Na co koukat: The Young Pope

2

V dnešním díle Na co koukat si ukážeme dechberoucí novinku z dílen HBO – seriál s názvem The Young Pope, neboli Mladý papež.

O čem to je

Ve Vatikánu zvolili nového papeže. Bude jím kontroverzní Pius XIII, vlastním jménem Lenny Belard. Jak už může být z názvu patrné, jedná se o američana. A ne tak ledajakého. Papež je totiž tak konzervativní, že se katolíci nestačí divit. A přitom k snídani pije cherry colu.

Stojí si za svým a nenechá si jen tak od někoho radit. Jede přesně podle svého plánu. Plánu, který by měl změnit církev od základu. Podaří se mu to?

Pro koho je seriál určen?

První řada tvoří celkem 10 dílů, které bohatě stačí k tomu, abyste se s postavami sblížili a sledovali jejich rychlý vývoj. A ty díly uběhly tak rychle, že jsem musel zpětně kontrolovat, jestli jsem se opravdu podíval na všechny.

Tématikou vás možná zprvu nezaujme tolik jako jiné seriály atakující největší sledovanost, ale o to více vás překvapí, jak vás seriál bude bavit.

Někdo by si mohl myslet, že je seriál určen pro silně věřící a ostatní děj nepochopí. Někdo by si zas mohl myslet, že se jedná o výsměch církvi. Seriál však není ani jedním z nich, církev neblahořečí ani neuráží. Balancuje totiž mezi obojím, často však i do extrémů.

Jedná se zkrátka o tajemný pohled do zákulisí fiktivního Vatikánu v moderním a poutavém rouchu. A také jak by to mohlo vypadat, kdyby kardinálové zvolili za papeže záhadného, mladého, a možná i trošku paličatého narcistu s chorobnou touhou po moci. Seriál není nepodobný kupříkladu House of Cards.

Zpracování

V hlavní roli Pia XIII. exceluje vynikající Jude Law, a Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu, kterou si papež zvolí jako osobního poradce.

Režie se ujal Paolo Sorrentino, kterého pravděpodobně budete znát díky filmům Velká nádhera či Tady to musí být. Pokud je Vám jeho styl blízký, pak víte, že v podobném duchu se bude nést i Mladý papež. Seriál je totiž divákovi podáván velmi uměleckým způsobem a nějaké střihy mohou způsobit, že nebudete vědět, která bije. Děj seriálu je však dostatečně srozumitelný a tak se v něm dá velmi rychle zorientovat.

Z technického hlediska se jedna o úžasně zpracovaný seriál s úžasným soundtrackem a prací s kamerou. S rozpočtem zhruba 45 milionů dolarů se jedná o nejdražší seriál v historii Itálie.

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Videl som celú sériu YP a musím skonštatovať že je to kvalitne spracované, no na druhej strane je to propaganda proti katolíckej cirkvi. Dosť ma to aj zarmútilo keďže som katolík a viem, že to veľa ľudí už pobúrilo. Pravdepodobne tento príspevok ani neschváli, ale ak áno, tento seriál nemá čo ponúknuť. 8/10 ste naozaj prehnali. JUDr Law je top, ale tu ide o oveľa hlbší zámer tohoto seriálu.

    • Ten, kdo by si myslel, že je seriál určen primárně pro věřící, by se velmi mýlil. Seriál je především pro amerického diváka, a právě proto zde figuruje téměř karikaturní vykreslení všech postav.

      Je to seriál pro masy a proto jej tak také hodnotím. Pokud bych byl katolík, nevím, jestli by se mi seriál líbil tolik. Naopak ale mohu říci, že co se týče příběhové linie i technického zpracování se mi velmi líbil. Pro mě je seriál takový, jako by byl pro vás, kdyby nebyl o katolické církvi, ale třeba nějaké fiktivní. Myslím, že byste měl pak podobný názor jako já. Zároveň však váš názor respektuji a vážím si ho. Názor katolíků na tento seriál mě velmi zajímal. A je nejspíše dobře, že je takový, jaký je 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here