiskey zraje minimálně tři roky v dubových sudech. Na rozdíl od skotské nemá kouřový nádech. Je velmi jemná.
  • Americká whiskey (např. Jim Beam) – Americká whiskey se také označuje jako bourbon. Ne všechny značky však toto označení používají (např. Tennessee Whiskey – Jack Daniel’s). Název bourbon totiž vznikl primárně pro whiskey ze státu Kentucky s nadpolovičním obsahem kukuřice. Bourbon zraje minimálně dva roky v dubových sudech. Vyznačuje se dřevitou chutí a tmavou barvou.

Krom regionálního označení se whisky odlišují také typem (single malt / blended) a svým stářím.

Single malt vs Blended

Whisky dělíme podle toho, jestli jsou míchané anebo ne. Zatímco single malt mají v oblibě především odborníci, běžný spotřebitel většinou sáhne po blended.

  • Single Malt  Z ječmenného sladu, pochází z jediné palírny, nemíchá se s whisky z jiných palíren.
  • Blended Malt – Pochází minimálně ze dvou druhů (obvykle více) single malt whisky z různých palíren.
  • Single Grain – Z nesladovaného obilí, z jedné palírny, nemíchá se s whisky z ostatních palíren.
  • Blended Grain – Pochází minimálně ze dvou druhů (obvykle více) grain whisky z různých palíren.
  • Blended Scotch – Pochází z více druhů single malt (obvykle 15-40) a grain (obvykle 2-3) whisky z různých palíren.

Na otázku, který typ je lepší, pravděpodobně není odpověď. Oba druhy mají co do sebe a tak záleží především na vás, kterému typu dáte přednost. Poměrně objektivně je však můžeme porovnat alespoň pomocí prodejních čísel. V těch drtivě vyhrává blended, která je u konzumentů jednoznačně oblíbenější.

Jak se pije whisky

Spousta lidí se domnívá, že se pije s ledem. Na rozdíl od většiny alkoholických nápojů ale chutná nejlépe za pokojové teploty. Led způsobí to, že jemnou chuť whisky otupí a váš zážitek bude tentam.

Je-li na vás příliš silná, můžete si ji lehce naředit vodou. Rozhodně však ne perlivou. Pokud použijete vodu kohoutkovou, nechte ji chvíli odstát, aby z ní vyprchal chlór. Používejte ji vždy za pokojové teploty.

A pokud se ptáte na skleničku, možná budete překvapeni. Správně by se totiž měla whisky pít ve sklenici s nožičkou. Ideální je tzv. Tulip Glass, sklenice tvaru připomínající tulipán. Tento tvar je důležitý pro zachování aromatu. V nouzi však můžeme použít i sklenici válcového tvaru s masivním dnem (Old Fashioned Glass), ta by se však správně měla používat pro nápoje podávané na ledu. Ve většině podniků však dostanete whisky právě v této skleničce. Pokud najdete sklenici se zúženým dnem, zvolte tu. Vůně se v ní dobře koncentruje.

A kdy si whisky dát? Odpověď je jednoduchá, přeci kdykoliv Určitě však neopomeňte Den svatého Patrika 17. března, pro štěstí. 🙂

Můj tip

U whisky preferuji čistou, jemnou chuť (doporučuji např. Laphroaig Whisky 10yoLagavulin Islay Island 16yoa pokud netroškaříte, pak Macallan Fine Oak 17yo), ale co ochucené?

Zatímco Jack Daniel’s nepatří mezi nejlepší a nejdražší whiskey světa, řadí se podle mého názoru mezi ty chutnější a právě to z něj činí jednu z nejznámějších alkoholových značek. Jack Daniel’s má ve své nabídce dva ochucené kousky – Tennessee Honey a Tennessee Fire. Tennessee Honey je ochucený medem, Tennessee Fire má naopak nádech skořice. A to z ní činí můj tip na letošní zimu. Sklenka whiskey vás jistě zahřeje, skořicová příchuť se navíc k zimě tak nějak hodí 🙂

Cenově se Jack Daniel’s řadí mezi levnější značky, možná právě to ve spojení s příjemnou chutí z něj činí tak populární volbu. Tennessee Fire můžete pořídit buď v 0,7l provedení nebo rovnou litrovém.


Foto: Canon EOS M10

Reklama

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here