Askot

2

Pokud jste již unudění nošením běžných kravat či motýlků, pak tu pro vás máme další možnost. Pod názvem askot se ukrývá kravatová šála nebo šátek. Jde o vynikající doplněk, který se hodí především k významnějším společenským událostem. Odkud pochází? Co to je a jak se váže? Na to se podíváme v dnešním článku.

Začneme krátce z historie. Napodobenina askotu se objevila již na počátku 19. století. Jednalo se o typu rozšířené kravaty, vyrobené z těžce naškrobené látky s komplikovaným vázáním kolem krku.  Později v osmdesátých letech 19. století mezi horní a střední vrstvou v Evropě lidé začali oblékat volněji svázané verze pro formální denní události. Tento styl se uchoval dodnes. Samotné pojmenování askotu, dala královská ascotová závodní dráha, která se nachází v Anglii.

Co to tedy askot je?

Jak jsem již zmínil v úvodu askot je kravatová šála nebo šátek. Jde o  doplněk, který se hodí především k významnějším společenským událostem, avšak můžeme ho používat i na neformální události. Často doplňuje žaket, ale lze ji použít také do rozhalenky či ke smokingové košili. Pokud si ho vezmeme k rozhalence, nikdy nerozepínáme více jak 2 knoflíky, jinak by nám askot vypadával z pod košile.

Tento módní doplněk se vyrábí nejčastěji z hedvábí, v různých barvách a vzorování. Pro askot patří stejné pravidlo jako pro kravaty či motýlky. Za žádných okolností nevolíme stejnou barvu a vzorování askotu jako kapesníčku do saka. Bohužel na askot však jen tak na ulici nenarazíme. Avšak stále ho lidé nosí. Z Čechů je tím proslulý například politik Vít Bárta, ve světě pak můžeme zmínit například americké námořnictvo.

Na rozdíl od motýlků, askot se prodává pouze nevázaný. Tudíž nám nezbude nic jiného než se nějaké uzly naučit. Stejně jako u kravat, i zde existuje mnoho typů uvázání. V následujícím videu se podíváme na to, jak se naučit základní typy uvázání.

Zdroj obrázků: Caravelo, iDnes

Reklama

2 KOMENTÁŘE

  1. „se hodí především k významnějším společenským událostem“ dovolil bych si nesouhlasit – tedy přesněji mi tato formulace přijde zavádějící. Historicky byl askot vždy součástí obleků na údálosti, které probíhaly ráno a přes den, nikoliv večer. Tudíž mi spadá do méně formální kategorie. Vyjímkou snad formální askot z černého lesklého hedvábí, který se vázal na dvojítý uzel, dekoroval špendlíkem či broží a nosil se k němu smokingový límec (stojáček) – ale to už těžko najdete. Každopádně dnes dvojnásob je askot považován za rozhodně méně formální záležitost v porovnání s klasickou kravatou. Jinak na ozvláštnění outfitu je to paráda a doporučuji – akorát bych nevolil ke slavnostnějším příležitostem.

    • Askot je součástí nejformálnějšího denního obleku. Žaket, který je hojně používaný především v zemích Velké Británie, je na úrovni formálnosti stejně jako třeba frak. Akorát se nosí pouze přes den. Proto jsem přesvědčen o tom, že askot se používá na více formální podniky, avšak nemusí to být zásadou. Obzvlášť v době, kdy se lidé snaží něčím vymykat od ostatních.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here