Humidor – lednička pro doutníky

0

Neodpustíte si lehký obláček kouře vycházejících z úst díky pořádnému kubánskému doutníku? Pak tento článek bude pro vás to pravé. Budeme se bavit o humidorech. Co to vlastně je humidor? A k čemu je vůbec dobrý?

Humidor bych přirovnal k „ledničce pro doutníky“. Oficiálně se však jedná o skřínku udržující konstantní vlhkost 70 – 75 % a ideální teplotu 18 °C pro uchovávání doutníků. Nejčastěji jsou humidory tvořené ze dřeva, přičemž zevnějšek je tvořen dýhou z luxusního dřeva, jako je například týk, mahagon apod. Můžeme se setkat i s jinými podobami humidoru. Od malé krabičky po celou velkou mísnost. Třeba v pobočkách Don Paelo můžeme nalézt skleněný humidor vyložený doutníky.

Pokud jsme doutníkoví nadšenci a plánujeme si pořídit humidor, měli bychom se řídit následujícími pravidly. Nejprve bych řekl, že u humidorů platí pravidlo, čím dražší, tím lepší. Mějme na paměti, že kvalitní humidory s potřebnými měřícími přístroji lze sehnat již od 4 tisíc korun. To, co budeme dávat navíc, je pouze za zpracování zevnějšku samotné skříňky. Pochopitelně mluvíme o krabičkových humidorech, pokud bychom chtěli celou místnost, cena by se pak cena vyšplhala mnohem výš.

Mezi další věci, na které bychom měli myslet, patří velikost. Velikosti se liší, ty menší skříňky mohou být na 25 doutníků a ti největší giganti až na desetitisíce doutníků. Velikost volíme přesně podle toho, kolik doutníků jsme schopní vykouřit. Dále bychom se měli podívat, jaké funkce humidor má. V základu by měl obsahovat vlhkoměr. Nejlépe však digitální. Ten je na rozdíl od mechanického přesnější. Před koupí bychom také měli ověřit, zda-li se v humidoru nenachází nějaká dírka, díky které by skříňka netěsnila. To by mělo negativní dopad na vnitřní vlhkost.

Jak se o humidor starat?

Pokud jsme si jej již pořídili a chceme, aby doutníky byly při podávání v pokud možno nejlepší formě, musíme se o něj řádně starat. K dosažené správné vlhkosti používáme speciální zvlhčovače. Do nichž naléváme pouze destilovanou vodu se speciálním antibakteriálním přípravkem, nikoliv normální z kohoutku. Tím zabráníme tvorbě plísní. Pokud se nám nedopatřením objeví plíseň v humidoru, musíme vydenzifikovat celou skříňku a vyměnit doutníky. A posledním tipem je, že humidor nedáváme na místa se zvýšenou teplotou, např. do míst, kde nám svítí sluníčko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here