Manžetové knoflíčky

0

Říká vám něco pojem francouzská manžeta? Pokud ano, měli byste znát i manžetové knoflíčky, jež jsou její nedílnou součásti. O jejich historii, ale i výběru bude dnešní článek.

Trocha historie

Manžetové knoflíčky jsou součástí pánských šatníků již několik století. Rané zmínky o „manžetových knoflíčcích“ pocházejí z dob Krále Slunce alias Ludvíka XIV. Uvozovky používám, protože se zdaleka nejednalo o knoflíčky, které známe teď. Ludvík XIV však byl prvním dokumentovaným průkopníkem ozdob na rukávech.

Před vznikem knoflíčků samozřejmě musela nejdříve vzniknout francouzská manžeta. Francouzská manžeta (nebo také dvojitá manžeta) označuje druh košile, který rukávy nezapíná na knoflíčky, ale na manžety. Trik je v tom, že se vršek rukávu směrem vzhůru překládá a umožňuje tak zapnutí na manžetový knoflíček. Tento typ košile předcházel tomu klasickému na knoflíček, jež známe ze současnosti.

Francouzská manžeta nebyla vůbec vynalezena Francouzi. Poprvé se objevily v knize Hrabě Monte-Christo od Alexandra Dumase. Jelikož se jedná o autora francouzského, i manžety dostaly přívlastek francouzský. Jejich historie pochází ale z druhé strany kanálu, totiž z Británie. Britové manžety používali dlouho předtím, ne však z estetického důvodu, ale čistě z praktického. Francouzi vše jako obvykle pojali více módně, a tak se termín Francouzská manžeta rozšířil do světa.

Výběr knoflíčků

Pokud jste častým nositelem francouzské manžety, zamyslete se nad tím, jestli by nebylo vhodné pořídit si opravdu kvalitní, reprezentativní pár knoflíčků. Takový, který se bude moci i třeba předávat z generace na generaci, jako rodinný poklad.

Knoflíčky se běžně dělají na zakázku, mohou tak nést váš monogram nebo jiný motiv vámi blízký. Koupit se však dají velmi jednoduše i nezakázkově. A jak už to tak v dnešní době bývá, máte na výběr z velkého množství různých materiálů.

Běžně se vyrábí ze stříbra, oceli, nově také dřeva anebo v podobě hedvábných klubíček. Záleží, co vašemu stylu sedí nejvíce a kolik chcete do knoflíčků investovat. Může to být od několika stovek po několik desítek tísíc.

Pravidla nošení

  • Manžetový knoflík by měl být laděn do stejné barvy jako ostatní kovové doplňky – hodinky, spona na opasku, prsten atd. V případě jiných materiálů (např. hedvábí) je ladíme s doplňky jako je kravata či kapesníček. Vždy by měl ale knoflíček dobře ladit s celým outfitem.
  • Pamatujete na pravidlo, že by měly rukávy košile končit zhruba 0,5-1,5 cm nad sakem? Ne v případě nošení francouzské manžety. Manžetové knoflíčky si pořizujeme, aby byly vidět. Proto by měly být knoflíčky samotné 0,5-1,5 cm nad sakem.
  • Košile z francouzskou manžetou (a manžetovými knoflíčky) je výrazně formálnější, než košile běžná. Pamatujte na to při výběru vhodného outfitu.
  • Na večerní formální nošení pouze lesklé kovové knoflíčky. Matné, hedvábné, dřevěné atp. jsou vhodné na denní nošení.

Mé knoflíčky

Ti kdo mě znají ví, že košili s manžetami nosím jen výjimečně. Jelikož francouzská manžeta dělá outfit formálnějším, v praxi tak mnohem více využívám košile klasické. Z toho důvodu mám pouze pouze několik kousků manžetových knoflíčků a do žádného jsem neinvestoval více než několik stovek. Mám rád jednoduchost a proto většinou mají minimalistický vzor a jsou vyrobeny z běžných materiálů.

Na fotce s košilí s floral vzorem od Gentleportu a sakem na míru od Friendly Suits.

Jelikož ale pracuji jako designér, několik týdnů zpět jsem se rozhodl, že si navrhnu své vlastní, a o to noblesnější, kdy minimalismus půjde stranou a nechám daleko více průchod extravaganci a komplexnosti. Výsledek pak samozřejmě uvidíte u nás na webu. 🙂

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here