7 tipů jak z levného obleku udělat drahý

4

Zavádějící titulek? Ne tak úplně. Nebudeme si samozřejmě povídat o tom, jak zvyšovat cenu obleku, ale spíše o tom, co provést s levným oblekem, aby vypadal kvalitněji. Tedy jak z levného obleku udělat drahý.Tímto článkem rozhodně nechci zpochybňovat výhody šití na míru bespoke či MTM, ale chápu, že někdo zkrátka oblek za zpravidla až desetinásobnou cenu nechce či si jej nemůže dovolit. Proto bych rád zmínil několik rad a tipů, kterými byste se měli řídit, pokud chcete působit lepším dojmem než doteď. Vše si ukážeme na příkladu obleků ze Suitsupply.

1. Prodloužené zapínání

Prodloužené zapínání je zkrátka trendy. Je to takový ten kousek, který přesahuje dolní zapínání kalhot a velmi esteticky jej zakrývá. Nejčastěji je v podobě háčku nebo knoflíku.

Pokud si kupujete nový oblek, dívejte se po kalhotách, které mají prodloužené zapínání. A pokud jste již nakoupili a máte kalhoty v nějaké základní barvě, zkuste je vzít ke krejčímu. I tento prvek se dá zpětně přidat.

2. Zúžení/zkrácení rukávů

Konfekce se dělá tak, aby seděla co největšímu počtu lidí. A je tak běžné, že se rukávy dělají delší. Co už pak ale většina mužů neudělá je, že si je jdou ke krejčímu zkrátit. Tato finančně nenáročná úloha může ohromně změnit celkový dojem z obleku. Bude vám totiž konečně sedět. Pokud rukávy lehce plandají, nechte si je zúžit. Měly by lehce obepínat vaše předloktí, a zároveň umožňovat dostatečnou flexibilitu. Nezapomeňte také na hodinky.

To samé se týká i nohavic, i když zde se již velikost dá vybírat mnohem přesněji a tak zkracování často není potřebné. Máte zde navíc volbu ohnutí nohavic – a to jak na stálo s pomocí krejčího (což vypadá lépe), nebo dočasně sami. Pamatujte, že trend ohrnutých nohavic ale může také odejít stejně rychle, jako přišel.

3. Vyměňte knoflíčky

Většina knoflíčků konfekčních obleků je z levného a nekvalitního plastu. Pokud chcete posunout úroveň svého obleku, vyměňte je za lepší, přírodní materiál.

Jednou z nejlepších možností jsou kraví a buvolí rohy/kopyta. Mají specifickou žíhanou barvu a každý knoflíček je unikát. Dalším z doporučených materiálů je slonovník. Jedná se o palmu, z jejichž semen se knoflíčky vyrábí. Dále se knoflíčky vyrábějí z kostí nebo perleti. Právě druhý z materiálů je jedním z nejoblíbenějších díky svému jedinečnému vzhledu, nejčastěji se používá u košil, ale populární je i u sak.

4. Barva a materiál

Vraťme se zpět k výběru obleku. Pokud máte ještě před koupí, vždy si zkontrolujte, z jakého materiálu je oblek vyroben.

U těch nejlevnějších to bývá polyester. Nízká cena vás však v tomto případě přijde draho. Polyester nejen že bývá vidět na první pohled, ale jeho tepelné vlastnosti také neoceníte, a to zvláště v létě, kdy je opravdu velmi neprodyšný. Kvalitnější materiály se dostávají i do obleků nižší třídy a opravdu věnujte radši více času hledáním toho lepšího. Vlna a len jsou vašimi nejlepšími kamarády.

Druhým důležitým aspektem je barva. Pokud víte, že oblek pravděpodobně moc kvalitní nebude, volte nevýrazné, tmavší barvy. Dokážou mnohem lépe skrýt nedokonalosti.

5. Vesta

Z dvojdílného obleku trojdílný. Tento kousek oblečení může udělat v celkovém dojmu výrazný rozdíl. Dobrý, ale i špatný. Vesta by měla mít stejnou, anebo alespoň velmi podobnou barvu i vzor jako zbytek obleku.

6. Doplňky

Kvalitní kravata a kapesníček je základ. Opět dejte sbohem levným materiálům. Přidat můžete i ozdobu do klopy a budete vypadat perfektně. Nebojte se ani lehce extravagantní košile. V posledních letech velmi letí např. vzor kostička.

Co ale zabere rozhodně nejvíce je obuv. Ať už kvalitnější klasická, nebo lépe rámová obuv vyzdvihne oblek na úplně jinou úroveň. Cenově je v porovnání s drahým oblekem stále ještě dostupná a dodá vám velkou dávku elegance.

7. Dobře se o oblek starejte

Toto platí i pro kvalitní obleky, ale pro ty levnější dvojnásob. Je důvod, proč je tento oblek levnější. Vydrží mnohem méně.

Obleky často mají zašité kapsičky. Pokud je nehodláte používat, není důvod je rozšívat.

Oblek čistěte tak málo, jak je to jen možné. Levné obleky jsou lepené (namísto tzv. floating canvas v případě kvalitních), a čištění toto lepidlo obvykle rozpouští, což ničí tvar obleku.

Oblek nezapomeňte věšet na kvalitním ramínku. Nejlepší jsou ty speciálně určené pro obleky.

Reklama
FOTOGRAFIESuitsupply
Předchozí článekGramofony – retro opět v módě?
Další článekEtiketa v divadle
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here