Dell XPS 13 – Design především

4

První zařízení, které jsem si mohl v rámci členství v Microsoft First League otestovat je krásný kousek od Dellu, konkrétně model XPS 13. Jak mi vyhovoval?

Dell XPS 13

K mojí smůle a vašemu štěstí se mi v době testování notebooku výpadkem proudu rozbil můj hlavní počítač. Takže chtě nechtě jsem musel dočasně všechnu svou práci přesunout na notebook. Jako designér potřebuji pracovat s výkonným strojem a ideálně také velkou obrazovkou. Myslíte, že jsem Dell XPS 13 začal nenávidět nebo milovat?

V první řadě si notebook popišme. První věc, které si každý ihned všimne, jsou rámečky. Ty se totiž někam ztratily. Dell je nazývá InfinityEdge a oproti jiným notebookům jsou minimálně poloviční. 13,3″ displej se tak rozprostírá napříč zařízením téměř od kraje ke kraji a vše působí opravdu luxusním dojmem. Díky úzkým rámečkům se navíc notebook vešel do opravdu malého těla a je tak velmi kompaktní.

3K displej je navíc, jak už to u nových zařízení bývá zvykem, dotykový. Osobně však využívám dotykové funkce jen minimálně, často však dokážou výrazně urychlit práci. Kvalita displeje je výrazným plusem tohoto zařízení. Barevné podání je velmi věrné a jemnost displeje je na jedničku. Obrazovka je navíc dostatečně podsvícená na to, abyste pomohli s notebookem pracovat i venku při sluníčku.

Část notebooku s touchpadem a klávesnící je matná, což zanechává viditelné otisky. Je však velmi příjemná na dotyk a vaše dlaně se tak nebudou trápit. Klávesnice typu chiclet je velmi kvalitně zpracovaná, při nočním bdění také oceníte podsvětlení, které se dá nastavit do více úrovní světelnosti. Touchpad pak podporuje gesta, na která si hodně rychle zvyknete, a to především při práci na internetu.

Uspokojí všechny potřeby?

Musím uznat, že se mi na zařízení pracovalo překvapivě dobře a co se týče práce jsem nenarazil na žádné problémy. Ačkoliv má displej pouze 13,3″ (34 cm) v porovnání s 27″ (69 cm), na kterém pracuji běžně, vše zachraňuje vysoké rozlišení. Ve výsledku mi ani nevadilo, že se musím věnovat práci na opravdu malém zařízení.

Po práci přichází čas na relax a odreagování. Na Dell XPS 13 si sice nezahrajete nejnovější hry v nejvyšší kvalitě, ale na občasné hraní jednoznačně stačí. Starší hry zvládá bez jakýchkoliv problémů, ty nejnovější pecky pak v nižší kvalitě. Je potřeba si uvědomit, že tento notebook však rozhodně není zařízení určené primárně k hraní. Jedná se především o kompaktní a stylový pracovní nástroj.

Notebook je velmi malý a lehký. S tloušťkou 9–15 mm a hmotností 1,2 kg se vejde i do těch nejmenších tašek a váhu navíc téměř ani nepocítíte. Šasi je vyrobené z hliníku, který notebooku zajišťuje jak působivý vzhled, tak vysokou odolnost. Odolný je také displej, který by se měl díky sklu od Corningu vyhnout škrábancům a dalším neduhům.

Pokud se bojíte menšího displeje, musím uznat, že není vůbec čeho se bát. Doma mám notebook o velikosti 15,6″ a nyní v porovnání s tímto kouskem působí opravdu zbytečně a obrovsky. Pokud bych si měl nyní vybírat notebook, volil bych rozhodně 13 palců, které naprosto dostačují.

Zařízení je možné zakoupit v několika konfiguracích, začínajících na cca 27 150 Kč a končících zhruba na 54 390 Kč. Dostupný je také ve 4 designových variantách – stříbrné, zlaté, stříbrné s krystaly Swarovski a zlaté s krystaly Swarovski. Už podle výběru barev je jasné, že zařízení cílí hlavně na lidi, kteří si potrpí na exkluzivní a prvotřídní design. A ti rozhodně zklamáni nebudou. Jak už je z názvu tohoto článku patrné, design je to, o čem celý tento notebook je. Dokonce i samotná nabíječka vypadá skvěle 😀

Klady

 • Ultra-tenké rámečky, do kterých se zamilujete
 • Vysoká kompaktnost zařízení (je dokonce mnohem menší, než notebooky s menším displejem)
 • Obrovská výdrž baterie (hravě zvládne 15 hodin)
 • Kvalitní dotykový 3K displej s rozlišením QHD+ (3200×1800 px)

Zápory

 • Vyšší cena (33 000 Kč)
 • Na klávesnici a touchpadu zůstávají otisky
 • Tlačítka touchpadu jsou hlasitá
 • Při vysoké zátěži je hlučnější
 • Webkamera je kvůli tenkým rámečkům umístěna dole, což má za výsledek ne příliš lichotivé úhly vašeho obličeje
 • Absence Windows Hello (automatické přihlašování pomocí obličeje)

Shrnutí

Zařízení bych nazval přímým protivníkem Macbooků. Ideální je tedy pro ty, kteří nechtějí zařízení od Applu, ale zároveň si potrpí na prémiový design, vysokou kompaktnout a dlouhou výdrž. Stejně jako zařízení od Applu, ani tento notebook není přímo určený k hraní, ale spíše k práci a tvorbě. Zařízení je sice vybaveno výkonným hardwarem, je však kombinován tak, aby z něj měl nejvyšší užitek spíše manažer, než milovník her. Pokud tedy sháníte opravdu kvalitní nástroj pro práci, tento notebook je dobrou volbou. Jeho vzhled budou všichni obdivovat 🙂 A jak můžete vidět ve videu níže, i opěvovaný Macbook vedle něj působí jako ošklivý, robustní, a snad i zastaralý notebook.

Kompletní specifikace notebooku naleznete zde.

https://www.youtube.com/watch?v=4ZmxhRGYycI

Foto: Canon EOS M10

Předchozí článekMercedes-Benz Prague Fashion Week 2017
Další článekPravidlo 90/10 – Pravidlo, které vám změní život
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, článek pěkný, jen bych chtěl upozornit na pravděpodobnou chybku u rozlišení displaye, předpokládám, že se jedná o rozlišení 3200×1800 nikoli 3200×800. Asi si jednička myslela, že je jich v kódu hodně, a tak se někam schovala. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here